Szavannai varacskosdiszn
Elfordulsa
A szavannai varacskosdiszn igen elterjedt faj Kzp-Afrika nylt szavannin, illetve Afrika keleti s dli rszein. Elfordul a Szahartl dlre fekv terleteken s a nagyon szraz ghajlat Szhel-vezetben is.
Alfajai
-
Phacochoerus africanus aeliani
-
Phacochoerus africanus africanus
-
Phacochoerus africanus massaicus
-
Phacochoerus africanus sundevallii
Megjelense
Hm szavannai varacskosdiszn koponyja.
A szavannai varacskosdiszn hossza 120-150 centimter, marmagassga 65-80 centimter, farokhossza 45 centimter s testtmege 60-140 kilogramm. Az llat szrksbarna szn. Fejnek mindkt oldaln 2-2 szemlcsszer kinvst visel, illetve az als llkapcsn is egy prat. Ezek a fggelkek a kanoknl a legfeltnbbek; felteheten a szemek s a pofa vdelmt szolgljk. A felkunkorod fels pr agyarakr a 30 centimteres hosszsgot is elrheti. Ezeket az agyarakat fellrl zomncrteg fedi, amely hamar lekopik. A sokkal rvidebb s hegyesebb als agyarakat teljes egszben zomncrteg vdi. Szokatlan jelensg, hogy a varacskosdisznnak „le kell trdelnie” ahhoz, hogy ehessen, mivel a nyaka nagyon rvid, a lba pedig viszonylag hossz. A cslkzlett ezrt szletstl fogva prnk vdik.
letmdja
A szavannai varacskosdiszn csaldi ktelkben – kondban – l. Lakhelyl a fldimalacelhagyott regeit vagy a sziklk alatti termszetes mlyedseket vlasztja. Tpllkafflk, lgyszr nvnyek, gumk, gykerek, alkalmanknt dgk is. Fogsgban 18 vigl.
Szaporodsa
Az ivarrettsget 18 hnapos korban ri el. A vemhessg 171-175 napig tart, ennek vgn 3-4 malac jn a vilgra.
Rokon fajok
A szavannai varacskosdiszn legkzelebbi rokona s a Phacochoerus nem msik faja, asivatagi varacskosdiszn (Phacochoerus aethiopicus). A kt faj nagyon hasonlt egymsra, tbb kutat ssze is vonja ket egyetlen fajba.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szavannai_varacskosdiszn%C3%B3
|