Oroszln
Az oroszln (Panthera leo) a macskaflk (Felidae) csaldjba tartoz emls. A tigris utn ez a legnagyobb termet s legelterjedtebb "nagymacska".Gyakran kln fajnak tekintik a kihalt eurpai barlangi oroszlnt (Panthera spelaea faj vagyPanthera leo spelaea alfaj), mely az utols jgkorszakban egytt lt az emberrel, valamint a szintn kihalt amerikai oroszlnt (Panthera leo atrox vagy Panthera atrox), amely kzeli rokonsgban llt az eurpai barlangi oroszlnnal. (Nem sszekeverend a „hegyi oroszlnnak” is nevezett amerikai pumval.)
Az oroszln visszatr jelkp volt a kirlyi s lovagi cmerpajzsokon, fknt Nagy-Britanniban, ahol a brit emberek szimbluma lett. Az oroszlnok a knai mvszetben is srn megjelennek, annak ellenre, hogy soha nem ltek Knban. Nincs mg egy olyanllat, melynek tbb figyelmet szenteltek volna a mvszetben s az irodalomban. Az oroszln mr a kkori barlangrajzokon is lthat, s 130-szor fordul el a Bibliban.
Elforduls
Az oroszlnok Fekete-Afrika legnagyobb rszn megtallhatk. Fleg a fs terleteken fordulnak el, de megtallhatk a flsivatagos s boztos helyeken is. Korbban az eurpaiak mrtktelen vadszata miatt Afrika oroszlnllomnya megcsappant, s egyes alfajok, mint a fokfldi oroszln, ki is haltak. Ma a legtbb oroszln Kzp-Afrika s Dl-Afrika orszgaiban l (Botswana, Angola, Mozambik, Zambia, Kongi Demokratikus Kztrsasg). Ennl kisebb a kelet-afrikai s a kevss ismert nyugat-afrikai oroszlnpopulci. A nyugat-afrikai oroszln (Panthera leo senegalensis alfaj) pldnyszma 30 000-100 000 kz tehet.
A hajdani szak-afrikai oroszlnok a berber oroszln (Panthera leo leo) alfajhoz tartoztak. Valaha Marokktl Egyiptomig srn elfordultak. A legnagyobb testmret oroszln-alfaj volt, s a hmek sokkal terjedelmesebb srnnyel rendelkeztek ms fajtknl. Az kori Rma uralkodk berber oroszlnokat hasznltak a kegyetlen cirkuszi viadalokhoz, pldul tigrisek ellen, ahol rendszerint a tigrisek maradtak alul. A forrsok szerint a rmai nemesek, pldul Sulla, Pompeius s Julius Caesar egyszerre akr 400 oroszlnt is halomra lettek agladitorokkal. Az utols vadon l berber oroszlnt 1922-ben, Marokkban lttk le a tlzott vadszat miatt. Ma mr csak llatkertekben l nhny tucatnyi pldnyuk, tbb-kevsb keveredve a tbbi alfajjal. 2005 augusztusban egy tudscsoport nekiltott, hogy visszateleptse az oroszlnokat szak-Afrika vadvidkre.
A trtnelmi idkben Eurzsiban is ltek oroszlnok, a Balkntl (Hraklsz egyik els hstette is ehhez kapcsoldik) Kis-zsin s a Kzel-Keleten t egsz Indiig. Ezek az zsiai oroszln (Panthera leo persica) alfajhoz tartoztak. Nagy mretk s nappali letmdjuk knnyebben elejthetv tette ket a vadszok szmra, mint a tigriseket vagy aleoprdokat. Utols eurpai lhelyk Grgorszg volt, ahonnan az 1. szzadban tntek el. zsiban a 20. szzad elejre haltak ki. Az utols vadon l zsiai oroszlnok ma csupn az szaknyugat-India terletn lev Gir-erdben fordulnak el. A krlbell 300 oroszln mindssze 1412 km² terleten l a Gudzsart llambeli menedkhelyen.
llatkertekben a leggyakoribb nagymacska, azonban tiszta vrben csak az zsiai oroszlnts a fehr oroszlnt tenysztik. Magyarorszgon szinte minden llatkertben megtallhat:Budapesten, Nyregyhzn, Debrecenben, Veszprmben, Pcsett, Szegeden, Gyrtt,Jszbernyben, Kecskemten, Abonyban s Gyngysn is lthat. A Nyregyhzi llatparkban fehr oroszlnt is bemutatnak.
Alfajok
Az oroszln alfajok kztti f megklnbztet jel a mret, a srny s az lhely. Az albbiakban felsorolt formk kzl nhnyat a taxonmusok nem kln alfajknt kezelnek. A genetikai hasonlsg azt mutatja, hogy minden napjainkban l oroszln egy kb. 55 000 vvel ezeltt lt stl szrmazik, ezrt egyesek minden afrikai oroszlnt egyetlen alfajnak tekintenek.
A MOTI nev zsiai oroszln (Panthera leo persica) a Helsinki llatkertben (Finnorszg) szletett 1994 oktberben s 1996 janurjban a Bristoli llatkertbe (Anglia) szlltottk
Megjelens
A kifejlett hmoroszln knnyen felismerhet a srnyrl, a marmagassga kb. 120 cm, a slya pedig akr a 250 kg-ot is elrheti. A nstnyek jval kisebbek, a felntt egyedek marmagassga kb. 100 cm, a slyuk 150 kg krli. A vadon l oroszlnok krlbell 10-14 vig lnek, mg fogsgban elrhetik a 20 ves kort is.
Sznvltozatok,mutcik
Fehr oroszln
Habr ritkasgszmba megy s ezrt nem is hallhatunk rla tl gyakran, fehr oroszlnok is lteznek Timbavatiban, Dl-Afrikban. A fehr oroszlnokban tallhat recesszv gn felels szokatlan sznkrt (ahogy a fehr tigriseknl is, sok, az llatkertekben s llatbemutatkon szerepl fehr tigrist tenysztettek ki ezzel a gnnel). A fehr oroszln azonban jelents htrnnyal kzd, amikor vadszni indul; fehr szne ugyanis felfedi rejtekhelyt. A fehr oroszln kihalban lv sznvltozat, szaporodsuk ritkasgszmba megy, s mindssze ktszz l bellk a vilgon. llatkertekben is ritka, fogsgban mindssze 500 egyed l belle. Magyarorszgon egyetlen helyen lthat, a Nyregyhzi llatparkba nemrg rkezett egy fehr nstny oroszln.
Fekete oroszln
rdekessg, hogy mg a tbbi macskaflnl igen gyakori a melanisztikus, fekete sznvarici meglte (pldul leoprd, jagur, szervl), addig a oroszlnnl csak megersts nlkli jelentsek szlnak fekete vltozatrl. Mr szleltek a vadonban fekete nstnyoroszlnt
Srny
Az oroszlnok srnye rendkvl fontos szerepet jtszik a fajfenntartsban. A nstnyek vonzsra s a rivlis hmek elijesztsre szolgl, amellett, hogy fontos htart szerepe is van.
Srnytelen hm oroszln
|