Afrikai vadkutya
Az afrikai vadkutya vagy hinakutya (Lycaon pictus) egy feltn, tarka sznezet afrikai kutyafle, amely falkkban l. A faj pldnyszma vszesen cskken, alegveszlyeztetettebb ragadozk kz tartozik.
Elfordulsa
Hajdan a hinakutya szles krben elterjedt volt a Szahartl dlre es szavannkon,flsivatagos terleteken s ritks erdkben. Mra gyakorlatilag kipusztult Nyugat-Afrikbl(szmottev llomnya csak a szenegli Nikolo-Koba Nemzeti Parkban van), de Kzp- sKelet-Afrikban is vszesen lecskkent pldnyszma (keleten a legtbb vadkutyaTanznia dli vidkein l, Kenyban s Etipiban kisebb populcik fordulnak el, mg Kzp-Afrikban Kamerun bszklkedhet a legtbb pldnnyal).
Ma elssorban Dl-Afrika orszgaiban, a Dl-afrikai Kztrsasgban, Nambia, Botswana,Mozambik, Szvzifld s Zimbabwe egyes rszein tallkozhatunk falkival, de populciimindinkbb elszigeteldnek egymstl.
Megjelense
A faj latin nevben a pictus kittel is utal a faj klnleges sznezetre. Az afrikai vadkutya rvid bundja ugyanis a barna, a srgs, a fehr, a fekete s a vrs rapszodikus egyvelege, amely egyedenknt vltozik. Az elmondhat, hogy a hason, a lbon s a bozontos farkon gyakoribb a fehr mintzat, mg a pofa krli szrzet rendszerint barns. Lbai meglehetsen hosszak, flei nagyok.
A nemek egyformk, mg mretbeli klnbsg sincs kztk. A hinakutykra 61-78centimteres marmagassg s 75-110 centimteres tlagos testhossz jellemz, amihez 30-40 centimteres farok csatlakozik; testtmegk 18-36 kilogramm kztt vltozhat.
letmdja
Az afrikai vadkutyk falkkban lnek, amelyek tlagos ltszma 7-15 pldny. Rgebben, amg a faj gyakoribb volt, akr 100 egyedbl ll csapatokrl is kszltek feljegyzsek. A hinakutya szocilis lete rendkvl fejlett: a klykket kzsen nevelik s etetik a tagok, de gondoskodnak a sebeslt s beteg trsaikrl is. A falkkban szinte sosem tapasztalniagresszit.
A csapatokat egy-egy dominns pr vezeti, a kanok s szukk kztt fggetlen hierarchiauralkodik. Mivel a felnv nstnyek gyakrabban hagyjk el szlfalkjukat, hogy jat keressenek, mint a hmek, ez utbbiak vannak tbbsgben az egyes csapatokban.
Flelmetes s gyors vadsz. Nappal aktv faj lvn a zskmny felkutatsban ltsra hagyatkozik, majd az alfahm vezette falka hallos ldzsbe kezd. A hinakutykkilomtereken keresztl kpesek tartani az akr 55 km/h-t is elr sebessget ldozatuk nyomban. Stratgijuk a kifrasztson alapszik. Ahogy a menekl vad egyre lassul, a vadkutyk mind tbbszr tpnek a hsba, gyakran mr futtban kizsigerelve azt. A vgzetes kitartsra utalva rja Kittenberger Klmn, hogy „Ha egyszer az elkerlhetetlen vgzetet kellene megfestenem, valszn, hogy a nyomot leszegett fejjel loholva kvet vadkutya-falkt brzolnk…”
A zskmnybl az otthon maradottak, klykk, srlt vagy gyenge egyedek is rszeslnek, ugyanis a visszatr vadszok a mr flig megemsztett tpllk felklendezsvel elltjk szksgleteiket. A faj elssorban klnfle kzepes termet antilopokat fogyaszt, gy pldul impalt s duikert. Olykor nagyobb termet, legyenglt patsokat is megtmad, pldul zebrt vagy gnt. Br neve erre utal, dgt sosem fogyaszt. A dgevket megtri, kivve a foltos hint, amelyet olykor el is pusztt.
A hinakutyk nem tartanak fenn territriumot, br a kutyaflkre jellemz vizeletjelzsekmegfigyelhetek a dominns pr esetben, ezek clja azonban nem a terlethatrok kijellse.
Szaporodsa
A falkk bkjt egyedl a szaporodssal kapcsolatos konfliktusok szoktk felkavarni, de ekkor is kizrlag a nstnyek kztt, az letre szlan monogm dominns pron kvl ugyanis egy csapattag sem prosodhat. Nagy ritkn egy-egy alrendelt nstny is fialhat. A przsi idszak terletenknt vltozik. A vemhessg kb. 10 htig tart, a klykk szma 2 s 20 kztt vltozhat (fogsgban rendszerint kevesebb szletik), de ltalban 10-11-en vannak egy alomban.
A szuka egy mlyedsben, gyakran fldimalac regben hozza vilgra kicsinyeit, s kb. hrom hnapon t itt is marad velk, mikzben a falka tpllja t. Miutn a klykk elhagytk a szlgdrt, az egsz csapat gondoskodik rluk, anyjukon kvl ms nstnyektl is szopnak. Elvlasztsra rendszerint tzhetes korban kerl sor, ezt kveten a klykk a vadszok ltal hazahozott, felklendezett hssal tpllkoznak.
Az afrikai vadkutya 12-18 hnaposan ri el az ivarrettsget, de ritkn kerl sor przsra ktves kor eltt. A fiatal nstnyek ekkortjt hagyjk el falkjukat, hogy egy j csapathoz csatlakozzanak. A kanok mintegy fele a szlfalkval marad, a tbbiek rendszerint egyszerre tvoznak, hogy j csapatot alaptsanak.
Mivel ellsre 12-14 hnap eltrssel kerl sor s egy-egy egyed ritkn ri meg tzves kort, egy nstny letben legfeljebb 8 almot hoz a vilgra.
Termszetvdelmi helyzete
Az afrikai vadkutya vadon l llomnyt krlbell 3000-5500 pldnyra becslik (2004), amely szm folyamatosan cskken. A visszaszoruls oka az emberi tevkenysg kiterjesztse, a vadon mezgazdasgi mvels al vonsa, a nyjakat pusztt kutyk vadszata, illetve a klnfle behurcolt betegsgek (pldul szopornyica). A helyzetet nehezti, hogy az egyes populcikat elvlasztjk az emberi mvels al vont trsgek.
A faj jvjt elssorban nagy kiterjeds, vadon szmra fenntartott vdett terletek kialaktsa biztosthatja, a kisebb terleteket benpest, cseklyebb ltszm populcik hossz tvon nem letkpesek. A visszateleptst sok esetben nehezti, hogy a helyi genotpusok nem llnak rendelkezsre. Az afrikai kormnyok sokat tehetnek a hinakutyk megrzsrt vdett terletek kialaktsval, illetve az okozott krok felmrsvel s a lakossg tjkoztatsval.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Afrikai_vadkutya
|