Fak lantilop
Elfordulsa
A fak lantilop tbb alfaja ismert, amelyek hatalmas terletet npestenek be:
-
Hippotragus equinus equinus – Dl-afrikai Kztrsasg, Zimbabwe, Mozambik sNambia;
-
Hippotragus equinus cottoni – Angola, Botswana, Zambia, Malawi;
-
Hippotragus equinus langheldi – Kelet-Afrika (Kenya, Tanznia stb.)
-
Hippotragus equinus bakeri – Szudn, Etipia;
-
Hippotragus equinus sharicus – Nigria, Niger, Csd
-
Hippotragus equinus koba – Nyugat-Afrika (Gabon, Szenegl, Mali stb.)
Megjelense
A fak lantilop alapveten szrksbarna sznezet, nmi vrses betssel. A lbak sttebb rnyalatak a test tbbi rsznl. A fej szintn sttbarna vagy fekete, m a szj s a nagy, fekete orr s a szemek krl nagyobb fehr foltok lthatak. A fak lantilop flei sztllak, vkonyak s hosszak, hegykn sttbarna szrpamacs dszlik. A 60-70centimteres farok vgn is bozontos szr tallhat. Ennek a fajnak merev, rvid srnye is van, amelynek a vge stt szn. A fiatal egyedek sokkal vilgosabb sznezetek, s inkbb vrses-barnk.
Mindkt nem visel htravel, vgig bordzott szarvakat, azonban a bikk szarvai hosszabbak s vastagabbak – a fak lantilop tlagos szarvhossza 60-100 centimter kztti.
A nemek hasonlak, br a hmek erteljesebb felptsek s nmileg nagyobbak. A faj pldnyainak hossza 220-265 centimter krl mozog. A tehenek marmagassga 140-160 centimter, tmegk pedig 225-275 kilogramm krl mozog, mg a bikk marmagassga 150-160 centimter, tmegk pedig 260-300 kilogramm. Testmreteit tekintve csak ajvorantilop elzi meg az antilopok krben a fak lantilopot.
letmdja
Hippotragus equinus cottoni alfaj az egyeslt llamok-beli Buffalo Zoo-ban
A fak lantilopok a nap kevss meleg szakaszaiban, reggel, ks dlutn s estefel legelsznek, a tbbi rt a fk rnykban tltik. Elssorban fflket fogyasztanak. Sosem tvolodnak el tlzottan a vzlelhelyektl (maximum 4 kilomterre), s egy v alatt mintegy 10,000 – napi 200-400 – hektrnyi terletet hasznlnak. A szomszdos csordkterritriumai kztt nincs tfeds. A csordk 6-15 (kivtelesen akr 35) pldnybl, tehenekbl s borjaikbl llnak, akiket egy dominns bika vezet. Ez utbbi rgus szemekkel figyeli csordjnak mintegy 300-500 mteres sugar krzett, hogy megvdhesse azt az esetleges trnkvetelktl vagy tmadktl.
A csordban uralkod hierarchia folyamatos kzdelmek sorn alakul, amely a tehenek krben sem ritka. A szarvcsata tbbnyire „trdel” pozciban zajlik: a szembenll felek mells lbukra ereszkednek, s egymsnak feszlnek. A fiatal bikk 2,5 ves koruk tjn elhagyjk anyjuk csordjt, s 4-5 fs „agglegnycsordkba” tmrlnek.
A nagytermet fak lantilopoknak nincs sok flnivalja a ragadozktl, ennek megfelelen nem tlzottan flnk llat. St, antilopoknl ritka mdon nem csak fajtrsaik ellen hajlandak szarvaikat hasznlni, hanem az esetleges ragadozkat is kszek elzni velk.
Szaporodsa
A dominns bikk a csordjuk nstnyeivel prosodnak, s fradhatatlanul vjk ket az illetktelen rdekldktl. A csordkrt szarvukkal vvott kzdelmek ritkn jrnak slyos srlsekkel.
A fak lantilop szaporodsa nem vszakhoz kttt. A tehenek mr 2-3 httel borjuk vilgrajtte utn termkenny vlnak, s miutn 32-34 hnapos korukban elrtk az ivarrettsget, akr 10-10,5 havonta kpesek letet adni egy-egy kis antilopnak. A vemhessg 260-281 napig tart, s az egyetlen borjnak a csordtl tvol adnak letet. A kis fak lantilopok a magas fben rejtznek 4-5 hten keresztl, anyjuk pedig rendszeresen visszatr hozzjuk, hogy tpllja ket. Ezt kveten a mr megersdtt borjak csatlakoznak az anyai csorda hasonl kor tagjaihoz.
Vdettsge
A Nemzetkzi Vrs Knyvet kiad IUCN szerint a fak lantilopot nem fenyegeti a kihals veszlye. Ghnban a CITES III. fggelkbe tartozik. Pldnyszma elssorban terletnek pusztulsa miatt cskken, br korbban a sportvadszok s a helyiek kedvelt clpontja volt – az elbbiek trfejrt, az utbbiak hsrt vadsztk. A cecelgy elleni harc sorn tudatosan mszroltak le tbb fak lantilopot. llatkertekben ritka, Eurpban sszesen 70 egyedet gondoznak. Magyarorszgon a Szegedi Vadasparkban lthat hrom bika.
Rokonai
A fak lantilop mellett mg kt fajt sorolnak a Hippotragus-nembe:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fak%C3%B3_l%C3%B3antilop
|