Afrikai cibetmacska
Az afrikai cibetmacska (Civettictis civetta) a cibetmacskaflk (Viverridae) csaldjba, aCivettictis nembe tartoz ragadoz. A Civettictis nem egyetlen faja.
Elterjedse, lhelye [
Kzp- s Dl-Afrika szavannin s erds terletein l. Megtallhat Angola, Benin,Botswana, Burkina Faso, Kamerun, a Kzp-afrikai Kztrsasg, a Kongi Kztrsasg, aKongi Demokratikus Kztrsasg, Elefntcsontpart, Dzsibuti, Egyenlti-Guinea, Etipia,Gabon, Gambia, Ghna, Guinea, Bissau-Guinea, Kenya, Libria, Malawi, Mauritnia,Mozambik, Nambia, Niger, Nigria, Ruanda, Szenegl, Sierra Leone, Szomlia, a Dl-afrikai Kztrsasg, Szudn, Szvzifld, Tanznia, Togo, Uganda, Zambia s Zimbabweterletn. Ritkn fordul el szraz terleteken, gyakran lthat viszont folyk kzelben.
Alfajai
-
Civettictis civetta australis
-
Civettictis civetta civetta
-
Civettictis civetta congica
-
Civettictis civetta pauli
-
Civettictis civetta schwarzi
-
Civettictis civetta volkmanni
Megjelense
Az afrikai cibetmacsknak nhny flreismerhetetlen megklnbztet jele van, ilyen a nagyra ntt hts testtjk, az alacsonyan tartott fej, valamint a rvid (3–10 cm-es) srny, mely a htra is tnylik. Ha az llat izgatott, vagy ijedt, a srny felmered, ettl a cibetmacska nagyobbnak tnik. Az egyedeket stt pofarajzolatuk alapjn lehet megklnbztetni, mely a mosmedvre emlkeztet. Nyakn fehr cskok hzdnak. Testnek szrzete ezsts vagy krmszn, barnsfekete rajzolatokkal s pettyekkel. Testnek hossza 60–90 cm, farka 42–60 cm. Ujjprnitl s talpprnitl eltren, kzps talpprni szrtelenek. t ujja van, melyeken hossz, nem visszahzhat karmok nnek. Nagy, szles rlfogai alkalmasak az lelem sszeroppantsra s megrlsre. Fogkplete: 3/3, 1/1, 4/4, 2/2 = 40.
Afrikai cibetmacska portrja
letmdja
Az afrikai cibetmacska jellemzen jszakai letmdot folytat, br nha, borult idben kora dleltt vagy ks dlutn is lthat.[1] Legaktvabb idszaka napnyugta eltt 1–2 rval kezddik s egszen jflig tart. Szexulisan aktv idszakban mindkt ivar egyed sokat lthat. Napkzben az afrikai cibetmacska a sr fben, vagy boztosban alszik, csak az ppen utdot nevel anyallatnak van fszke. A fszket ms llatok ltal vjt regbe vagy gykerek al rejti. A szaporodsi idszakot kivve magnyos letmdot folytat. A viselkedsrl gyjttt adatok korltozottak, mivel jjel aktv s rejtzkd letmd. Br letmdja magnyos, a kommunikcira szmos vizulis, szag- s hangeszkze van. Terlett lekuporodva, a vgblnylsa alatti miriggyel jelli meg. rlkt kln kupacokba gyjti, melyek szintn tartalmaznak szagmirigy-vladkot. Jellemzen hromfle hangot ad: egy morgsszert, egy khgsszert s egy sikolyszert, leggyakoribb azonban a kapcsolatteremtsre hasznlt „ha-ha-ha” hangja.
Tpllkozsa
Egy rgi brzols a fajrl, Alfred Brehm : Az llatok vilga cm mvbl
Az afrikai cibetmacska mindenev. Tbbnyire gymlcsket, dghst, rgcslkat, rovarokat(tcskket, szcskket, bogarakat s termeszeket), tojst, hllket s madarakat eszik. Kpes olyan tpllkot is elfogyasztani, mely ms emlsk szmra mrgez vagy rossz z, gy elfogyasztja az ebvsz nvny sztrichnintartalm gymlcst, ezerlbakat vagy nagymrtkben lebomlott dgt. ldozatt nem a mells karmaival ragadja meg, hanem fogaival vgez vele. ldozatt kpes olyan ersen megrzni, hogy annak gerince eltrik.
Szaporodsa
Az afrikai cibetmacska tlagos lettartama 15–20 v. Nyugat-Afrikban nincs kedvelt szaporodsi idszaka, Kenyban s Tanzniban mrciustl oktberig tart a przsi idszak. Dl-Afrikban a szaporodsi idszak az augusztustl janurig tart meleg, nyri hnapokra esik, amikor a rovarok szma nagyobb. A fogsgban tartott nstnyek egyves korukban ellenek elszr. A nstnyek vente tbbszr is ivarzanak, vente kt-hromszor is klykeznek. Egy alomban rendszerint 1–4 knyk nevelkedik. Az anyknak hat csecsk van.
A fiatal cibetmacskk ms hsevkhz kpest fejletten jnnek a vilgra. Teljes szrzetk van, br szrk sttebb, rvidebb s puhbb, mint a felntt llatok. Mr szletskkor kpesek magukat vonszolni, s tnapos korukban mr hts lbuk megtartja testket. Kthetes korukban mr jtszanak, fszkket a 17–18. napon hagyjk el elszr. A fiatal cibetmacskk hathetes korukig anyatejen lnek. 42 nap utn ad anyjuk elszr nekik szilrd tpllkot. Kt hnapos korukra mr sajt maguk szerzik meg az lelmet. Megfigyeltk, hogy kzvetlenl az elvlaszts eltt a klykk az anyjuk szjt nyalogatjk, ezutn kezd az anya szilrd tpllkot adni nekik. Az anya a szjban szlltja a klykket a nyakuknl vagy a htuknl fogva. A fogsgban tartott anyk ells utn nha megeszik utdjukat.
Kapcsolata az emberrel
A gazdlkodk szmra az afrikai cibetmacska zavar tnyez, mivel fosztogatjk atyklakat, st brnyokat is meglhetnek.
A mltban az afrikai cibetmacskt gyakran tartottk vgblmirigyk vladkrt kegyetlen krlmnyek kztt. A mirigyvladk, a „civet” (civeton) megfelel hgtsban parfmalapanyag volt. Ez az alapanyag fontos szerepet jtszott Eurpa, szak-Afrika s aKzel-Kelet gazdasgban. Mra a civet kereskedelme jelentsen visszaesett, br 1988-ban jelentsek szerint 2700 fogsgban tartott cibetmacskt talltak Etipiban.
Termszetvdelmi helyzete
A fajra nzve nincs kzvetlen fenyegets. Tbb helyen azonban hsrt vadsszk, dlkelet Nigria hspiacain az egyik leggyakrabban elfordul emls, ahol mind hst mind szrt felhasznljk. Mirigyvladka miatt gazdasgi jelentsge is van. Br a civetont mr mintegy 60 ve szintetikus ton is ellltjk, a termszetes vltozat egyes orszgokban, pldul Etipiban mg ma is fontos exportcikk.
A Termszetvdelmi Vilgszvetsg a fajt a nem veszlyeztetett sttuszba sorolja.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Afrikai_cibetmacska
|