Vrs tehnantilop
Elterjedse
A vrs tehnantilop Afrika Szahartl dlre es szavanns terletein l, Szenegltl kelet fel Etipiig, Kenyig s Szomliig. Dlen Botswanban s Zimbabwben is elfordul.
Szraz fves szavammk, boztosok vagy laza erds szavannk lakja. Olyan terleteken fordul el, ahol lland vzlelhelyek vannak.
Alfajai
-
szak-afrikai tehnantilop (Alcelaphus buselaphus buselaphus) - Marokk, Tunzia,Algria, Lbia s Egyiptom terletn lt egykor, az intenzv vadszat miatt az 1920'-as vekre kihalt.
-
Kongoni tehnantilop (Alcelaphus buselaphus cokii) - Kenya s Tanznia szavannin l. Ez az egyetlen valban nagy szmban fennmaradt alfaj.
-
Lewel-tehnantilop (Alcelaphus buselaphus lelwel) - Csd, Kongi Demokratikus Kztrsasg, Kzp-afrikai Kztrsasg, Kamerun, Szudn, Uganda, Ruanda s Kenyaszaknyugati rsze
-
Nyugati tehnantilop (Alcelaphus buselaphus major) - Afrika nyugati rsze
-
Swayne-tehnantilop (Alcelaphus buselaphus swaynei), Szomlia terletn gyakori faj volt egykor. Mra egy kis maradk llomnya maradt az etip-szomli hatrvidken. Veszlyeztetett alfaj.
-
Tora tehnantilop (Alcelaphus buselaphus tora) - Etipia s Eritrea szraz szavannin l. A trsgben lezajlott hbork s a hnsgek miatt szma nagyon lecskkent. ATermszetvdelmi Vilgszvetsg a "veszlyeztetett" kategriba sorolja.
Megjelense
Az llat fej-trzs-hossza 175–245 centimter, marmagassga 120–145 centimter s testtmege 120–180 kilogramm. Szrzete sima, rvid, rnyalata alfajonknt eltr, a srgsbarntl az erteljes rozsdabarnig terjed. Egyes alfajoknl stt rajzolat lthat az arcon s a lbakon. Feje hossz s vkony, a lhoz hasonl. A szem eltt illatmirigyek helyezkednek el. Fejlett hall-, s szaglrzke, valamint j ltsa megvdi az llatot aragadozk, pldul a nagymacskk s a hink tmadsaitl. A szarv mindkt ivarnl kettsen (felfel s htrafel) velt, s elrheti a 70 centimteres hosszsgot. Felletn erteljes keresztirny kidudorodsok figyelhetk meg, a vge hegyes. A biknl fleg a terletvd harcok sorn br jelentsggel. A szarv ktves korra fejldik ki teljes mretre.
letmdja
A vrs tehnantilop rendszerint nappal aktv s kisebb csordkban l. Ez a trsas faj korbban tbb ezer egyedbl ll csordkat alkotott, melyek hossz vndorutakat tettek. A bikk territriumokat hoznak ltre, amelyeket fleg optikailag jellnek meg: termeszvrakra vagy ms kiemelkedsekre llnak, kaparnak, guggol helyzetben szkelnek, letrdelnek, szarvukkal a fldet bkdik, s egyidejleg szem eltti mirigyeik vladkt a talajra kenik. A hatrvillongsok ritkk, de a territriumok kzepn klnsen heves harcok folynak, szarvaikkal lkdsik egymst, kzben csdjkre ereszkednek. Gyakran, jl hallhatan tkznek ssze szarvaikkal. A kisebb, zrt csoportok egy bikbl, nhny tehnbl s ezek utdaibl llnak. Tbb csaldbl nylt csoportok jnnek ltre, melyek sztvlnak, majd ismt sszellnak. Az j borj szletsekor az elz mg nem vlt el az anytl, gy gyakran ltni egy tehenet kt klnbz kor borjval. Nha az idsebb borj segt megvdeni az jszlttet. A tehnantilopok „vodkat" hoznak ltre, vagyis egy felntt tehn a mag mellett mg ms borjakra is vigyz, amg azok anyja legel vagy iszik.
F tpllkuk a kzepes magassg fvek s lgyszrak, alkalmanknt rvid s magas fveket, valamint leveleket is esznek. Az llat hossz fejn viszonylag magasan l szemek lehetv teszik, hogy a kzepes nagysg f fltt legels kzben is szemmel tartsa krnyezett s ellensgeit. Ha mdjuk van r, a tehnantilopok naponta isznak, de kevs vzzel is tvszelik a szraz idszakot. A Kalahriban l kma tehnantilop vzszksglett magas vztartalm nvnyekbl s tkszer gymlcskbl fedezi. Ellensgeik azoroszlnok, a leoprdok, az afrikai vadkutyk s a csoportosan tmad foltos hink. A fiatal llatokra a geprdok, a kisebb macskaflk s a saklok is veszlyesek. A tehnantilopok legjobb fegyvere a gyors menekls s a feszlt figyelem.
Szaporodsa
Az ivarrettsget 1–3 vesen ri el. Az udvarlsi magatartsban a harcra emlkeztet fenyeget elemek vannak. Ha a tehn przsra hajland, akkor megll, sztterpeszti a lbt s flrehzza a farkt. A przst tbbszr megismtlik, a termkeny idszak csak egy napig tart. A przsi idszak terletenknt vltoz. A vemhessg 8 hnapot tart, ennek vgn 1borj jn a vilgra. Az ellshez az anya elhagyja a csaldot, gyakran az elz borj is elksri. A borj szletse utn egy rval mr lbra ll, de mg kt htig vdett helyen marad, s csak ezutn csatlakozik a csordhoz. Az elvlaszts 4 ht utn kvetkezik be. A szarvak elszr egyenesen nnek, egy v mlva kezdenek meghajlani, hogy aztn a msodik vre elrjk a jellegzetes felntt formt. A fiatal bakok kt s fl vig maradnak az anyjukkal, teht egy vvel tovbb, mint a rokon nemzetsgek fiatal hmjei. Amint elhagytk az anyai csordt, kicsi, nylt agglegnycsordkba verdnek ssze, hogy 4 vesen ltrehozzk sajt territriumukat.
Az llat 11–20 vig l.
http://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%B6r%C3%B6s_teh%C3%A9nantilop
|