Afrikai mhszborz
A mhsz borzok Afrikt s El-Indit lakjk, s El-zsia keleti s kzp terletig terjednek el. Szles ht, rvid arcorr s rvid fark teremtsek, amelyeket fknt fogazatuk jellemez, amely csupn 32 fogbl ll. Mgpedig meg vannak ugyan a rendes szm metsz- s szemfogaik, de csak 3 elzpfoguk s 1 zpfoguk van minden fels s 2 el- s 2 igazi zpfoguk az als llkapocsban.
A trzs mg a mi borzunknl is esetlenebb, gy tnik fel, mintha fellrl le lenne laptva. A htuk szles s lapos, az arcorr rvid, a kis flkagylk alig ltszanak ki a gereznbl, szemeik kicsinyek s mlyen fekvk, vgtagjaik rvidek, ersek s csupasz talpak; kzujjaik rendkvl ers karmokkal vannak flfegyverezve.
A ratel vagy mhszborz teljesen kifejlett korban bven elri az 1,1 m-t, amibl a farokra mintegy 25 cm-t kell leszmtanunk. Szre hossz s szlks. Homloka, tarkja, nyaka, hta, vllai s farka hamvas szrkk; orra, pofja, fle, nyaka als rsze, melle, hasa s vgtagjai fekets barnk, e kt szn kztt pedig les a hatr. Rendszerint vilgosszrke elhatrol sv vlasztja el a hti oldal sznt az als oldaltl, s fknt ez az elhatrol sv klnbzteti meg az afrikai mhsz borzot az indiaitl. Az afrikai faj nyugaton a francia Kongtl, keleten pedig Egyiptomtl dlre fekv vidk szikls terleteit lakja.
A mhszborz maga sta lyukakban lakik, s ilyenek rgtnzsben hihetetlenl nagymester. Lomha s gyetlen ltre sohasem meneklhetne ellensgei ell, hogyha nem rten a mdjt, hogyan kell – legalbb is flig-meddig – porhany fldbe besllyedni, vagyis gyorsan legalbb akkora gdrt vjni, hogy a fld felszne al tnjn, mieltt ellensge egszen kzelbe frkzik. Teljesen jjeli letmdot folytat, s napkzben csak nagy ritkn indul vadszatra. jjel azonban lassan s knyelmesen csatangol; leginkbb a kis emlsket: egereket, ugr egereket s ezekhez hasonlkat ldzi, de elfogdossa a kisebb madarakat, kgykat, teknsket, csigkat s fldi gilisztkat is, s nem veti meg a gykereket, gumkat, madrtojsokat s gymlcst sem. Van egy szenvedlye, amely egsz letmdjt irnytja: a mhszborz szenvedlyes bartja a mznek, s ezrt a legbuzgbb mhvadszok egyike.
Afrika ftlan vidkein ugyanis a vadmhek leginkbb a fldben tanyznak, mgpedig leginkbb mindenfajta elhagyott lyukakban, amint ez a fldi dongk s darazsak eseteiben is ismeretes. A mhszborz vgyainak netovbbja ilyen fldalatti mzraktr flfedezse, s ha ilyen kincsre rbukkan, a legnagyobb lvezettel esik neki. A mhek ugyan tlk telhetleg vdekeznek, s fullnkjaikat sem kmlik, de a borzot sr bundja s vastag bre tkletesen megvdi a fullnkok ellen, s mg hozz a bre az alatta lev szalonnarteg miatt oly lazn fgg ssze az izomszvettel, mint egyetlen ms llat sem. Mondjk is, hogy a mhszborz a sz szoros rtelmben meg tud fordulni a sajt brben. A mhek teht valsggal tehetetlenek ezzel az ellensgkkel szemben, amit a borz ugyancsak kihasznl, s nagy odaadssal turkl ilyen mhlaksok utn, s a legnagyobb lvezettel lakmrozik a drga dessgbl. Sparrmann mulatsgos rszleteket kzl a mhszborz portyzsainak mdjrl, s azt mondja, hogy a mzmadrral (Mzkalauz) is szvetkezik, amely viselkedsvel s fttyeivel neki is, meg a bennszltteknek is elrulja a mz holltt. A mhszborz egybknt nem csupn lpesmzre vadszik, hanem kiadsabb tpllkot is keres. Carmichael szerint a baromfitenysztk a rjuk nzve legkrtkonyabb llatok egyiknek tartjk. De a vadmhek lrvit is szvesen fogyasztja.
Hatrozottan lltjk, hogy a mhszborz 2–3 nstnnyel l, s ezeket mindig szemmel tartja. Przs idejn rendkvl dhsnek s harapsnak mondjk, s ilyenkor lltlag az embert is megtmadja s csnyn sszemarja. Egybknt pedig, ha megtmadjk, ugyancsak vdi az irhjt. Mindaddig nem tancsos megfogni, amg l, mert fogainak ugyancsak hasznukat szokta venni. Mindenekeltt azonban a fldbe val betemetkezs mdjt ksrli meg, azutn pedig bzmirigynek vladkt is ignybe veszi, hogyha mindez cstrtkt mond, akkor harap. A nstny mhszborz 6-7 hnapig vemhes. Egy alom 1 vagy 2 utdbl ll.
![[Image]](http://www.badgers.org.uk/badgerpages/pictures/mellivora-03.jpg)
|