Leoprd
A leoprd (Panthera pardus) a Panthera nembe tartoz ngy nagymacskafaj egyike. A hrom msik nagy macskafaj ami a Panthera nembe tartozik: az oroszln, a tigtis s a jagur. Prducnak nevezik azokat is akiknek teljesen stt a bundjuk(fekete prduc).
Testmrete
Testnek mrete majdnem meghaladja a kt mter hosszsgot, s slya 30 – 90 kgkztt van. A leoprd nemileg dimorf faj, a nstnyek ltalban a hmek mretnek ktharmadt teszik ki.
Foltok
A legtbb leoprd vilgos srgsbarna vagy zbarna, fekete pettyekkel, m bundjuk szne nagyban eltr lehet. A pettyek a fej fel haladva kisebbek, s nagyobbak a halovny hastjkon.
Etimolgia
Eredetileg gy gondoltk, hogy a leoprd egy hibrid faj, mely az oroszln s a prduc keresztezdsbl jtt ltre, s a leoprd ltalnos elnevezse is ebbl a hiedelembl fakad; leo, latin sz, melynek jelentse oroszln, s a pard egy rgies sz, melynek jelentse prduc.
Melyik fajokat foglalja magban a prduc
Tny, hogy a „prduc” a macskaflk csaldjnak szmos fajt magba foglalja. szak-Amerikban a prduc sz a pumra vonatkozik s Dl-Amerikban a jagurra. m vilgszinten a prduc a leoprd egy msik elnevezse. A korai termszettudsok a leoprdokat s a prducokat nem sznk, hanem farkuk hossza alapjn klnbztettk meg – a prducoknak hosszabb a farkuk, mint a leoprdoknak.
Fekete prduc
A fekete prduc melanzisos leoprd . Ezt a mutcit a fekete pigment (eumelanin) tltengse okozza a narancssrga pigment (feomelanin) ellenben. Ez merben fekete bundt eredmnyez, habr a feketeprduc pettyei bizonyos rszeken mg kivehetk, mivel a pigmentek mennyisge eltr a mintzatban s a fekete alapsznben. Fehr prducok is vannak. Fekete prduc Magyarorszgon a Miskolci llatkertben, a Kecskemti Vadaskertben valamint a Szegedi Vadasparkban lthat.
lettere
Mrete ellenre, ezt a fknt jjeli s fn l ragadozt nehz megtallni a vadonban. A leoprdok megfigyelshez a legjobb hely Afrikban, a Sabi Sand magnrezervtumban tallhat, Dl-Afrikban, ahol a leoprdok hozzszoktak a szafari jrmvekhez, s ahol minden nap nagyon kzelrl lthatk. zsiban, taln a legjobb megfigyelhely a Yala Nemzeti Park Sr Lankn, ahol a vilgon a legnagyobb szmban fordulnak el vad leoprdok, m mg itt sem garantlt, hogy lthatjuk az llatokat, hiszen a parknak tbb mint a fele zrva van a nyilvnossg ell, az llatok nyugalma rdekben. A nemrgiben jra megnyitott Wilpattu Nemzeti Park (szintn Sr Lankn), egy msik j clhely a leoprd megfigyelshez.
lettartam
A leoprdok a feljegyzsek szerint elrhetik a 21 ves kort is.[1] A leoprdoknl a vemhessg mintegy 3 hnapig tart s a nstnyeknek almonknt 1-6 klyke szlethet de ltalban 3-4 szletik.
Alfajok
A leoprdoknak krlbell 7-30 alfaja ltezik (egy ezek kzl kihalt), m ezen alfajok nem mindegyikt tartjk szmon hivatalosan kln alfajknt; az albbi felsorolsban tallhat ezen llatok kzl nhny, illetve latin elnevezsk.
-
Afrikai leoprd, Panthera pardus pardus (Mrskelten veszlyeztetett )
-
Amur leoprd, Panthera pardus orientalis (kihalflben)
-
Anatliai leoprd, Panthera pardus tulliana (kihalflben, illetve lehet, hogy mr kihalt)
-
Berber leoprd, Panthera pardus panthera (kihalflben)
-
zsiai leoprd, Panthera pardus fusca (Mrskelten veszlyeztetett )
-
Indoknai leoprd*, Panthera pardus delacouri
-
Perzsa leoprd, Panthera pardus saxicolor
-
Jvai leoprd, Panthera pardus melas (vgveszlyben)
-
szak-knai leoprd*, Panthera pardus japonensis (vgveszlyben)
-
Snai leoprd, Panthera pardus jarvisi
-
Arbiai leoprd, Panthera pardus nimr (kihalflben)
-
Ceyloni leoprd, Panthera pardus kotiya (vgveszlyben)
-
Zanzibri leoprd, Panthera pardus adersi (kihalt)
Tpllk
ldozatainak mozgst a magasbl figyeli, majd lemszik a fldre , szrevtlenl odalopakodik a prdhoz, majd egy hirtelen, erteljes ugrssal letmadja, s tharapja a torkt, hogy ne llegezhessen. Ez a szoks gyakori a nagymacskknl. Fkppen kzepes termet llatokra - gazellkra, impalkra - vadszik. A fk kztt magukra maradt babuinokat is megtmadja, s ltvnyos gyessggel ldzi az gakon. Amikor emberlakta terleteken portyzik, sokszor kutykat l meg, s - fknt reg korban, amikor mr nem kpes a gyorsabb zskmnyra lecsapni - elfordulhat, hogy embert is l. A leoprd sokfle llatot elejt. Ha alkalma nylik r, kisebb emlsket - rkt, saklt, majmot, varacskos disznt is zskmnyol, st nem meneklhet elle a tli idszakot Afrikban tlt eurpai glya sem.
Sznvltozatok
A pettyes s fekete leoprdokon kvl mg szmos ritkbb mutci fordul el. Az egyik legrdekesebb a kirlyleoprd. Egyb sznvltozat pldul a vrs (eritrites) leoprd, csokoldbarna foltokkal vrses alapon; a barnssrga leoprdok narancsszn rozettkkal mintzottak krmszn alapon; a halvny krmszn leoprdok mintzata halovny s szemk kk, de vannak rozettk nlkli s cskos vgtag leoprdok is. A Harmsworth Natural History-ban (1910), R. Lydekker rt jagur-mintj leoprdokrl: A kznsges zsiai leoprd, mint mr emltettem, nagy rozettkkal rendelkezik mely a test els negyedn lthat. Az afrikai leoprdon, msrszt viszont a rozettk mindenhol kisebbek s zsfoltabban helyezkednek el, s a vllaknl, illetve a fejen kisebb pettyekk alakulnak. […]. A kznsges leoprdokon nincs ptty a rozettkkal vezett vilgos terleten, m nhny ilyen Szimbl szrmaz brn ott is vannak pttyk, s ezzel sszekapcsolhat a leoprd a jagurral, mely ez esetben teljesen normlis.
Kirlyleoprd
Az l-melanzisos leoprdnak norml alapszne van, m a mintzata egybeolvad s gy gy tnik, mintha egyszn fekete lenne. Nhny alfajnl, az egyszn fekete terlet lehzdik az llat lgykig s combjig; csupn nhny tls aranybarna csk jelzi, hogy csak az alapszn fekete. A lgykon s lbakon tallhat pettyek, melyek nem olvadnak egybe svokk s cskokk, gyakran kicsik s halvnyak, inkbb rozettt alkotnak. A fej s a vgtagok halvnyabbak s foltosak, mint a kznsges pettyes leoprdoknl.
Egy zsiai prducokrl s hprducokrl szl iratban, Pocock mellkelt egy kpet egy Dl-Indibl vsrolt leoprdbrrl; fekete krvonal foltok voltak rajta, mindegyikben pettyek voltak s mintzata inkbb a jagurra s a kdfoltos prducra hasonltott. Egy msik Pocock ltal szerzett dl-indiai leoprdbrn a rozettk megszakadtak s egybeolvadtak, s tl sok volt benne a pigment, gy az llat gy nzett ki, mint egy srga cskos s foltos feketeprduc.
Tbb leoprd sznvltozatot csak festmnyekrl s mzeumi egyedekrl ismernk. Nagyon ritka esetekben a kznsges fekete leoprd pettyei sszeolvadnak s gy egy teljesen fekete leoprd lesz, melynek mintzata nem lthat. l-melanzisos esetek leoprdoknl fordulnak el. A pettyek sokkal srbben helyezkednek el, mint ltalban s sszeolvadva nagyrszt elrejtik az alapsznt. Svokat alkotnak s nhny helyen teljesen fekete terletet. Ettl eltren a valdi fekete leoprdnl a srgsbarna alapszn ezeken a helyeken lthat. Egy l-melanzisos leoprdnak narancssrga bundja volt, melyen egybeolvadtak a rozettk s a pettyek, m a fehr hastjkon ltszottak a megszokott fekete pettyek (mint a fekete s srga kutyknl).
A Harmsworth Natural History-ben (1910), R. Lydekker gy rt egy l-melanzisos leoprdrl: Dl-Afrikban azonban tallhat egy klnleges stt szn csoport, egy alfaj, melyet 1885-ben fedeztek fel a sr dzsungelekkel bentt dimbes-dombos terleteken, Grahamstown kzelben. Ezen llat alapszne mly srgsbarna, narancssrga rnyalattal; m a pettyezs, a megszokott rozetta-szer elrendezs helyett, inkbb kicsi s sr, mint a kznsges leoprd fejn; mg a fej tetejtl a farok kezdetig a pettyek szinte sszeolvadnak, gy olyan megjelenst nyjtanak, mintha a hton egy szles fekete sv hzdna vgig. A msodik brn a fekete terlet kzel az egsz htat s lgykot tleli, anlkl, hogy a pettyek kivehetk lennnek, mg br utbb emltett rszein a mintzat ugyanolyan, mint az els egyeden. Kt msik alfaj is ismert; mind a ngy az Albany terletrl szrmazik. Ezek a stt szn dl-afrikai leoprdok klnbznek az Afrika szaki s keleti, illetve az zsiai terletekrl szrmaz fekete leoprdoktl abban, hogy az utbbin a rozettaszer foltok megmaradtak s jl kivehetk, az elbbin pedig a rozettk eltntek – mely, minden bizonnyal figyelemremlt eset a kznsges afrikai leoprdoknl – s a br fekete rszein a pettyek hinyoznak.
Egy msik l-melanzisos leoprdbrrl ksztett feljegyzst 1915-ben Holdridge Ozro Collins, aki a brt 1912-ben vsrolta. Az llatot Malabrban, Indiban tertettk le mg abban az vben. A szles fekete rszek, melyek olyan fnynl ragyognak, mint a selymes brsony, a fej tetejtl a farokvgig terjed s teljesen mentes brmely fehr vagy srgsbarna szrszltl … A tigrisen lev fekete cskok megklnbztet karakterknt szolglnak a srgsbarna alapon s a ht kzeptl a hastjkig hzdnak merleges vonalakban. Ezen a brn a cskok szinte aranysrgk, a tigris jellemzinek klnlegessge s az ahhoz val hasonlsg nlkl, s az llat egsz oldaln labirintust alkotva kanyarognak vlasztkos hullmos krkrs mintt alkotva, nhny hvelyknyi szlessgben csillog fekete sv hzdik az llat htn. Klnlegessge mg, hogy a lbak s a hastjk fehr s olyan pettyes, mint a leoprd bre … A br nagyobb, mint egy leoprd, de kisebb, mint egy jl megtermett tigris.
1936 mjusban, a British Natural History Museumban egy ritka szomli leoprd kifesztett brt lltottk ki. A br gazdagon mintzott volt bonyolult csavaros vonalakkal, foltokkal, svokkal s vkony csipkeszer mintzattal tarktva. Ez eltr a pettyes leoprdtl, m hasonlt a kirlyleoprdra, melyet a modern kriptozoolgusok ezutn kirlyleoprdknt knyveltek el. 1885 s 1934 kztt hat l-melanzisos leoprdot jegyeztek fel Dl-Afrika Albany s Grahamstown krzetben. Ez a helyi leoprdpopulciban fellp mutcira utal. Egyb kirlyleoprdrl szl feljegyzsek rkeztek a dlnyugat-indiai Malabarbl. A trfeavadszok valsznleg gykeresen kiirtottk ezeket a populcikat.
Vadszszoksok
Vadszat leoprddal, Jean Stradan egyik pecstjnek lenyomata (XVI. szzad).
A leoprdok nagyon sikeres ragadozk, melyek sokkal tbbfle afrikai zskmnyllatot vadsznak, mint a tbbi afrikai nagymacska, gyakran esznek bogarakat, rgcslkat s halat (ahogy a hzimacskk is, melyekhez vadsztechnikjuk is hasonlt), illetve olyan nagyobb nvnyevket, mint az antilop. A hzimacskkhoz hasonlan, de a tbbi nagymacsktl eltren, ltkbl ugranak r a zskmnyllatokra. Nagy mretk a kisebb macskk hatkonysgval elegytve klnsen veszlyess teszi ket az emberek s a kutyk szmra. Azokban az orszgokban, ahol leoprd l, a kutykat vdelmk rdekben ketrecben kell tartani. Afrikban, lhelyk nagy rszn a leoprdoknak ms llatokkal kell versengeni a zskmnyrt, mint pldulfoltos hinval, hinakutykkal s oroszlnokkal, s nem ritka, hogy ms cscsragadozk elzavarjk ket az ltaluk elejtett zskmnytl.
A hzimacskkhoz hasonlan, a leoprdok gyakran vadsznak jjel, vagy alkonyatkor, illetve pirkadatkor. Becserkszik a prdt, mieltt futnnak nhny mtert, hogy elkapjk azt. Leggyakrabban fojtssal lnek, addig szortjk az llat torkt, mg meg nem fullad, m a kisebb llatoknak el is trhetik a nyakt. A leoprdok zskmnyukat felviszik a fra, hogy az oroszlnok s hink ne tudjk elvenni. Megfigyeltk, hogy testslyuknak akr a hromszorost is kpesek felcipelni a fra, mely szemllteti a bennk rejl hatalmas ert s energit. Alkalmazkod vadszok lvn a leoprdok, ha alkalmas zskmnyt tallnak nappal vagy jjel brmikor vadszatba lendlnek. Gyakran naponta tbbszr is lnek, mely esetben az els zskmny elrejtsekor mr a kvetkez ldozatot vizslatjk.
Afrikban a leoprdvadszat hagyomnyos mdja, hogy frissen meglt llatot helyeznek ki csaltekknt az irts szlre. A csaltket hajnalban rakjk ki oda, ahol kzismerten lnek s vadsznak leoprdok. A leoprd megrkezsig egy vagy tbb fnyszrt hasznlnak a vadllat megvilgtsra s a leghumnusabb mdon lelvik.
Megklnbztet tulajdonsgok
|