Csimpnz
A csimpnz (Pan) az emberszabs majmok egy neme, amelybe az ember kt legkzelebbi rokona, a kznsges csimpnz s a bonob vagy trpecsimpnz tartozik. A csimpnzok fejldsi vonala mintegy 6 milli ve vlt kln az emberektl; a kznsges csimpnz s a bonob mintegy 2,5 milli ve klnlt el.
Nevnek eredete
A csimpnz nv a kzp-afrikai csiluba nyelv azonos jelents kivili csimpenze szavbl szrmazik, ami sz szerint „gnyembert” jelent. A sz az angol nyelvben chimpanzee(ejtsd: csimpenz) alakban terjedt el a 18. szzad els feltl. Az angolbl vette t a tbbieurpai nyelv, gy a magyar is, ahol a sz kiejtst valsznleg befolysolta acsimpaszkodik ige hasonlsga is.[1] Az llat tudomnyos neve, a Pan, gy szletett, hogy a chimpanzee nvbl kivgtk az kori grg Pn termszetisten nevvel megegyez panszt (lsd: pnsp, pnik).
Elfordulsa
A nyugat-afrikai Guinetl Gabonig, valamint Zaire szaki felben honos, de nem sszefgg terleten, hanem nhny nagyobb s szmos kisebb folton. Trpusi eserdkben s fs szavannkon egyarnt megl.
Megjelense
A csimpnzok testmretei nagy eltrseket mutatnak, mivel egyrszt hatrozott nemi dimorfizmus jellemzi ket (vagyis a nstnyek mintegy negyedvel kisebbek a hmeknl); msrszt pedig elg nagy lehet az eltrs az egyes helyi vltozataik kztt. A hmek testtmege gy 35–70 kg kztt, testmagassguk pedig 90-120 cm kztt vltozik; a nstnyek 26–50 kg, illetve 70-100 cm kztt. Agytrfogatuk kb. 350 cm3, ami nem sokkal kevesebb, mint az ember legkorbbi ismert seinek, a mr kt lbon jrAustralopithecus fajoknak.
A csimpnz testnek felptse az erdei letmdhoz alkalmazkodott: hossz karjai s kezn-lbn szembefordthat (opponlhat) hvelykujjai segtsgvel pp oly gyesen mozog a fkon s az gak kztt, mint lent a fldn. Testt ritks fekete szrzet bortja, arca azonban csupasz.
Mintegy 225 napos (7,5 hnapos) vemhessg utn a nstny ltalban egy utdot szl. A csimpnzklyk 2-4 vig l tejen, ivarrett pedig 6–8 vesen vlik, de a nstnyek nha csak tzvesen vlnak szaporodkpess. Maximlis lettartama a termszetben 35–40 v, de egyes pldnyok (fknt llatkertekben) akr a 60 esztends kort is meglhetik. A legidsebb l csimpnz a Tarzan cm film sztrja, Csita. 1932-ben szletett, s mg mindig letben van.
32 foga van (gums), a relatv agytrfogata nagy, nincs farka. rzelmei vannak, ki tudja fejezni magt, van ntudata. Eszkzt hasznl, melyet pldul lelemszerzsre (hangyavadszat) fordt. A kurkszst szeretetbl csinlja.
letmdja
Tpllkozs
A csimpnz elssorban nvnyev, de ha alkalmuk van r, akkor csoportosan elejtenek kistermet llatokat is (ltalban ms, kisebb majomflket, mint pldul akolobuszmajmot). Mivel gums foga van ezrt hsev is, az emberhez hasonlan.
Trsas viszonyai
A testfelpts s a viselkeds kapcsolata ltalban szoros, s ennek egyik legfontosabb kifejezje egy faj nemi dimorfizmusa (a hm s nstny egyedek ktalaksga). A csimpnzok nemi dimorfizmusa a gorilla s az ember kz esik. A gorillk dominns hmek vezette csaldokban lnek, mg az emberekre a csoport(ok)on belli monogm frfi-n kapcsolat a jellemz.
A csimpnzok csoportszerkezetnek jellemzi:
-
zrt csoportokban tbb hm s nstny lt egytt;
-
nemi rsk utn a hm utdok a csoportban maradtak, a nstnyek elhagyjk azt;
-
a rokon hmek kzsen, egyttmkdve vdik a nstnyeket s a csoport terlett;
-
a nstnyek kapcsolata lazbb;
-
egy hm tbb nstnnyel tart kapcsolatot (polignia).
Louis Leakey angol antropolgus az elsk kztt ismerte fel, hogy az embereldk (Australopithecus-fajok) felttelezett letmdjnak megismersben nagy segtsget jelenthet a ma l emberszabs majmok viselkedsnek tanulmnyozsa. A kznsges csimpnzok trsas viszonyai (s kicsit az ember) jobb megismersben Jane Goodall angol etolgusn helyszni megfigyelsei hoztak ttr eredmnyeket.
2009-ben elszr sikerlt igazolni azt a mr korbban is ismert megfigyelst, miszerint a csimpnzok kpesek tervezni a jvt. A stockholmi llatkert egyik csimpnza ugyanis minden reggel kvet gyjt, hogy megdoblhassa velk a ltogatkat (s gy is tesz, mikor megjelennek) – kivve akkor, ha az llatkert zrva van.[2]
rdekessgek
A csimpnzok nagyon rtelmes llatok; laboratriumban sok mindenre megtanthatk. Egyes csimpnzoknak sikerlt szz-szztven jelet is megtantani, s ezeket rtelmesen is hasznltk, de valdi nyelvet, amelyben a szavak bonyolult jelentshlzatt szervezdnek ssze, nem tudnak elsajttani. (Szztven jelet a hres, Alex nev szrke papagj is meg tudott tanulni.) Mindkt csimpnzfaj memrija igen j (egy 2007-es kutatsban az embereket is legyztk[3]), s ez nem csak a laboratriumokban nyilvnul meg. Tznl is tbbfle eszkzt hasznlnak: kbl vagy fbl kszlt kalapcsot s llt plmaditrshez, horgszbotot termeszek halszathoz, nha nagy leveleket esernyknt vagy vcpaprnak.
A klnbz csapatok ms s ms eszkzket hasznlnak, msflekppen vadsznak, ezrt sok primatolgus gy gondolja, hogy a csimpnzoknl mr beszlhetnk valamifle nagyon egyszer kultrakezdemnyrl.
A Kong nev kznsges csimpnz festmnyei rendkvl magas rakon keltek el az aukcikon.
A kznsges csimpnz (a kztudatban egyszeren csak csimpnz) a leggyakoribb llatkertben tartott emberszabs majom. Magyarorszgon jelenleg hrom llatkertben l kznsges csimpnz: Veszprmben, Gyrtt s Pcsett.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Csimp%C3%A1nz
|