Egykor sokkal nagyobb terleten megtallhat volt, m az egyre szrazabb ghajlat kvetkeztben csak egy igen kis terleten tallhat meg, Afrikban, Etipia hegyvidki terletein, a Bale-hegysg Nemzeti Parkban s krnykn. Csak a 3000 m feletti terleteken lehet megtallni a ftlan hegyvidki rteken, ahol akr 4400 m-ig is felhatol.
Megjelense a saklokra hasonlt. Testhossza 120-130 cm, marmagassga 50 cm, slya 18-20 kg. Bundja jellegzetes vrsessrga, a nstny s a fiatalok szne vilgosabb. A nyakn, a torkn s a mellkasn fehr foltok vannak. Farka mlyen tztt, rkaszer.
Az etip farkas f zskmnya a kisebb rgcslk, tpllknak 96%-t ezek teszik ki. A rgcslk mellett madarakat, madrtojsokat, s dgket fogyaszt, ritkn kisebb antilopokat is zskmnyolhat. Mint minden ragadoznak, az etip farkasnak is komoly szerepe van a termszeti egyensly fenntartsban, m a specilis tpllkozsi szoksai miatt nem tud alkalmazkodni a megvltoz krnyezeti viszonyokhoz. Napkzben egyedl vadszik, reggelente s jszaka pedig 2-12 fs falkba tmrl.
Mint a legtbb kutyaflnl, itt is csak a dominns pr szaporodik. A przsi id augusztus s november kztt van. A nstny 2-7 klykt hoz vilgra. A fiatalok 2 vesen vlnak ivarrett.
Sajnos az llomnya egyre jobban cskken, mert a fldmvesek egyre magasabb terleteket vonnak mvels al, emiatt a farkas f tpllka, a rgcslk megfogyatkoznak, s ez okozza a legnagyobb veszlyt a farkaspopulcikra. Mivel kerli az embert, nem merszkedik a teleplsek kzelbe, s a hzillatokat sem veszlyezteti, ezrt a vadszata nem jelents. Mindezek ellenre llomnyt 2006-ban kb. 700 egyedre becsltk, gy a Termszetvdelmi Vilgszvetsg a
veszlyeztetett kategriba sorolta.