Cskos gn
Namibiban vadszhat kt gnfaj kzl ez az shonos s a nagyobb termet. Termszetes elfordulsa — a Namib-sivatag, a hegyvidk s a Farmland kivtelvel — az orszg szaki s keleti terletein ltalnos. A gn a “szegny vadsz bivalya” tartja az afrikai vadszmonds, ami rszben igaz is. A cskos gn megjelensben valban van valami szarvasmarhaszer.
Vllmagasga kb.150 cm, testtmege mintegy 250-270 kg a tehenek kisebbek.
Szrzete szrksbarna, az idsebb llatok gyakran kkesszrke rnyalatot is mutat.
A nyak s a mar tjkn 5-8 svban valamivel sttebb, fggleges cskoltsg figyelhet meg.
Az arcorri rsz “kosorr”, szrzete sttbarna vagy fekete. A marppon tlra terjed fekete srny s a torkon lv fekete szakll szintn jellegzetes ismertetjegy. Az egybknt is robusztus ells testtjat ezek mg marknsabb teszik. A test hts rsze ehhez kpest szinte “gyengcsknek” tnik. A bikk s a tehenek is oldalra terl, majd vben felfel s befel hajl szarvat viselnek, azonban tehenek jval vkonyabb, kisebb terpeszts.
A gn fev, rzkeny, szles s tapintsrtkkel dsan elltott szja lehetv teszi, hogy az egszen rvid fvet is kpes legelni.
Namibiban az szaki orszgrsz (Ovamboland,az Etosha Pan krnyke) Kavango s Caprivi rgik, valamint keleten a Kalahri (Busmanland,Omaheke rgi) a botswanai hatr mentn, le egszen Karas tartomnyig tart a termszetes elfordulsa.
A nyugati s kzps orszgrszben (Farmland) valamint dlen termszetes elfordulsa nincs, azonban majdnem minden privt vadszterletre beteleptettk ezeken a rszeken is. Jl rzi magt a nyltabb fves-fs szavannkon, de a nem tl sr tskeboztos terleteken is megl. Vzfgg, ha teheti naponta iszik s a vztl 10-15 km-nl jobban nem tvolodik el, de szksg esetn pr napig vz nlkl is megvan. A legel utn hresen hossz vndorlsokra kpesek a csapatok.
Igen trsas vadfaj, ltalban 15-50 fs csaldokban l. A vndorlsok sorn ezekbl akr tbbezres “sereg” is sszeverdhet. Szvesen keveredik ms vadfajokkal, Namibiban leginkbb zebrk, hartebeestek, springbok csapatok trsasgt kedveli.
A gn tehn 8,5 havi vemhessg utn egy borjat ellik, az ellsek november-februr kzti idben zajlanak. rdekessg s szintn a gn tllsi technikjnak rsze, hogy egy csapaton bell az ellsek 80-90 %-a hrom hten bell lezajlik. A gnborjak letrevalsga szintn a tllsi technika rsze: ismert, hogy az jszltt gnborj kpes egy rn bell sajt lbn kvetni anyjt s a csapatot. Az jszltt borjak szrzete vrses-barns rejtszn, a fejk sttszrke, vagy fekete.
A felntt pldnyok termszetes ellensge az oroszln, a foltos hina s a leoprd, a fiatalabb pldnyokat a hinakutyk s a geprdok, a borjakat ezeken kvl a megszletskor a nagyobb sasok, a saklok st a pvinok is veszlyeztetik.
A csikos vagy kk gn Namibiban vdett, azonban stabil llomnyainak s szles elterjedsnek ksznheten terletenknt meghatrozott darabszmban vadszhat. A gn lettartama mintegy 20 v.

Cskos gn tehn nhny hetes borjval.
http://vadasz.info.hu/afrika/vadaszhato/csikosgnu.html
|