A geprd (Acinonyx jubatus)
A geprd Afrika 5 legnagyobb nagymacskja kz tartozik, egy lenygz macskafaj. Ez az llat egyike a legnagyobb macskknak s nagyon jl tri, ha az emberek betolakodnak a krnyezetbe s megfigyelik t.
Br az sszes vadon l macskafle kzl a geprd szeldthet meg a legknnyebben, a szabad termszetben l geprdok szoksairl nagyon keveset tudunk. Egyedlll jellegzetessgk, hogy a kutya s a macska sajtossgait egyestik magukban, s rvid tvon a fld leggyorsabb futi, akr a 100 km/rs sebessget is elrhetik.
A geprdok sk vidken l, magnyosan jr llatok, a przstl s a kicsinyekkel tlttt idszaktl eltekintve csak elvtve lthatk csoportokban. A klykk szma rendszerint ngy, kilencven napos vemhessg utn jnnek vilgra.
A leggyorsabb szrazfldi llat
Ez az egyetlen macskafle ragadoz, mely hajtssal vadszik ldozatra. Rvid tvolsgon (kb. 500 mterig), megfelel terepen 90 km/ sebessggel kpes futni, szksg esetn 115 km/ sebessgre gyorsulni. Ezt a gyorsasgot azonban nem kpes sokig tartani. Ha a zskmnyt nem ri utol 20mp alatt, feladja az ldzst. Ha viszont ldozatt elri, mancsaival fldre terti, s a torkba harap. Ezutn pihennie kell, hogy lehljn s j ert gyjtsn.
Testalkata-a kis fej, apr ll, rendkvl rugalmas gerincoszlop, karcs termet, hossz lbak- elsegti a futkpessget. Gerince rughoz hasonlan mkdik: amint kiegyenesedik, elredobja a geprd lbt. Farka olyan, mint egy kormnyrd, szokatlanul nehz, gy hirtelen fordulsoknl ellenslyknt mkdik. Tdeje szokatlanul nagy, szles orrlyukaival nagy mennyisg levegt kpes bellegezni. Futs kzben szemt vdhrtya vdi meg, nagy szve gyorsan tovbbtja az oxignds vrt a vgtagokhoz. Karmai nem hzhatk vissza, gy mlyen belevgdnak a fldbe, akr a futcip tski.
Hrom szkellssel 0-rl 65km/h sebessgre kpes gyorsulni. Egy szkellse mintegy 8m hossz s 1mp alatt ngy szkellsre kpes, gy 4mp alatt akr a 104km/h sebessget is elrheti.
Viszont meg kell kzdenie egy jelents problmval, mely lett veszlyezteti. Futs kzben risi ht termel, gy testhmrsklete a normlis 37-rl 40C-ra emelkedhet. Ha ez a hmrsklet egy percnl tovbb tart, teste vgzetesen tlhevl, agya krosodik, fel kell adnia az ldzst.
Leoprd s geprd: Ugyanaz?
Nem, nem s nem! Br mindkett nagymacska s a geprdra a leoprd hasonlt a legjobban, megklnbztetsk igen knny. A geprd tbb anatmiai sajtossggal is rendelkezik. Az egyetlen macskafle, amely nem kpes visszahzni a karmait, vgtagjai hosszak, gerincoszlopa nagyon rugalmas. A leoprdnl karcsbb, feje kisebb. Szemtl a szja szlig vkony fekete sv hzdik, foltjai a leoprdval ellenttben teljesen feketk. Nyaknl a szre hossz, srnyszer. Ezrt a latin megnevezs: jubatus, vagyis srnyes.
Tpllkozs

Leggyakrabban gazellt (fleg thomson-gazellt), impalt s gnborjt zskmnyol, de ms patsokat is elejt 40 kg-os slyhatrig, de csoportban megtmadjk a nagyobb krdzket, mint a fiatal zsirfokat s kisebb kafferbivalyokat. A magnyosan l felnttnek elg 2-5 naponta zskmnyt szereznie, a klykeit nevel nstnynek azonban szinte minden nap el kell ejtenie valamilyen llatot. Mivel alkalmazkodnia kell a krnyezetben l ms ragadozkhoz, szinte csak nappal vadszik a dli forrsgot kivve. Vadszat kzben akr 800 km2 terletet is bejr, llandan kvetve zskmnyllatai vonulst. ldozatt lopva kzelti meg, s nagyjbl 30 mterrl tmad. Prblkozsainak nagyjbl fele sikeres. Az tlagos 20-60 msodpercig tart ldzs sorn csupn nhny szz mtert tesz meg; de 500 mternl tbbet nem br teljes sebessggel lefutni- ez az oka annak, ha a kiszemelt zskmnynak nagy a kezdeti elnye, a geprd kudarcot vall. Nha a futstl gy kimerl, hogy zskmnyt ms dominns ragadozk, mint pl. az oroszln elveszik. Ezrt igyekszik gyorsan, minl tbb hst magba tmni. Egy vadon l geprd naponta tlagosan 2 kg hst fogyaszt.

Vdelmi helyzet
gy tnik, hogy geprd rzkenyebb az emberi hatsra bekvetkez lhelyvltozsokra, mint a tbbi nagymacska. Eredetileg egsz Afrikban elterjedt s zsiban az Arab-flszigettl egszen India dli rszig lt.
szak-Afganisztn, Irn, Kelet- Dl- s Kzp-Afrika terletn 6 alfaja l, de az szaki terleteken mr teljesen kihalt. Indibl 1947-ben tnt el vgleg. El-zsiban a legelket felszntottk, a termszetes ivhelyek cskkentek, s ez ottani kedvenc tpllkuk, a golyvs gazella szmt is katasztroflisan cskkentette, gy slyos kvetkezmnyekkel jrt a geprdok populcijra. De vszzadokon t vadsztak is a geprdra gereznja miatt. Vadszatt vtizedekkel ezeltt betiltottk, m az orvvadszat, az l llatokkal folytatott feketekereskedelem napjainkban is virgzik.
Ma mr mintegy 20 orszgbl eltntek, s bolygnkon mindssze 12000 geprd l, ami 10%-a annak a szmnak, mely mg 1900-ban volt. zsiban ma mr csak 200 pldny l, emiatt az zsiai geprd slyosan veszlyeztetett fajnak szmt. A vadszmllsok adatai szerint az afrikai geprd is mr csak Kelet-Afrikban tallhat meg nagyobb szmban, de llomnyaik csak akkor fognak fennmaradni, ha megfelel vdelemben biztostjuk ket.
Hangja
Ez az egyetlen nagymacska, mely nem kpes vlteni, mivel a nyelvgykt rgzt vkony csontocskja porcos. Madrcsicsergsszer trillkat, rvid fttyket hallatnak. Ezzel a hanggal hvjk kicsinyeiket, s gy kommuniklnak a felnttek egyms kztt. les aou vakkantsokkal jelzik mozgsukat, de ugyanezzel a hanggal dvzlik emberbartjukat is, s hosszasan kpesek dorombolni.
Szrzet
Drapp szn, kicsi, kerek fekete pettyekkel. A szemzugtl feltn fekete ?knnycskok? hzdnak vgig az arcn, melyet a hajdani dicssgt sirat geprd knnynek is tartanak. Igazbl ezek a cskok cskkentik a nap erejt, gy a geprd ers fnyben is tisztn ltja ldozatt. A hrom hnaposnl fiatalabb klykk sttebb sznek, hossz, pelyhes ?srnyk? van, s testk htoldalt, a fejtl a farokig szrksszrzet fedi, les ellenttben a rvid szr pettyes bundval, ami a test als rszt bortja. letk els kt-hrom hnapjban a klykk olyan ezstht sakloknak ltszanak, amelyek hast s lbt klnleges pettyek bortjk. Ksbb szrzetk homoksznt lt, a pettyek mindentt eltnnek s a srny csupn nyakuk s vlluk fels rszn marad meg. A sivatagos terleteken l pldnyok foltjai kisebbek, szrzetk alapszne halvnyabb. A legnagyobb foltjaik az Afrika dlkeleti terltn honos geprdoknak vannak.
A geprd: Kutya, vagy macska?
Br a macskaflk kz soroljk ket, valjban egyetlen ms llatfajjal sem lehet egyazon kategriba sorolni.
A geprd a kutyhoz hasonlan nem tudja behzni karmait, olyan testtartsban l, mint a kutyk s ellenttben a macskaflkkel, zskmnyt nem lopakodsbl, hanem gyors vgtban tmadja le. Ugyanakkor lbnyomai, karmainak hasznlata s a fra mszs ?valsznleg szerzett - kpessge jellegzetesen macskaszer. Homokszn szrzete sima, mint egy rvid szr kuty, a rajta lev fekete pettyek azonban bolyhosak, mint a macskabunda.
Egy kis gepitri...

Brmily hihetetlen, vmillikkal ezeltt az amerikai kontinensen lt, majd tkelve a Bering-szoroson benpestette a hrom fldrszt: Eurpt, zsit s Afrikt. A geprd (eredetileg csita) elnevezs indiai eredet, jelentse pttys. Trtnete rdekes, mivel mr az si egyiptomi frzeken s dombormveken is tallhatunk geprdemblmkat, melyek a btorsgot jelkpezik. Afrikai leletek szerint 3 milli vvel ezeltt lt eldeink mr meghitt kzssgben ltek a geprdokkal, s tezer ve az ember mr vadszatra idomtotta. A mongol uralkodk, indiai hercegek s egyiptomi furak szeldtett geprdokkal vadsztak, a befogott geprdokat szolgk kzt szllsoltk el, hogy hozzszokjanak az emberek jelenlthez. Hajtskor brcsuklyt hztak a fejkre, amit csak a zskmny hajszolsa eltt tvoltottak el. m mindssze kt feljegyzs tanstja, hogy a geprd valamely uralkod kedvelt llata lett volna ? az egyik Dzsingisz kn, a msik Nagy kroly kedvence volt.
Kirlygeprd
Ez az llat a geprdtl csupn bundjnak sznben, hosszban s mintzatban klnbzik. A mutci abban jelentkezik, hogy a foltok sszeolvadnak, nagymret szablytalan mintkat alkotnak az egsz testen, de fknt a gerinc mentn. A farok mintzata azonban alig vltozik, a geprd jellegzetes arcmintja pedig ugyanolyan marad. Mg a geprd szre rvid, durva, lesimul, addig a mutci hossz, finom, szlks szrszlakat produkl.
Zimbabwe terletn 1926-ban az angol Cooper hadnagynak a helybeliek addig soha nem ltott llatbr t mutattak. Ezt elkldtk a londoni British Museumba, ahol a lbak nlkli br alapjn a leoprd egy mutns formjra gyanakodtak. Az rnagy ktsgbe vonta ezt az eredmnyt, gy jabb pldnyok utn kutatott. Hatalmas djat tztt ki egy jabb gereznrt, a bennszlttek pedig tbb brt is hoztak lbakkal s koponykkal egytt. Ezek alapjn bebizonyosodott, hogy az ismeretlen llat a geprdhoz ll kzelebb.
Br l llatot akkor mg senki sem ltott, 1927-ben nyilvnossgra hoztk, hogy a mg ismeretlen llat egy geprdfaj. A kirlygeprdot a rendszertanba Acinonyx rex nven vettk fel. Az elmletet a 30-as vekben fellvizsgltk, s kimondtk, hogy ez az llt nem ms, mint a geprd mutcija, mely a szrzet mr emltett vltozsaiban jelentkezett. Ennek a felfogsnak a bizonytkai lassan gyltek ssze, a 80-as vekig mindssze 12 gereznt sikerlt tallni, l llapotban csupn hatszor lttk, s egyetlen fnykp kszlt rla, a dl-afrikai Krger Nemzeti Parkban.
Aztn a 80-as vek elejn ltrehozott ausztrliai geprdszaport kutatllomson mr szletett egy ilyen klnleges llat. Afrikban, Pretoria kzelben is ekkor ltott napvilgot kt kis kirlygeprd. A szigor vdelmet lvez tenyszkzpontnak rvidesen t klykt sikerlt sszegyjtenie, melyeket szoros rokontenyszssel szaportottk tovbb. Vitathat e ksrlet kimenetele, hiszen a beltenysztettsg elre nem lthat krokat okozhat a ragadozknl. Mindenesetre a kirlygeprd egyre nagyobb szmban fordul el, s ma mr fellelhet az afrikai rezervtumokban, fknt a Serengetiben.
http://www.haziallat.hu/nagyemlos/egzotikus-fajok/gepard-acinonyx-jubatus/3929/
http://felfoldigepard.mindenkilapja.hu/html/18668182/render/a-gepard
|