2008. mjus 28.
Mjus 28-n adtuk t az j Szavannakifutt. A tekintlyes mret kifutrendszer az intzmny legnagyobb alapterlet llattart ternek szmt: 1912 ta nem adtak t ilyen nagyszabs ltestmnyt a vrosligeti intzmnyben. Az afrikai fves terletek lvilgt bemutat znban nemcsak a rgebb ta meglv fajok kaptak tgasabb frhelyeket, hanem olyan llatokat is lthat a kznsg, amelyek eddig mg soha nem kerltek bemutatsra Magyarorszgon.
Tbb mint fl hektr az alapterlete annak a kifutrendszernek, amelyet ma adott t az llatkertben dr. Demszky Gbor fpolgrmester s dr. Persnyi Mikls, a vrosligeti intzmny figazgatja. Az afrikai fves terletek lvilgt bemutat Szavannakifut – a hozz tartoz istllkkal s egyb ltestmnyekkel egytt – 1912 ta ve a legnagyobb szabs fejleszts az llatkertben: a csaknem egy vszzada lezajlott, 1909-12-es tpts ta mg soha nem kvetkezett be ekkora vltozs a kert trkpn.
Trtneti elzmnyek
Az llatkert afrikai patsait kezdetben egyszer, egymstl elklntett kifutkban, karmokban tartottk. Az els olyan kifut, amely tbb szavannalak llat szmra plt, 1930-ra kszlt el Ndler Herbert, a kert akkori igazgatjnak kezdemnyezsre. Az 1600 ngyzetmteres, termsk kertssel krlvett rgi Afrika kifut hromnegyed vszzadon t, egszen 2006-ig szolglta a szavannalak nvnyevk bemutatst (az idk sorn tbbfle zebra, jvorantilop, gn, mendeszantilop, strucc, st, mg Watussi marha is lt a kifutban) csaknem vltozatlan formban. Egyedl a kifut rgi faistllja helyett plt egy szilrdabb plet az 1950-es vekben. Ezt a rgi Afrika istllt a Szavannakifut kialaktsakor nagyrszt elbontottk, m az plet homlokzatt a vast felli kertsnl – rdekessgkppen – jra fellltottk. Ezen a mdon lehetsg nylt arra is, az elbontott plethez tartoz rdekes llatfej-szobrokat is meg lehessen rizni
Az llatkert rekonstrukcijnak msodik teme
A Szavannakifut – a hozz tartoz istllkkal egytt – az llatkerti rekonstrukci msodik temnek rszeknt plt. Ennek az temnek az elemei kz tartozott a Nagyszikla ptmnynek feljtsa, valamint a gorillk s az orangutnok j kifutinak kiptse is. Az egsz msodik tem sszesen 2,7 millird forintos kltsgvetssel valsult meg, fvrosi beruhzsknt.
A msodik tem keretben elkszlt ltestmnyek kzl az emberszabs Majmok Hznak j kifuti prilis 29-n kerltek tadsra, s ugyanekkor nyitottk meg a nagykznsg eltt a feljtott Nagyszikla statjait, amelyekre a msodik vilghbor ta nem mehettek fel a ltogatk. A most tadsra kerl Szavannakifutt s Elefntcsarnokot mg az idn jabb ltestmnyek tadsa is kveti, hiszen a nyr els felben benpeslnek a Nagyszikla oldalban lv j kifutk is, ahov pldul ajakosmedvk, illetve dl-zsiai vadkutyk kerlnek majd.
A Szavanna felptse
A Szavannakifut, illetve a kapcsold ltestmnyek tervezsi munklatai 2000-ben kezddtek meg. A terveket az llatkerti pletek tervezsben nagy tapasztalatokkal rendelkez Gall s Trsai ptsziroda Kft. ksztette, Anthony Gall vezetsvel. A tervezs sorn legelszr azt kellett megoldani, hogy az alig 11 hektros llatkertben minl nagyobb terletet lehessen biztostani a kszl Szavanna szmra. Ezt rszint az egykori Afrika kifut 1600 ngyzetmteres terletnek, rszint az egykori tevehzi kifutk terletnek felhasznlsval, illetve a kett kztt mg 1912-ben ptett t megszntetsvel lehetett elrni. Az alapterlet nvelshez felhasznltk az egykori kertszeti szaport terlet, az n. "Micsurin kert" volt terlett is, gy vgl mintegy fl hektrnyi kifutterletet sikerlt biztostani a szavannalak llatok szmra.
A kifutrendszerhez tbb istllt is kszlt. Ezek egy rsze az egykori – 1969-be tadott – Tevehz s az 1950-es vekben emelt Afrika istll pletnek talaktsval valsult meg, de a zsirfok, antilopok s gazellk istllja teljesen j ptmny, ahogyan j ptmnynek szmt az Elefntcsarnok is. Az sszesen 2550 ngyzetmter alapterlet istllrendszeren bell 2000 ngyzetmter ll az llatok rendelkezsre, 550 ngyzetmternyit pedig a ltogati terek tesznek ki. sszehasonltsknt rdemes megjegyezni, hogy a Plmahz s az Akvrium egyttes alapterlete 2112 ngyzetmter, gy a Szavanna komplexum istllrendszere a kert legnagyobb "idjrsbiztos", fthet ltestmnynek szmt.
A kivitelezsi munklatok, amelyeket a STRABAG / Magyar pt konzorcium vgzett, 2006 szn kezddtek meg, s 2008. prilis elejre fejezdtek be. Az istllk alapozshoz n. clpzsre volt szksg, mert az llatkert keleti felnek homokos talaja nem teszi lehetv a hagyomnyos alapozst: a vasbeton clpk 12 mteres mlysgig nylnak le, ezekre kerlt az pletek alapjt ad gerendarcs. Kln figyelmet rdemel a zsirfok istllja, amelyet a Fld legmagasabb szrazfldi llatra kellett mretezni. Az ajtk itt t mter magasak, az istll kzponti csarnoka pedig 12 mter magassgban zrdik. A csarnokot lefed tetszerkezet igazi csremek: gyergyszentmiklsi csok ksztettk. A 8 mter tmrj kupolt, amelynek egyetlen deszkaeleme sem hosszabb kt mternl, darabokban hoztk Erdlybl Budapestre, ahol jra sszelltva egyben emeltk a zsirfistll tetejre egy daru segtsgvel. A Szavanna faragvnyait Mnus Bla fafarag mvsz ksztette.
A Szavanna komplexum – br ptsi s mszaki szempontbl egy egysg – szmos rszbl, kifutbl, istllbl ll. gy a nagy trsaskifutn kvl – amelyhez tbb elrekeszthet kifutrsz is kapcsoldik, kln istllt kaptak a zsirfok, az antilopok s a gazellk, az orrszarvak, a struccok, a sarkantys teknsk s a szuriktk is. gy teht sszessgben nem egy, hanem mindjrt nyolc ltestmny nylik meg egyszerre.
A megnyitsra kerl ltestmnyek kzl – tematikai szempontbl – az zsiai elefntok bemutat tere bizonyos mrtkig "kakukktojs", hiszen a tbbi ltestmny afrikai fajok bemutatsra szolgl. A furcsasg magyarzata az, hogy az Elefntcsarnok ltogattere ugyan ptszetileg ssze van kapcsolva a Szavannakifut tbbi istlljval, viszont az elefntok szempontjbl ez a ltestmny a mr meglv elefntkifuthoz csatlakozik. Az j Elefntcsarnok teht prhuzamosan mkdhet a rgi, kisebb alapterlet elefnthzi istllk mellett. A nyri idszakban az elefntok inkbb a kifutban tartzkodnak, gy az j Elefntcsarnokot sztl fogjk az elefntok rendszeresen hasznlni, amikorra a tervezett j elefntok is megrkeznek. A nyri hnapokban azonban vrhat, hogy a meglv kt elefntot is beengedik majd az j csarnokba, hogy teszteljk a vadonatj ltestmnyt.
A Szavanna laki
Az j Szavanna az afrikai fves terleteken elfordul fajok sokasgt mutatja be a nagykznsgnek. sszesen mintegy negyven faj kerl bemutatsra, amelyek kztt nagypatsok, kisemlsk, madarak, hllk s klnfle zeltlbak is akadnak.
A bemutatott fajok s egyedek kztt akadnak olyanok is, amelyek korbban is az llatkertben ltek, de sok olyan is van kzttk, amelyek vek ta, vagy esetleg mg soha nem kerltek bemutatsra a magyar fvros llatkertjben.
A Szavanna benpestshez rendkvl sok llatszlltsra volt szksg. Egyrszt a meglv llatok egy rszt is t kellett helyezni, msrszt az jonnan rkez llatokat kellett eljuttatni ms eurpai llatkertekbl Budapestre. A legbonyolultabb feladat az orrszarvak tkltztetse, illetve a zsirfszllts volt. Az orrszarvakat a rgi s az j frhely kztt kiptett specilis folyosn kltztettk t, amely folyost az llami Autplyakezel Zrt. ltal klcsnadott svelvlaszt betontmbkbl ptettk ki az tengeds idejre. A Prgbl rkezett, hrom mter magas j zsirfot egy specilis zsirfszllt jrmvel szlltottk az 550 kilomteres ton.
A zsirfok jelenleg hrman vannak: a kt felntt llat Santana s Jonas, valamint az jonnan rkezett Ingrid sszeszoktatsa problmamentesen zajlott le az elmlt hetekben. A hrom llat mell sszel egy negyedik is rkezik, ugyancsak a Prgai llatkertbl. Az llatok mindannyian a zsirf ritka, eredetileg Szudn trsgben shonos alfajhoz tartoznak. Ebbl az alfajbl, az n. Rothschild-zsirfbl sszesen 375 egyed l a vilg llatkertjeiben, s a termszetben is ritkulban van, gy llatkerti szaportsuk termszetvdelmi szempontbl is fontos.
Mg nagyobb ritkasg a Magyarorszgon elszr lthat Mhorr-gazella, amelybl 23 llatkertben sszesen 120 egyed l vilgszerte, a vadonban azonban mr egy sem. Ezrt egyedl az llatkerteken mlik a Mhorr-gazellk fennmaradsa. Megmentsk rdekben az Eurpai llatkertek s Akvriumok Szvetsge (EAZA) sszehangolt tenyszprogramot tart fenn, amelynek munkjhoz a Mhorr-gazellk beszerzshez a Fvrosi llat- s Nvnykert is csatlakozott.
jdonsgnak szmtanak a nagyszarv mocsriantilopok is, amelyeket most elszr lthat a magyarorszgi kznsg.
A Szavannakifutban kaptak j frhelyet a szlesszj orrszarvak, habr kifutjuk kln van vlasztva az antilopok, gazellk, zsirfok s struccok ltal hasznlt trsaskifuttl. A kt felnttbl, Lulubl s Easyboy-bl, valamint a tavaly janurban szletett Laylbl ll orrszarvcsald az szi hnapokban vrhatan tovbb fog bvlni, hiszen Lulu jelenleg is vemhes. A vrva vrt kicsi megszletse szakmai szempontbl hasonlan nagy szenzcinak grkezik, mint Layla msfl vvel ezeltti vilgra jvetele. Hiszen a jelenleg mg Lulu testben fejld aprsg a vilg els olyan orrszarvja lenne, amely mestersges ton, mlyfagyasztva tartstott hmivarsejtek felhasznlsa tjn fogant.
Tbb rdekes kisemlsfaj is szerepel a Szavanna gazdag llatgyjtemnyben. A szuriktk immr hagyomnyos llatkerti fajnak szmtanak, a rkamangusztk azonban hossz sznet utn trnek vissza Budapestre.
A Szavanna termszetesen nemcsak emlsknek ad otthont. A kifutra visszatrtek a struccok, mi tbb, a kzismert gyngytykok, s a kzismertnek egyltaln nem mondhat keselyfej gyngytykok is bemutatsra kerlnek. A kifutn helyet kaptak a fehr glyk is, akiket leginkbb magyarorszgi krnyezetben ismernk, s csak ritkn gondolunk bele abba, hogy ezeknek az llatoknak tlidben Afrika az otthonuk. A hllket tbbfle tekns kpviseli, kztk a sarkantys teknsk, amelyek a vilg harmadik legnagyobb test szrazfldi teknseinek szmtanak.
Figyelmet rdemel a gazdag zeltlb gyjtemny, amelynek bemutatst klnsen fontosnak tartjk az llatkerti szakemberek. Az intzmny egyik feladata ugyanis ppen az, hogy bemutassa az lvilg sokflesgt, amely nemcsak emlskbl s madarakbl ll, hanem pldul zeltlbakbl is. Radsul a fvrosi intzmny nemzetkzi szakmai krkben is hresnek szmt az egzotikus zeltlbak tartsa, szaportsa, vdelme tern. A bemutatott fajok kztt szmos rzsabogr faj, barlanglak tcskk, ris keresztespk, valamint az egyik legnagyobbra nv skorpifaj is szerepel.
A faragott szobroktl Kittenberger Klmnig
Az j Szavanna nemcsak llatok bemutatja, hanem olyan komplex l killts, ahol a fekete kontinens kultrjbl is zeltt kap a ltogat. Az istllplet ltogatfolyosjn kln killtson mutatjk be pldul az afrikai npmvszet s hagyomnyos kzmvessg nhny jellemz alkotst. Mintegy negyven klnbz mtrgy, faszobrok, ghnai bronzfigura, st, maszkok egsz gyjtemnye repti a ltogatt gondolatban Afrika fldjre, Radsul a magyarz szvegekbl azt is megtudhatjuk, melyik faragvny melyik trzsre jellemz.
Klnleges az elefntcsarnok falfestse is: itt termszetesen nem afrikai, hanem indiai tematika emlkeztet az llatok shazjra. A falat dszt orisszai (Dl-India) motvumok egyedlllnak szmtanak Magyarorszgon. A killts szervezi nem felejtettek el megemlkezni Kittenberger Klmnrl, az ppen tven ve elhunyt neves vadszrrl, utazrl sem. Kittenberger 1912-ben szmos llatot ajndkozott az llatkertnek, hiszen akkoriban az llatkerti llatok tbbnyire a vadonbl kerltek a kifutkba. Manapsg az llatkerti llatok eleve llatkertekben szletnek, s inkbb az a jellemz, hogy a veszlyeztetett, tenyszprogram keretben szaportott llatritkasgok az llatkertekbl kerlnek vissza a vadonba.
|