Tobzoskk
A Tobzoskk vagy tobzoska alakak, a mhlepnyes emlsk egyik rendje. Korbbi rendszerekben (pldul Urania llatvilg, Dudich–Loksa-llatrendszer) egy teljesen klnll rendnek tekintettk, s teljesen homlyosak voltak a rokonsgi kapcsolatai ms emlsrendekkel. Egyesek a vendgzletesekkel (Xenarthra) hoztk rokonsgba ket, s mindkt csoportot rovarev skre vezettk vissza.
A legjabb molekulris biolgiai kutatsok segtsgvel kidertettk, hogy a csoport hol helyezkedik el az emlsk trzsfjn. A tobzoska alakak ma l legkzelebbi rokonai a ragadozk (Carnivora). A kt csoport kzs se kb. 75 milli ve vlt el egymstl, s egyik gon a Tobzoskk, a msikon a ragadoz emlsk csoportjai (kutyaalakak, macskaalakak, szlbak stb.) alakultak ki. Mindebbl az kvetkezik, hogy a kt rend egy kzs csoportban vonhat ssze, vagyis egy kldot alkotnak.
A kltakar
sszegmblydtt, vdekez Tobzoska
A Tobzoskk felptsnek legnagyobb klnlegessge minden bizonnyal a testket tetcserp mdjra bort pikkelyek. Magyar nevk is innen ered: a pikkelyek gy rendezdnek el, s olyan a megjelensk, mintha fenytobozok lennnek. A pikkelyek a fejtettl a farok vgig bebortjk az llat testt, egyedl a has oldala az, amely nem pnclozott: itt finom szrzet bortja ket. A tudsok kztt kt nzet alakult ki a pikkelyek kifejldsrl.
- Sanderson s Bolle elmlete: a pikkelyek a tbbi emls szrhez hasonlan a br irhartegnek szemlcseibl sarjadnak. A pikkelyek teht tulajdonkppen egybeolvadt szrszlak, melyek folyamatosan utnannek.
- Mohr s Weber elmlete: k tulajdonkppen a pikkelyeket kialakulst a hllk pikkelyeinek fejldshez hasonltjk, gy, hogy kzben nem tekintik a Tobzoskk s a hllk pikkelyeit homolg kpzdmnyeknek, tovbbra is fenntartjk a konvergencit s az analgit.
A Tobzoskk pikkelyeinek szma az letkor elrehaladtval nem vltozik: a szletskkor meglv pikkelyek szmval lik le letket. A pikkelyek termszetesen ki vannak tve a kls krnyezeti hatsoknak, gy folyamatosan kopnak, de alulrl jrannek – akr az emberi krm.
A kltakar fggelkeinek tekinthetk az erteljes karmok is. A tobzoskaflk mind a ngy lbn 5 ujj van, s mindegyikhez kapcsoldik karom. Az ells lbak karmai sokkal erteljesebbek, a legersebb a harmadik karom. Az ers karmoknak szerepe a tpllkozsban van: ezzel trik fel a tpllkot ad hangyk s termeszek vrait.
A csontozat
A tobzoska alakak csontrendszernek is van nhny klnlegessge. Az vilgi Tobzoskk koponyja erteljesen emlkeztet a hangyszflkre, de termszetesen ez is csak analg sajtossg, a kt csoport igen tvoli rokon. Ez az analgia a hasonl lelemszerzsi md kvetkeztben alakult ki: mind a hangyszok, mind a Tobzoskk koponyja hosszra nylt, csszer. Az arckoponyban fogakat nem tallunk, de az embrionlis fejlds sorn felszvd fogkpleteket mr sikerlt kimutatni. A koponyrl hinyzik minden nlklzhet elem: a jromcsontok hinyoznak, eltntek a rgizomzat tapadsi fellett biztost csontok is. A fels s als llkapocscsont mg megvan, de csupn kt hossz s vkony csont, melyek lazn illeszkednek egymshoz.
Az emsztrendszer
Az hromszakaszos blcsatorna kezdeti szakasza a szk szjnyls, a cs alak szjreg, melyben a jellegzetes nyelv tallhat. Ez a nagy termet afrikai fajoknl 40, a kisebbeknl 20 cm hosszsg, vkony, fregszer. A nyelv – ppen nagy mrete miatt – nem fr el a szjregben, ezrt az llatnak van egy, a mellregbe benyl zacskszer kpzdmny, ahol a nyelv nyugalmi helyzetben tartzkodik. A nyelvnek hatalmas s erteljes izomrendszere van, mellyel az llat a tr minden irnyba gyorsan tudja mozgatni a nyelvt. A szjreg torkollik a kt hatalmas nylmirigy kivezet csve is, melyek folyamatosan ragads nylkt termelnek, gy nedvesen tartva a nyelvet, hogy a hangyk s termeszek knnyedn rragadjanak.
A rovarev letmdhoz alkalmazkodott a Tobzoskk gyomrnak felptse is. A gyomor bels felsznt vastag sz*rurteg fedi, az oda pen bekerlt hangyk s termeszek cspse ellen. A gyomor vladkai hamarosan vgeznek a rovarokkal, a kitinpncljukat pedig az ers sz*rufogmezk s a bekerlt homok- s kavicsdarabkk rlik meg.
Az idegrendszer
A tobzoska alakak agya kicsiny, a testtmegnek mindssze 0,3%-a. Ennek ellenre egyes fajaik igen tanulkonyak, knnyen megszeldlnek, s fogsgban is meglnek, nem prblnak elszkni. Ms fajok mindvgig bizalmatlanok maradnak, gy megszeldtsi ksrletk eredmnytelen. A Tobzoskk szaglsa igen kivl, az agy szaglkzpontja fejlett. Ellenben ltsuk rosszabb, s alig szinte alig hallanak.
letk
A Tobzoskk magnyos llatok, soha nem jrnak csoportban. A hmek s a nstnyek csak a przsi idszakban tallkoznak egymssal. A przsrl, megtermkenytsrl s vemhessgi idrl szinte semmit sem tudunk. A przs, majd azt ezt kvet vemhessgi idszak utn szletik meg az egyetlen, jl fejlett utd, mely a kibjs utn megkapaszkodik az anyallat farkn. A kis llat j ideig szopik anyja kt emlbimbjbl. Ksbb rll a Tobzoskkra jellemz tpllkra: hangykra s termeszekre.
A Tobzoskk tpllka igen egyhang: fkpp hangyk s termeszek – mint azt mr emltettk. A hangykat kikaparjk bolyukbl, a termeszek ers fal vrait hatalmas krmkkel trik fel. Ezutn hossz nyelvkkel szinte felnyaljk a rovarokat, melyeket aztn megemsztenek.
Tpllk utn jjel jrnak, nappal nem lehet tallkozni velk. Sajt fldalatti odvukba hzdnak meg napkzben, ha hajnalra nem tudnak oda visszarni, akkor ott helyben a fldbe ssk magukat, sszegmblydnek. Egyes fajok fkon pihennek. Rendkvl jl msznak fel akr a plmafkra is; ebben ers karmuk s egyenslyoz szervk, a farok segti ket.
Tobzoskaflk
- Bengli tobzoska (Manis pentadactyla)
- Jvai tobzoska ms nven Ceyloni tobzoska (Manis crassicaudata)
- Hts-indiai tobzoska (Manis javanica)
Hts-indiai tobzoska
- Palawani tobzoska (Manis culionensis) – nemrg klntettk el molekulris klnbsgei miatt a hts-indiai tobzosktl
- Fehrhas tobzoska (Manis tricuspis)
- Hosszfark tobzoska (Manis tetradactyla)
- ris tobzoska (Manis gigantea)
|