Zsirf
Neve arab eredet, olaszkzvettssel jutott el a magyarba a ks kzpkorban. A tudomnyos nevben szereplcamelopardalis a faj addig hasznlt nevre, a grg kamlopardaliszra („teveprduc”) utal.A zsirf Bzantioszt, aki az els kori hradst adta a klns llatrl, a magassga miatt a tevre emlkeztette, a bre mintzata pedig a prducra hasonltott. A magyar nyelvjt mozgalom lzban tzezer j szt alkottak, a zsirf neve is sorra kerlt s a „foltos nyakorjn” nevet kapta a nyelvjtktl, de ez a nyakatekert elnevezs rvidesen kikopott a hasznlt nyelvbl s a zsirfnak megmaradt a ma is hasznlt elnevezse
Alfajai
A hajdan szles krben elterjedt zsirf lhelye ma elszigetelt foltokbl ll, amelyeken a tudsok eddig 9 alfajt rtk le.
-
Angolai zsirf (Giraffa camelopardalis angolensis) – Dlnyugat-Afrika (Botswana,Nambia)
-
Szudni zsirf (Giraffa camelopardalis antiquorum) – Kzp-afrikai Kztrsasg, Csd
-
Nbiai zsirf (Giraffa camelopardalis camelopardalis) – Szudn, Etipia
-
Csdzsirf (Giraffa camelopardalis peralta) – Kamerun, Togo, Niger, Mali
-
Fokfldi zsirf (Giraffa camelopardalis giraffa) – Dl-afrikai Kztrsasg(visszateleptett), Mozambik (?), Zimbabwe
-
Recs zsirf (Giraffa camelopardalis reticulata) – Szomlia, Etipia, Kenya
-
Rotschild-zsirf (Giraffa camelopardalis rotschildi) – Kenya, Uganda, Szudn
-
Maszj zsirf (Giraffa camelopardalis tippelskirchi) – a Kongi Demokratikus Kztrsasg s Szudn hatrvidke
-
Thornicroft-zsirf (Giraffa camelopardalis thornicrofti) – Zambia
Elterjedse
A zsirfok eredetileg szmos helyen megtallhatak voltak a Szahartl dlre, de mr csak szigetszer populcii maradtak fenn (ld. feljebb). A faj szraz szavannk lakja, elfordulsa nagyban fgg az akciktl, amelyek levelei egyik f tpllkt kpezik. Az itatktl kevsb fggnek, mivel elg ritkn isznak.
Megjelense
Megtermett Rotschild-zsirfbika
A zsirf a vilg legmagasabb llata: a bikkszarvainak cscsa akr 5,7 mterre is lehet atalaj felett, marmagassguk pedig 3,3 mter. Mindez a rendkvl hossz – de a tbbi emlshz hasonlan csupn 7 csigolybl ll –, majdnem 2,5 mteres nyaknak s hossz lbainak ksznhet. A zsirf fara ltvnyosan alacsonyabb a marnl, vrszvk elleni legyezknt szolgl, fekete pamacsban vgzd farka 75 centimter s 1 mter kztt mozog. Nyelve is rendkvl hossz, mintegy 45 centimteres: az gyes eszkz a zsirf szmra is magas falatok megragadsra s letpsre kivlan alkalmas.
A nemek sznezetket tekintve egyformk, de a tehenek kisebbek kb. 0,7–1 mterrel. A bikk testtmege megkzelti a 2 tonnt, a nstnyeknl azonban tlagosan 11 mzst mrnek. Az jszltt zsirf kt mter magas, testtmege pedig 50–55 kilogramm.
Minden zsirf minden pldnya foltos, de a szrzet sznezete, a foltok mretei s kontrjai alfajonknt, a mintzat pedig egyedenknt vltozik. Az alapszn lehet homokszn, vilgosbarna vagy srgs, mg a foltok a srgtl a gesztenyevrsig, illetve a szablytalantl a szgletesig vltozhatnak.
A zsirfszarvak a koponya brrel burkolt csontkinvsei. Szmuk alapveten kett, de a homlokrsz dudorjn nhet egy, az eredeti szarvak mgtt pedig egy jabb pr, kisebb szarv. A sok szarv az ids bikk sajtossga.
letmdja
A zsirf gyors s kitart fut (angolazsirf)
A faj nappali letmdot folytat, de csak a hvsebb reggeli s esti rkban aktv, ilyenkor tpllkozik s iszik. jszaka tbbnyire llva, de olykor fekve, fejt mindig az egyik hts lbn nyugtatva alszik, amikor nyaka szp vet alkot. A nappal meleg ritkrdzssel tlti. Krdzsre brmikor sor kerlhet, pihens vagy menet kzben is, hogy elsegtse a maximlis tpanyag-felhasznlst. Szmos nvny szerepel trendjkben, gy akcik s mimzk. Az akcia tskit fogaival tri szt, gy nem okoznak krt szjregben. A zsirfok a nvnyek leveleivel, virgaival s termseivel tpllkoznak, amit svnyi anyagokrt olykor nmi flddel egsztenek ki. Gyomruk ngy rszbl ll krdzgyomor.
Tpllkozsa
Egy kifejlett, ereje teljben lev bika naponta akr 66 kilogramm zldtakarmnyt is elfogyaszthat. A bikk tbbnyire kinyjtzva, a lehet legmagasabbrl szerzik tpllkukat, mg a vlogatsabb tehenek test- s trdszinten legelnek. Ivsra ritkn kerl sor, ilyenkor a zsirf meglehetsen vdtelen, mivel knytelen sztterpeszteni lbait, hogy elrje a vztkrt, gy nem tud gyorsan meneklni vsz esetn.
Trsas lete
A zsirfok trsas llatok, de kis ltszm, tlagosan 10–20 egyedet szmll csordik meglehetsen lazk s instabilok, s sszettelk is igen vegyes lehet nem s kor szempontjbl. Emellett magnyos llatokkal is tallkozhatunk. Csendes llatok, kommunikcijuk tbbnyire infrahangok segtsgvel trtnik, br vsz esetn khg, horkant vagy spol hangot is kiadhatnak. A kicsik mekegnek. A csapatokat a magassgbl add kivl lts segti megvdeni, ugyanis nagy tvolsgokbl szreveszik egymst s a fenyeget veszlyt.
A bikk dominancia-krdsekben ltvnyos nyakharcot vvnak. Ilyenkor a kt vetlytrs szembehelyezkedik egymssal, mereven llnak a lbaikon, majd lpsben elindulnak egyms fel. Elrenyjtott, vzszintes nyakuk vgl sszer, ilyenkor sszedrzslik, s amennyire lehet, krbefonjk ket, aztn egymsnak feszlnek. Az erprbk mellett elfordul, hogy egyms mellett llva nyakukkal ellenfelk htt, nyakt vagy fart prbljk megtni. Az elg ers csaps komoly srlst is okozhat, vagy ledntheti a szenved alanyt a lbrl.
Nem csak egyms kztt kerlhet sor harcra. A kifejlett zsirfokra csak egy oroszlnfalka jelenthet veszlyt, de a nagymacskk ritkn prblkoznak: az ldozat rgsa hallos erej is lehet. Emellett elkapni sem knny, mivel a zsirf kitart s gyors fut: sebessge a 32–60 km/h-t is elrheti.
Szaporodsa
A hm zsirfok a przs eltt megllaptjk, hogy a kivlasztott nstny fogamzkpes llapotban van-e. Ennek rdekben a hm a nstny hts felt lkdsi a fejvel, amire az vizeletet rt. A vizeletet a hm megkstolja, s ennek alapjn kpes meghatrozni a nstny szexulis sttust. Ha gy tallja, hogy az sztrusz llapotban van, akkor udvarolni kezd neki: szorosan kveti, mg a nstny hajlandnak nem mutatkozik a przsra.
A zsirfok przsa az ess vszakra esik, mg a kb. 457 napos vemhessget kveten az utdok a szraz idszakban, mjus–augusztus kztt jnnek vilgra. Az ellsre llva vagy menet kzben kerl sor, gy a csikk letket egy kb. 2 mteres zuhanssal kezdik. Az esetek elspr tbbsgben egyetlen utd szletik, de ikerellsre is volt mr plda.
A kiszsirf mr 15 perces korban kpes felllni, ennek ellenre az els hetet rejtzkdve tlti a talajon fekve. Az anyallatok ilyenkor nem tvolodnak el tlzottan tlk, vjk s szoptatjk kicsinyeiket. A csikkat szleik „vodkba” tmrtik, gy mdjuk addik nagyobb utak megttelre is evs vagy ivs cljbl. Az anyallatok ekzben felvltva figyelik a kicsinyeket, estnknt pedig visszatrnek szoptatni.
Az elvlasztsra 12–16 hnaposan kerl sor, br a bikk ltalban korbban (12–14 hnaposan) nllsodnak. A fiatal nstnyek elszeretettel maradnak anyjuk csordjval, az ivarrettsget pedig 3–4 vesen rik el. Kb. egy vre r szaporodnak elszr, br llatkertekben mindez sokkal hamarabb bekvetkezhet. A magnyos kborlsra hajlamos bikk 4–5 vesen vlnak ivarrett, de 7 ves koruk eltt ritkn nemzenek utdot: ehhez ugyanis ki kell vvniuk a dominns sttust egy sajt csordban.
A faj tlagletkora a vadonban 10–15, fogsgban 20–25 v.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Zsir%C3%A1f
|