Dik-dik
A legkisebb antilopok kz tartoz dik-dik antilopok Afrikban dlnyugaton, Angola dlnyugati-Namibia szaknyugati terletein, valamint Kelet-Afrikban Szomlia, Kenya, Uganda s Tanznia szaki terletein shonosak. Namibiban a Damara dikdik, vagy Kirkdikdik l, amit a bennszlttek szljtka-antilopnak, a nmet telepesek trpe ormnyos antilopnak vagy kk bakocsknak is neveznek. Igen apr termet, a suta vllmagassga 38-40 cm, mintegy 5 kg krli, a bakok ennl kisebbek.
Ezen lgiesen kecses parnyi antilop felett igen gyakran tsiklik az ember tekintete a boztban, mozdulatlann merevedve nem knny szrevenni. Testszrzete a hton, a faron s a combokon kifejezetten “melrozottnak” tn srgs szrke, (szrkskk) mg a vllak, a nyak, fej s a vgtagok vilgosabb srgsvrsek. A has s a combok bels fellete, valamint a nagy, sttbarna szemek krli szrzet fehres szn. A rvid farok szinte nem is ltszik. Csak a bakok viselnek rvid, hegyes, prhuzamosan s htrafel ll szarvacskkat. A fejtet kzepn, a szarvak kztt htrafel mered, hosszabb szrkbl ll pamacs tallhat. Igen rdekes a dikdik mozgkony, irnyba mozgathat, lgy orrmnyszer orra, amelyrl a nmet trpe orrmnyos antilop nevet is kapta. Ez a szerv — ami engem leginkbb a mongliai Gbiban l Szajga-antilopok hasonl szervre emlkeztet — a kivl szaglson kvl egy specilis szerepet is betlt a forr sivatagi korlmnyek kzt l egyes antilopfajoknl: a nagy fellet orr-nylkahrtyt srn behlz hajszlerek a vrt keresztlvezetik a folyamatos lgramlatot biztost lgutak krnykn, gy biztostva a vrram bizonyos mrtk htst, temperlst, mieltt az a tdbe kerl. (Ez egybknt az oryxnl is gy van.) A dikdik alapveten lombev, kis termete miatt igyekszik a legnagyobb tprtk nvnyi rszekkel, gy fiatal hajtsokkal, rgyekkel, gymlcskkel, magvakkal, virgokkal tpllkozni. Esetenknt elfogyasztja a frissen sarjad fvet is. Kedvelt lhelyei az elregedett, kiszradt, rszben kidlt sr boztosok, ahol az elhalt boztos helyt ms nvnyzet, gy fiatal cserjk, vadvirgok s ms, rtkes tpanyagot szolgltat nvnyek foglaljk el. Br kzel sem olyan gyes sziklamsz, mint a klippspringer, elszeretettel tartzkodik szikls-kves, kemnyebb talaj terleteken, ahol kis, “kemnygumi-prns” patival igen gyesen mozog. Leginkbb egyedl, prosval, vagy kis csaldokban lthat. Gyakran kerl szem el, nappal is igen aktv br nagy melegben jszaka szvesebben mozog. Namibiai lhelyn ltalnosan elterjedt s meglehetsen gyakori. A dikdik suta szinte “folyamatosan vemhes”, az ellst kvet 10 napon bell jra przik s 6 havi vemhessg utn egy gidt hoz a vilgra.
Fbb ellensgei a leoprd, a python, a sasflk, valamint a pvinok, a caracal s a sakl, de sszesen legalbb 20 fle ragadoz vadszik r. Riaszt hangja erteljes “Zik-zik” — szer kilts, hv-s jelzhangja lgy fttyents. A vadfotsok s a turistk kedvenc vadfaja, mivel klnlegessge mellett igen kvncsi is, az embert s a jrmvet is kzel engedi maghoz, kvncsisgban hosszasan bmulja, emellett lhelyn gyakori s sokszor lencsevgre kerl.
A Damara-dikdik Namibiban vdett, azonban szleskr elterjedse s stabil llomnya miatt — jelents szmban fordul el magn vadszterleteken is — esetileg, engedllyel korltozott darabszmban vadszhat.

A legkisebb antilopok kz tartoz Damara-dikdik a vadfotsok s turistk egyik kedvence.

A dikdik megnylt ,orrmnyszer szaglszerve igen mozgkony, s a vrram htsre is szolgl.
http://vadasz.info.hu/afrika/vadaszhato/damara.html
|