afrikaszavanna
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

..........................................

Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Ltogatk szma
Induls: 2011-07-08
 
Emlsllatok

Thomson-gazella

   

Thomson-gazella (Eudorcas thomsonii, korbban Gazella thomsonii) az emlsk(Mammalia)  osztlynak a prosujj patsok (Artiodactyla) rendjhez, ezen bell atlksszarvak (Bovidae) csaldjhoz s az antilopformk (Antilopinae) alcsaldjhoztartoz fajA kihalt vrs gazellval (Eudorcas rufina) s a vrshomlok gazellval (Eudorcas rufifrons)egytt az Eudorcas alnembe soroltk. Az alnemet manapsg nem rangra emeltk. Nevt a skt Afrika-kutat, Joseph Thomson (1858–1895) utn kapta.

 

Fak lantilop

   

fak lantilop (Hippotragus equinus) a prosujj patsok (Artiodactyla) rendjbe, ezen bell a  tlksszarvak (Bovidae) csaldjba s a lantilopformk alcsaldjba tartoz afrikaikrdz, a vilg msodik legtermetesebb antilopfaja.

Tarka damalisz

   

A damalisz vllmagassga 1.2 m, teljes hossza pedig 2 m, melybl a farokra 45 cm esik. Szne vrsen csillog stt bborbarna, kivve a szarvak kzt kezdd s a fej egsz ells s fels felt elfoglal halovny foltot, azutn a fleit, egy hromszg tkrt a faron, a trzs als oldalt, a vgtagok bels oldalt s als rszt, valamint a faroknak a tve fel es felt, mely rszek fehrek; viszont fekete mind a kt comb, melyeket a lgykon t fent s lent fak fahjbarnval szeglyezett hosszsv kt ssze, tovbb kt vszer folt az ells combokon, s vgl a fark vge. 

Vrs tehnantilop

   

vrs tehnantilop vagy ms nven kznsges tehnantilop vagy rviden csaktehnantilop (Alcelaphus buselaphus) az emlsk (Mammalia) osztlynak a prosujj patsok (Artiodactyla) rendjhez, ezen bell a tlksszarvak (Bovidae) csaldjhoz s atehnantilopformk (Alcelaphinae) alcsaldjhoz tartoz faj. Korbban nemnek az egyetlen fajaknt tartottk szmon.

Kafferbivaly

   

kafferbivaly vagy fokfldi bivaly (Syncerus caffer) a tlksszarvak csaldjba tartozprosujj pats.

Gyrsfark vziantilop

   

gyrsfark vziantilop (Kobus ellipsiprymnus) az emlsk (Mammalia) osztlynak aprosujj patsok (Artiodactyla) rendjhez, ezen bell a tlksszarvak (Bovidae)csaldjhoz s a ndiantilop-formk (Reduncinae) alcsaldjhoz tartoz faj.

Jvorantilop

   

jvorantilop (Taurotragus oryx, olykor Tragelaphus oryx) a prosujj patsok rendjbe, ezen bell a tlksszarvak csaldjba s a tulokformk alcsaldjba tartoz afrikai krdz, a vilg egyik legtermetesebb antilopfaja. Neve a br telepesektl ered, akik annak idejn a jvorszarvas jelents eland nevet adtk neki.

Zsirf

   

zsirf (Giraffa camelopardalis) Afrikban l prosujj pats emlsllat, a legmagasabb s leghosszabb nyak szrazfldi llny. A szavannk lakja az kortl kezdve kedvelt attrakci volt – Rmban elszr Julius Caesar mutatott be zsirfokat az amfitetrumijtkokon – s ma is npszer szafarikon s llatkertekben

Szavannai varacskosdiszn

   

szavannai varacskosdiszn vagy kznsges varacskosdiszn (Phacochoerus africanus) az emlsk (Mammalia) osztlynak a prosujj patsok (Artiodactyla)rendjhez, ezen bell a disznflk (Suidae) csaldjhoz s a Phacochoerinaealcsaldjhoz tartoz faj.

Szlesszj orrszarv

   

szlesszj orrszarv vagy ahogy gyakran egy hibs fordts miatt emltik: fehr orrszarv (Ceratotherium simum) a pratlanujj patsok (Perissodactyla) rendjbe s azorrszarvflk (Rhinocerotidae) csaldjba tartoz faj

A zebra

   

A zebrk, lovak s szamarak mind a lflk (equidae) csaldjba tartoznak. A lflk szvs, gyors llatok, amelyek mreteikhez kpest igen frgn mozognak a fogaik pedig a fflk letpsre s rgsra alkalmasak.

Afrikai elefntok (Loxodonta F. Cuv.)

   

Az afrikai elefnt nem azonos az indiaival. Mr az els tekintetre, pusztn klseje utn tlve, megklnbztethet. De a tudomnynak ez nem elg. A rendszerezk fogazatukra helyezik a legnagyobb slyt: a zpfogak szerkezetre s sszettelre. s ebben oly jelentkeny klnbsg van, hogy kt nll nemnek minstettk ket. Az afrikai elefntot mr Cuvier klnvlasztotta s gy trgyalta Loxodonta F. Cuv. nven. A legjabb idkben Soergel W. mutatta ki (Palaeontographica, 1913), mennyire kzel ll az afrikai elefnt az satag Stegodon nemhez, gyhogy ebbl kell levezetnnk.

Fldi malac

   

A fldimalacok az emlskosztlyn bell egy klns rendbe, a csvesfogak kz tartoznak (mr ez is jelzi, hogy a fogaikkal van valami), ennek a rendnek negyven milli vvel ezeltt mg szmos faja jrta a fldet, mra azonban csak egyetlen csaldja, annak is csak egyetlen faja maradt fenn. A fldi malacok Afrikban lnek Dl-Afriktl egszen Egyiptom dli rszig megtallhatk, br nagyobb szmban a Szahartl dlre fordulnak el. Nevket a Dl-Afrikba rkez holland telepesektl kaptk, a holland elnevezs, aardvark kerlt t a legtbb nyelvbe, gy ltalban ezek minden lexikonban a legels llatok.

Etip farkas (Canis simensis)

   

Az etip farkast korbban klnll fajnak vltk a kutyaflk csaldjn bell. A legjabb kutatsok azonban bebizonytottk, hogy a legkzelebbi rokona a farkas, s kzeli rokonsgban ll a saklokkal is, a kinzete alapjn rjuk jobban is hasonlt.

A geprd (Acinonyx jubatus)

   

A geprd Afrika 5 legnagyobb nagymacskja kz tartozik, egy lenygz macskafaj. Ez az llat egyike a legnagyobb macskknak s nagyon jl tri, ha az emberek betolakodnak a krnyezetbe s megfigyelik t.

Leoprd

   

leoprd (Panthera pardus) a Panthera nembe tartoz ngy nagymacskafaj egyike. A hrom msik nagy macskafaj ami a Panthera nembe tartozik: az oroszln, a tigtis s a jagur. Prducnak nevezik azokat is akiknek teljesen stt a bundjuk(fekete prduc).

Oroszln

   

Az oroszln (Panthera leo) a macskaflk (Felidae) csaldjba tartoz emls. A tigris utn ez a legnagyobb termet s legelterjedtebb "nagymacska".Gyakran kln fajnak tekintik a kihalt eurpai barlangi oroszlnt (Panthera spelaea faj vagyPanthera leo spelaea alfaj), mely az utols jgkorszakban egytt lt az emberrel, valamint a szintn kihalt amerikai oroszlnt (Panthera leo atrox vagy Panthera atrox), amely kzeli rokonsgban llt az eurpai barlangi oroszlnnal. (Nem sszekeverend a „hegyi oroszlnnak” is nevezett amerikai pumval.)

Afrikai Aranymacska

   

Az afrikai aranymacska (Profelis aurata) egy kzepes mret afrikai macskafle. Mrete krlbell 80 cm, farka nagyjbl 30 cm hosszsg.  Az afrikai aranymacska kzeli rokonsgban ll a karakllal s a szervllal.Ennek ellenre jelenlegi rendszertani besorolsa a Profelis nemzetsg egyetlen tagjaknt tartja nyilvn. Az afrikai aranymacska hasonlt az zsiai aranymacskra, de a vizsglatok azt igazoljk, hogy ennek oka a konvergens evolci. Elfordulsa :Nyugat- s Kzp-Afrika eserdeiben l.

A foltos hina (Crocuta crocuta)

   

A foltos hina Afrika legelterjedtebb nagytest ragadozja. Az vek sorn Afrikban, rgen pedig zsiban s Eurpban, az emberek kzeli kapcsolatba kerltek a hinkkal, mely sokszor klcsns zskmnyolshoz vezetett.

Fehrfark ichneumon

   

fehrfark ichneumon (Ichneumia albicauda) a mongzflk csaldjba tartozragadoz. Az „ichneumon” nv „felkutatt” jelent.

Afrikai cibetmacska

   

Az afrikai cibetmacska (Civettictis civetta) a cibetmacskaflk (Viverridae) csaldjba, aCivettictis nembe tartoz ragadoz. A Civettictis nem egyetlen faja.

Afrikai mhszborz

   

A mhsz borzok Afrikt s El-Indit lakjk, s El-zsia keleti s kzp terletig terjednek el. Szles ht, rvid arcorr s rvid fark teremtsek, amelyeket fknt fogazatuk jellemez, amely csupn 32 fogbl ll. Mgpedig meg vannak ugyan a rendes szm metsz- s szemfogaik, de csak 3 elzpfoguk s 1 zpfoguk van minden fels s 2 el- s 2 igazi zpfoguk az als llkapocsban.

Afrikai vadkutya

   

Az afrikai vadkutya vagy hinakutya (Lycaon pictus) egy feltn, tarka sznezet afrikakutyafle, amely falkkban l. A faj pldnyszma vszesen cskken, alegveszlyeztetettebb ragadozk kz tartozik.

Laptfl rka

   

Elfordulsa: 2 klnbz terleten – Szudn dli rsztl Tanznia dlnyugati rszig, illetve Nambitl Dl-Afrika kzps rszig. De j lhelyeket keres Botswana, Mozambik s Zimbabwe fel. Nevezik mg denevrfl rknak is. 

Sivatagi rka

   

A sivatagi rka (Vulpes zerda) a ragadozk (Carnivora) rendjbe s a kutyaflk (Canidae)csaldjba tartoz faj. A rkk s egyben a kutyaflk csaldjnak legkisebb termet faja.

Sakl

   

Saklnak nevezik a kutyaflk csaldjban a Canis nem hrom (nha ngy) fajnak tagjait, melyek Afrikbanzsiban s Dlkelet-Eurpban lnek. Ezeken a terleteken az szak-amerikai prrifarkashoz hasonl kolgiai nichet tltenek be: kis- s kzepes termet llatokra vadsznak, dgevk s mindenevk.

Csimpnz

   

csimpnz (Pan) az emberszabs majmok egy neme, amelybe az ember kt legkzelebbi rokona, a kznsges csimpnz s a bonob vagy trpecsimpnz tartozik. A csimpnzok fejldsi vonala mintegy 6 milli ve vlt kln az emberektl; a kznsges csimpnz s a bonob mintegy 2,5 milli ve klnlt el.

Cerkfmajomformk

   

A cerkfmajomformk (Cercopithecinae) az emlsk (Mammalia) osztlyba a femlsk(Primates) rendjbe s a cerkfflk (Cercopithecidae) csaldjba tartoz alcsald. A legtbb fajuk Afrikban l. Pofjuk ltalban megnylt, pofazacskjuk van. 2 nemzetsg, 12 nem s 74 faj tartozik az alcsaldhoz. A kt nemzetsg fejldsi vonala mintegy 10 milli ve gazott el.

Anubisz-pvin

   

Az Anubisz-pvin (Papio anubis) az t pvinfaj egyike, br korbban szavannapvin nven egy fajknt kezeltk a nagyon hasonl medvepvinnal, a guineai pvinnal. Ma egyes rendszertanok szerint mind az t pvinflesg, belertve agallros pvint is, egyetlen fajba tartozik (Papio hamadryas). Az Anubisz-pvin nevt az amgy saklfejnek brzolt kori egyiptomi Anubisz istensgrl kapta, mivel kutyaszer fejformja hasonlt az isten brzolsaihoz.

Tobzoskk

   

A Tobzoskk vagy tobzoska alakak, a mhlepnyes emlsk egyik rendje. Korbbi rendszerekben (pldul Urania llatvilg, Dudich–Loksa-llatrendszer) egy teljesen klnll rendnek tekintettk, s teljesen homlyosak voltak a rokonsgi kapcsolatai ms emlsrendekkel. Egyesek a vendgzletesekkel (Xenarthra) hoztk rokonsgba ket, s mindkt csoportot rovarev skre vezettk vissza.

Dik-dik

   

A legkisebb antilopok kz tartoz dik-dik antilopok Afrikban dlnyugaton, Angola dlnyugati-Namibia szaknyugati terletein, valamint Kelet-Afrikban Szomlia, Kenya, Uganda s Tanznia szaki terletein shonosak. Namibiban a Damara dikdik, vagy Kirkdikdik l, amit a bennszlttek szljtka-antilopnak, a nmet telepesek trpe ormnyos antilopnak vagy kk bakocsknak is neveznek. Igen apr termet, a suta vllmagassga 38-40 cm, mintegy 5 kg krli, a bakok ennl kisebbek.

Impala

   

Ha Kittenbergertl s grf Szchenyitl elfogadjuk — s mirt ne fogadnnk el — hogy a nagykudu az “antilopok kirlya”, akkor az impala mltn tarthat ignyt az “antilopok hercege” megtisztel cmre… Ez a kecses,nevben vilgszerte ismert antilopfaj mg a lgyan suhan autk hazjban, Amerikban is az elegns megjelens szimblumv lett. A Kelet-Afrika szavannin ltalnosan s nagy szmban elterjedt kznsges impala termszetes lhelynek nyugati hatraknt Namibiban csak Caprivi-rgiban fordul el.

Cskos gn

   

Namibiban vadszhat kt gnfaj kzl ez az shonos s a nagyobb termet. Termszetes elfordulsa — a Namib-sivatag, a hegyvidk s a Farmland kivtelvel — az orszg szaki s keleti terletein ltalnos. A gn a “szegny vadsz bivalya” tartja az afrikai vadszmonds, ami rszben igaz is. A cskos gn megjelensben valban van valami szarvasmarhaszer.
Vllmagasga kb.150 cm, testtmege mintegy 250-270 kg a tehenek kisebbek.

Szuriktk

   

Hazja Dl-Afrika szakra a hajdani Orange-llamig, a Nomaqua- s Griqua-fldig. Ormnyban vgzd feje, magas, ngyujj lbai, egyenletesen ritkaszr farka s fogazata, melybl az els elzpfog hinyzik, jl elvlasztjk a szuriktt a hozz kzelll magusztafajoktl. Lbai – az llat legfontosabb ismertetjegyei – melyek miatt nem hiba nevezik kaparmangusztnak is, hossz, erteljes karmokat viselnek; ezek klnsen a mells lbakon oly erteljesen fejlettek, mint sehol msutt az egsz csaldban. Karmai segtsgvel a szurikta knnyszerrel s ki magnak meglehetsen mly jratokat. A nstny fartjkn egy pr mirigyet visel.

Afrikai kisemlsk

   

Egy egsz sor olyan kisebb emlsfaj l a Kalahri-trsgben, amelyek vadszati szempontbl nem, vagy egszen kis mrtkben jtszanak szerepet, vagy valamely ok (pl. ritka elforduls, veszlyeztetettsg, stb.) vdettek.

Az orrszarv (Diceros bicornis)

   

A rinocrosz egy hatalmas, primitv klsej emls, amely mg a miocn korbl, tbb milli vvel ezelttrl szrmazik. Az utbbi vtizedekben annyit vadsztak a rinocroszokra, hogy azok a kihals szlre kerltek. 

Nlusi vzil

   

Az elefnt s a fehr orrszarv utn a harmadik legnagyobb afrikai emls, a kifejlett bikk testtmege a 2000-2500 kg-ot, a tehenek az 1500-1800 kg-ot is elrheti. Vllmagassga 140-160 cm. Namibiban Kavango s Caprivi rgikban, az Okavango, Chobe s a Zambezi vzrendszerhez tartoz folykban s mocsaras trsgben, valamint kisebb szmban Kaokoland szaknyugati hatrn, a Kunene foly alsbb folysnl l.

A szavanna bivaly vagy szudni bivaly

   

A szavanna- vagy kpeny bivaly, a „Hatalmas t” llatcsoport egyik tagja, az elefnt, a rinocrosz, az oroszln s a leoprddal egytt. Ezek az egykoron a vadszok szmra npszer trfek tovbbra is megragadjk az emberek kpzelett.

Rkamanguszta

   

rkamanguszta vagy ms nven srga mongz (Cynictis penicillata) els pillantsra megklnbztethet a tbbi mongzfltl, mert mells lbain t, a htskon viszont ngy ujja van.

Ugrnyl

   

Az ugrnyl (Pedetes capensis) az emlsk (Mammalia) osztlynak a rgcslk(Rodentia) rendjhez ezen bell az ugrnylflk (Pedetidae) csaldjhoz tartoz faj.Az llat neve nmileg megtveszt, ugyanis nem ll rokonsgban a valdi nyulakkal.

Dl-afrikai sl

   

A dl-afrikai sl (Hystrix africaeaustralis) az emlsk (Mammalia) osztlynak a rgcslk(Rodentia) rendjhez, ezen bell a gyalogslflk (Hystricidae) csaldjhoz tartoz faj.

Cistugo lesueuri

   

Cistugo lesueuri az emlsk (Mammalia) osztlynak a denevrek (Chiroptera)rendjhez, ezen bell a kis denevrek (Microchiroptera) alrendjhez s a Cistugidae csaldjhoz tartoz faj.

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.