Fldi malac
A fldimalacok az emlskosztlyn bell egy klns rendbe, a csvesfogak kz tartoznak (mr ez is jelzi, hogy a fogaikkal van valami), ennek a rendnek negyven milli vvel ezeltt mg szmos faja jrta a fldet, mra azonban csak egyetlen csaldja, annak is csak egyetlen faja maradt fenn. A fldi malacok Afrikban lnek Dl-Afriktl egszen Egyiptom dli rszig megtallhatk, br nagyobb szmban a Szahartl dlre fordulnak el. Nevket a Dl-Afrikba rkez holland telepesektl kaptk, a holland elnevezs, aardvark kerlt t a legtbb nyelvbe, gy ltalban ezek minden lexikonban a legels llatok.
A fldi malac els rnzsre egy lekopasztott s rajzfilmbe ill flekkel elltott hangyszhoz hasonlt. A msodik s harmadik rnzs nem sokat vltoztat ezen a benyomson. Ennek egyik oka a hasonl letmdban kereshet: a fldimalacok elsdleges tpllka szintn a hangya s a termesz, br bizonyos uborkaflket is elszeretettel fogyasztanak, valsznleg a folyadkot szerzik be bellk. Nagy test llatok, akr 80 kilnl is tbbet nyomhatnak. Szigoran jszakai letmdot l, nappalra a fldbe vjt odjba rejtzik el. Karma taln mg a hangysznl is ersebb, erre egyrszt a termeszvrak bontsnl, msrszt odja kissnl van szksge. Ez utbbi a legfbb vdekezse is, ha veszlyben rzi magt, villmgyorsan ssa magt tbb mter mlysgbe. Magnyos letet l, br a lenygyermekek gyakran az anyjuk kzelben telepednek le. Kifejezetten nagy tk llatok, egy-egy jszakn 1,5-2 kilogram hangyt vagy termeszt is megesznek. Testfelptsk lthatan jl alkalmazkodott letmdjukhoz, nem csak az ers karmok s hossz kilthet nyelvk, de furcsa flek is, melyek a hleadsban segtenek. A vastag, de csupasz br nem csak a hleads miatt lnyeges, ellenll a hangyk s termeszek cspseinek is. Tbbszr megfigyeltk mr, hogy a kiads hangyalakoma utn a fldimalac a frissen feltrt hangyabolyba ssa be magt s ott szenderl lomra, mit sem zavartatva magt a hangyk elkeseredett cspseitl. Ha a nyr nagyon szraz s forr, a fldimalacok tbb napig is kpesek lecskkenteni letfunkcijukat, a medvk tli lmhoz hasonl "nyri lomba" merlnek.
 |
A fldimalacok igazi biolgiai rdekessgei a fogak. Nem csak azok kifejezetten kis szma (a felntt llatoknak csak hsz foguk van, a fiataloknak mg valamivel tbb), hanem szerkezete is. Gykrtelen fogaik folyamatosan nnek, ami mg nem lenne egyedi eset (gondoljunk csak a rgcslkra), m nem bortja ket fogzomnc. A fogak felptse is klnleges, nem egy nagy regk van, melyet a fogbl tlt ki, hanem sok apr, hatszg keresztmetszet csbl llnak. A csvek mindegyikben tallhat fogbl, ez a megolds teljesen egyedlll az llatvilgban.
Amilyen jelentktelennek tnnek a fldimalacok, olyan kemny dinak bizonyultak a rendszertannal foglalkoz tudsok szmra. Sokig, rthet okokbl, a hangyszokkal s azok tgabb rokonaival a foghjasokkal soroltk ket egybe. Ksbb, fleg a lbcsontok elemzse alapjn a patsok seinek tekintettk, ksbb a tengeri tehenekkel, elefntokkal s a szirti borzzal hoztk kapcsolatba. A genetikai elemzsek, noha 100%-os eredmnyt nem hoztak, de mgis hozzjrultak, hogy tisztbban lssunk. Jelenleg gy gondoljuk, a csovesfogak akkortjt vltak el a patsok vonaltl, mikor azoktl mg az elefntok s rokonsguk sem vlt kln, mindez valamikor az eocn eltt lehetett. Ezutn alakult ki a csoportra jellemz klnleges fogszerkezet, ami nem bizonyult tlzottan sikeresnek az evolciban. Az ersen specializldott fldimalac azonban megmaradt s ma is megcsodlhatjuk.
http://www.egerek.eoldal.hu/cikkek/foldi-malac/foldi-malac.html
|