Fehrfark ichneumon
A fehrfark ichneumon (Ichneumia albicauda) a mongzflk csaldjba tartozragadoz. Az „ichneumon” nv „felkutatt” jelent.
Elterjedse, lhelye
Afrika jelents rszn elterjedt faj, Szenegltl s Egyiptom dli terleteitl dlre egszenNambia szaki rszig s a Dl-afrikai Kztrsasg keleti terletig elfordul. Ezeken kvl az Arab-flsziget dli feln is elfordul.
Elssorban szavannk s boztos terletek lakja, de ds nvnyzet folypartokon s erdk szln is megjelenhet.
Alfajai
-
Ichneumia albicauda albicauda
-
Ichneumia albicauda dialeucos
-
Ichneumia albicauda grandis
-
Ichneumia albicauda haagneri
-
Ichneumia albicauda ibeanus
-
Ichneumia albicauda loandae
-
Ichneumia albicauda loempo
Megjelense ]
A fehrfark ichneumon a mongzflk csaldjnak legtermetesebb tagja. Testhossza 47-71 centimter, farokhossza 36-47 centimter, testslya 1,8-5,2 kilogramm. Testnek aljszrzete fehres vagy srgs szn, a koronaszrk ellenben feketk, emiatt az llat szrks-barns sznnek ltszik. Lbainak vgei feketk. Jellegzetes blyege, melyrl nevt is kapta, hossz, bozontos farknak fehr szn hegye.
letmdja
jszakai letmd, magnyosan l faj. Nappal faodvakban, vagy nagyobb llatok, gy fldimalacok vagy varacskos disznk elhagyott regeiben pihen. Elssorban rovarokkal tpllkozik, de kgykat, egyb hllket, kisemlsket is elfogyaszt, st elg sok gymlcst is eszik. Terlettart llat, mindkt ivarnak klnll terlete van, melyet hevesen vdelmez az azonos nem fajtrsakkal szemben. Egy hm s egy nstny terlete rszben tfedhet,de az egyedek kztt a szaporodsi idszakon kvl semmilyen kapcsolat nem ll fenn.
Szaporodsa
Szaporodsi idszaka az ess vszakra esik. Egy-egy alomban egy-ngy klyk szokott szletni. A nstny mintegy 60 napig vemhes kicsinyeivel. A fiatal egyedeket az anyallat egyedl neveli fel. A fiatal mangusztk mintegy kilenc hnapos korukban vlnak ivarrett, de anyjuk mr ez elrse eltt elldzi ket terletrl.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Feh%C3%A9rfark%C3%BA_ichneumon
|