A zebra
A zebrk, lovak s szamarak mind a lflk (equidae) csaldjba tartoznak. A lflk szvs, gyors llatok, amelyek mreteikhez kpest igen frgn mozognak a fogaik pedig a fflk letpsre s rgsra alkalmasak.
A zebra testfelptse nagyon hasonlt a lhoz, a klnbsg az, hogy a srnye rvid, kefeszer, a farka vge botos a szrt pedig jellegzetes fekete alapon fehr cskozs tarktja. Afrikban hrom zebrafaj l, ebbl kett a kontinens keleti rszn fordul el. A leggyakoribb s a legelterjedtebb az gynevezett Burchell-zebra, azaz a kznsges alfldi zebra. A msik a Grevy zebra, amelyet Jules Grevy francia elnkrl neveztek el, aki az 1880-as vekben Abessznia tartomnybl egy ilyen zebrt kapott ajndkba. Manapsg ez a zebrafaj fknt szak-Kenyban l. A harmadik zebrafaj a hegyi zebra (Equus zebra), amely fknt Dl- s Dlkelet-Afrikban l.
Az alfldi zebra vagy Burchell-zebra (Equus quagga)

A Grvy-zebra (Equus grevyi)
A hegyi zebra (Equus zebra)
Az alfldi zebra
Az alfldi zebra testfelptse egy zmk pnira emlkeztet. A cskok szma s vastagsga egyedenknt vltozik. A cskok sajtos mdon „lelik krl" az llat testt, segtsgkkel a zebra beleolvad krnyezetbe. Hajnalban s szrkletkor, amikor a legtbb ragadoz vadszik, a zebrkat nehz szrevenni, mivel cskjaik sszezavarjk a ragadozkat. A zebrk csillog szrzete a kls h 70%-t nyeli el.

lhelye
A Burchell-zebra fknt szavannkon, fves pusztkon s gyr erdvidken l. A Serengeti sksgain gyakran tbb ezer fs csoportokba tmrlve vndorolnak. A Grevy zebra mr csak Kenya szaki rszein, elszigetelt vidkeken fordul el. Annak ellenre, hogy fknt a flszraz ghajlathoz vannak szokva, s kevesebb vzzel is meglnek, mint a tbbi zebrafaj, a Gravy-zebrknak gyakran a hzillatokkal kell versengenik, hogy vzhez jussanak. Az llatokat a brk- s hsuk miatti vadszat is jelentsen megtizedelte.

letmd
A Burchell-zebra esetben a csald a vezrcsdrbl s a krje csoportosul kanckbl ll. A vezrcsdrk gy „toboroznak" maguk kr kanckat, hogy fiatal kancacsikkat „rabolnak" el, akik letk els przsi idszakban vannak. A kancacsikk ezt igen gy tudatjk a csdrrel, hogy egy sajtos testtartst vesznek fel: a lbaikat sztteszik, a fejket lehajtjk, a farkukat pedig felemelik. Egy ilyen kancacsik kedvrt a krnyk sszes mnje versenyre kell. A kanca lete vgig a gyztes csdr mellett marad. A mnesen belli rangsor szerint, a legutoljra rkezett kanca ll a legalacsonyabb helyen. Az j jvevnyt a kanck legtbbszr idegenkedve fogadjk. Miutn a kanca „elktelezte" magt egy csdr mell, tbbet nem „hirdeti", hogy przsi idszakban van. Amikor megszletik a zebracsik, a kanca 2-3 napra tvol tartja az jszlttet a mnes tbbi tagjtl. Ezalatt az id alatt a kiscsik megismeri az desanyja illatt, hangjt s kpes felismerni t a tbbi kanca kztt.
A zebracsikk s desanyjuk kztt ers kapocs alakul ki, a hm csikk viszont a vezrcsdrhz is kzelebb llnak. A fiatal csdrk 1-4 ves koruk kztt elhagyjk a mnest s ms fiatal mnekkel egytt, csoportokba verdve lnek addig, amg megersdnek s sajt mnest alaptanak.

Tpllkozs
A zebrk elgg fggenek a vztl. Ennek ellenre kpesek viszonylag knnyen alkalmazkodni a szlssges krlmnyekhez is. Fknt fflkkel, fiatal hajtsokkal s virgokkal tpllkoznak. Gyakran elfordul, hogy a zebrk legelik le a fels hajtsokat a frissen ntt, harmatos fben. Azebrkat legtbbszr a gnk, majd a gazellk kvetik a legeln, ezek a patsok fknt a kzps-s als hajtsokkal tpllkoznak.

Termszetes ellensgei
A zebrk fknt az oroszlnok s a hink zskmnyt kpezik, de az elszigeteltebb vidkeken a prrikutya, a prduc s a geprd is ellensgnek szmt. Amikor a mnes egyik tagjt megtmadja egy ragadoz, a tbbi csaldtag flkr alakba tmrl s szembe fordul a ragadozval. A mnes tagjai kszek elszntan megvdeni bajba jutott trsukat, rgsaik s harapsuk gyakran a legvrszomjasabb ragadozt is elbtortja. Ha a mnes egyik tagja megsebesl a tmads kzben, a zebrk gyakran krbelljk a sebeslt llatot, hogy jobban vjk a ragadozktl. Mint a legtbb kelet-afrikai nvnyev emlst, az alfldi zebrkat is az lhelyk elvesztse s a vzrt val versengs fenyegeti a leginkbb.

Tudtad-e?
A Grevy-zebra latin neve „hippotigris" volt. Ez a zebrafaj gyakran szerepelt az kori Rmai cirkuszainak porondjn, mint fogathz versenyllat. Lehet, hogy els rnzsre gy tnik, hogy a mnesbe tmrlt zebrk mind egyformk, ez azonban nem igaz. A cskok vastagsga s a mintzat egyedenknt vltozik, s annyira egyedi, mint az ujjlenyomat az emberek esetben. A tudsok a cskok vastagsgnak, sznnek s a brn tallhat hegek alapjn be tudjk azonostani a klnbz egyedeket.
http://www.haziallat.hu/nagyemlos/egzotikus-fajok/zebra/4544/
|