Thomson-gazella
Elterjedse
A Thomson-gazella Szudn, Kenya s Tanznia szrazabb vidkein nagy szmban l aLaikipia-fennsktl a Maszj-fldig.
Alfajai
A Thomson-gazella alfajokat igen nehz megklnnztetni egymstl, mivel az elterjedsi terlet minden rszn l llatok annyira hasonlak egymshoz. Korbban a Thomson-gazella alfajnak tartott Mogolla-gazellt, melynek a Gazella thomsonii albonotatatudomnyos nevet adtk manapsg faj rangra emeltk s az Eudorcas albonotata nevet kapta.
A ma elfogadott alfajok:
-
Eudorcas thomsonii nasalis
-
Eudorcas thomsonii thomsonii
Megjelense
Az llat hossza a fejtl a trzsig 80-110 centimter, farokhossza 20–25 cm, marmagassga 50–60 centimter. A bika szarvhossza 25–43 centimter, mg a tehn 7–15 centimter. Testtmege 15-30 kilogramm. Szrzete sima s rvid szl, a fels rszen vilgosbarna. Pofjn fehr s fekete csk hzdik. Fekete csk hzdik az oldaln is; az als rsze s a has fehr. A bunda tbbi rsze vrhenyesbarna. A biknak enyhn S-alakban hajlott, vastag, gyrs szarvai vannak. A tehn szarvai vkonyak, finomak s nem hajlottak.
letmdja
Thomson-gazellk a Maszj Mara Nemzeti Parkban
Az llat trsas lny, ber s vszakonknt vndorol. A nylt szavannk lakja, olykor boztos jelleg terleteken is elfordul. A nstnyek tbbnyire lland sszettel csoportokban lnek. Egy-egy csoport ltszma vltoz, javarszt az elrhet tpllk mennyisge szabja meg. Tbbnyire kisebb, maximum 60 egyedbl ll csoportokban l, de a Serengeti sksg tpllkban b lhelyein risi, akr ezres nagysgrend csapatai is elfordulhatnak. A bikk territorilisak, elfoglalnak egy adott terletet s onnan elzik az sszes tbbi bikt. A terletkn thalad valamennyi nstnyt igyekeznek megtermkenyteni.
A Thomson-gazellk gyakran Grant-gazellk vagy impalk trsasgban lnek. A Serengeti koszisztmjban nagyon fontos szerepet jtszanak. A cskos gn utn a msodik leggyakoribb pats fajok ott. A ragadozk fontos tpllkai, elssorban a geprdkedveli a Thomson-gazellkat. Menekls kzben a kifejlett llatok akr a 60 km/h-s sebessget is elrhetik.
Tpllka elssorban fflkbl ll. A Thomson-gazella 10-15 vig lhet.
Szaporodsa
A tehn 9, a bika 17 hnapos korban ri el az ivarrettsget. A przsi idszak rendszerint egsz ven t tart. A vemhessg 5 hnapig tart, ennek vgn ltalban egy utd jn a vilgra. Az els hten a borj a fben lapulva tlti az idejt. A borjakra sok veszly leselkedik, elssorban a panyks saklok kedvelt zskmnyai, de a nagyobb ragadoz madarak s a sziklapitonok is elszeretettel vadsznak rjuk.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Thomson-gazella
|