Afrikai kisemlsk
Egy egsz sor olyan kisebb emlsfaj l a Kalahri-trsgben, amelyek vadszati szempontbl nem, vagy egszen kis mrtkben jtszanak szerepet, vagy valamely ok (pl. ritka elforduls, veszlyeztetettsg, stb.) vdettek.
Az igazi kisemlsk kz tartoznak a klnfle denevrek, cicknyok, egerek s patknyok. Ez utbbiak kzl emltst rdemel a hegyekben l sziklapatkny s a csoport legnagyobb tagja, az szaki folyvizek mentn l, akr 2,5 kg testslyt s 60 cm hosszsgot is elr, nutriaszer bambuszpatkny. A szikls hegyvidkeken l Hyrax vagy Dassie Afrika mormotjaknt is ismert, s trsas letmdot l. A 4,5 kg slyt is elr Hyraxot a bennszlttek kzl csak a hegyi namk s damark ismerik, “csattogs” nyelvkn a neve “us” Angol neve Rock Dassie, nmet neve Klippschliefer (Procavia capensis). Osztrk mormotavadszokat izgalomba hoz.

A Hyraxot a hegyi trzsek hsrt s brrt vadsszk, vadszata nem knny.
A vzszegny trsg lvizei mentn (Kunene-Okavango-Zambezi vzrendszere s dlen az Orange foly) kt vidrafaj is l, kzlk a hosszujj vidra (krmetlen vidra) a vilg harmadik legnagyobb vidrafaja, 15-18 kg-os testsllyal, mg a jval kisebb pettyestork vidra csak 4-5 kg-ot nyom. Mindkt vidrafaj vdett.
A mi mkusunkhoz hasonl az orszg szakkeleti rszn elfordul srgalb mkus,vagy boztmkus, mg az szaknyugati rszen a cskos mkus l. A vizes rszek s a kopr Namib kivtelvel mindenhol ltalnosan elterjedt s igen gyakori a fldalatti kolnikban l fldimkus, a helyi nmetek “Erdmnnchen”-nek, “Fldi emberknek” is nevezik, mivel bozontos farkra tmaszkodva gyakran kt lbra llva figyel. Bozontos farkt leszmtva a mi rgnkhez hasonlt. Veszly esetn villmgyorsan tnnek el a legkzelebbi bejraton.
A tbbi llathoz hasonlan a fldimkusnak is vannak profi tllsi techniki, ezek kzl az egyik az a kpessge, hogy bozontos farkt napernyknt a feje fl tartva vdi magt a gyilkos tz napon.

A fldimkus helyenknt igen npes fldalatti kolnikban l.

A fldimkusok kpesek a farkukat napernyknt vdekezsre hasznlni.
A nylflk kt nyl- s hrom reginyl fajjal kpviseltetik magukat. A fokfldi nyl (angolul: Cape Hare, nmetl: Kaphase, (Lepus capensis)) a nyugati part mentn s dlen, mg a kiss nagyobbboztnyl (angolul Scrub Hare, nmetl Buschhase, (Lepus saxatilis) a Namib kivtelvel az egsz orszgban elfordul. Klsre teljesen a mi itthoni mezei nyulunkhoz hasonltanak. Bennszltt nevk “Okandiba”. A hegyvidken fordul el a vrs sziklanyl (Jameson’s Red Rock Rabbit, nmetl Rotes Felsenkaninchen) ami az egyik reginyl faj.
A neve alapjn a nyulak kz soroljk az igen klns ugrnyulat (angol: Springhare, nmet: Springhase, (Pedetes capensis)) amely azonban egyltaln nem nyl, hanem egy igen fura szerzet. Kt ers hts lbn ugrlva kzlekedik akr 25-30 km/h sebessggel is ez a hossz fark, mintegy 80 cm hosszra s 3,5-4 kg slyra megnv, az ivvztl fggetlen jszakai rgcsl. Az egsz llat gy nz ki, mintha a nyl, a mosmedve s a kenguru keverke lenne. Kizrlag jszaka aktv, az autsnak jszaka ksrteties ltvny reflektorfnyben a tpllkoz ugrnyl seregek kkesen villog szeme. Nappal fldalatti regeiben rejtzkdik, ritkn lthat.
A bennszlttek finom hsrt elszeretettel vadsszk s csapdzzk, fleg a Kalahari botswanai rszn, ahol vente a becslsek szerint tbb mill pldny kerl tertkre. Bennszltt neve: “Onghwiju”.

Az ugrnylrl nehz eldnteni, nylhoz vagy inkbb kenguruhoz hasonlt-e?
A mi snnkhz kllemben, letmdjban teljesen hasonlt a fokfldi sndiszn, bennszltt neve “Fikifa”. Az orszg szaknyugati s kzps rszein fordul el, Kaokoland, Damaraland s a Khomas-fennsk trsgben.
Nem ll vele semmilyen “rokonsgban” a nla jval nagyobb, mintegy 20-25 kg slyt s 1 mteres hosszsgot is elr tarajos sl (Hystrix africae-australis), amit az angolok “Porcupine”-nek, a nmetek “Stachelschwein”-nek, a hererok pedig “Shinjengu”-nak hvnak. A Namib kivtelvel mindenhol elfordul ez a magnyosan l rgcsl, amely nevt a homloktl a hta kzepig hzd, felmereszthet kefeszer tarjrl kapta. Legfbb ke s nevezetessge mgsem ez, hanem a testnek hts harmadt srn bebort, nvdelmi fegyvernek is hasznlt sltskk. Ezek az igen rugalmas, fekete-fehren svozott tskk 10-40 cm hosszak s thegyesek, amit az llat nagyon jl tud s ki is hasznl. Veszly esetn tskit s tarjt felmeresztve ktszeres nagysgnak ltszik, mikzben hangos fjssal s csrmplssel rzza tskit. A heves rzstl a tskk nylvesszknt replnek szerteszt, tallat esetn alaposan belefrdnak az ellenflbe. Ha mindez nem elg, az llat “rkvercbe” kapcsolva egyszeren nekitolat az ellenflnek, aki a flelmetes eleven tprna ell rendszerint meghtrl. A beletrt tskk mrgezst okozva akr a nagyobb ragadozk pusztulst is okozhatjk. A beszortott tarajos sl bszen harap is. A przsi idszakot a nstnyek hti tskinek kihullsa jelzi, amelyektl a kezdemnyez nstny nknt szabadul meg, a hm egybknt valsznleg nem is lenne hajland… A tarajos sl jelenltnek nyomaival, elhullatott tskivel gyakran tallkozhatunk, de maga az jszakai letet l llat ritkn lthat.

A tarajos sl mg az oroszlnt is eredmnyesen elriasztja hossz tskivel.
Igen npes a szorgalmas kgy- s skorpipusztt hrben ll mongzok s ichneumonok famlija. Ezek a 60-120 cm hosszsg, leginkbb taln a mi nyestnkhz vagy nyusztunkhoz hasonlthat igen hajlkony llatok igen flelmetes s gyes ragadozk, amelyek valban a rovaroktl a mrges kgykig mindenre vadsznak. ltalnosan elterjedt fajok a zebramanguszta (Mungos mungo), amely sr fekete keresztcskozsrl knnyen felismerhet, vagy a rkamanguszta (Cynictis penicillata) s a karcs mongz, ms nven karcs ichneumon (Galarella pulverulenta) amelyek elszeretettel vadsznak lakott terletek krnykn is.

Karcs ichneumon a Camp szmedencjnl.
Igen specilis jszakai ragadozk a ginstermacskk (Genet), amelyekbl kt faj is elfordul. Azaprpettyes ginstermacska (Genetta genetta) a Namib kivtelvel mindenhol elfordul, mintegy 80-100 cm hosszsg, fkon l ragadoz. A nagypettyes ginstermacska (Genetta tigrina) Caprivin fordul el, valamivel nagyobb elz rokonnl. Tpllkukat fleg rovarok, madarak, apr kisemlsk s vadgymlcsk kpezik.
Az aprbb ragadozk sajtsgos kpviselje a fehrnyak-vagy cskos menyt mellett egy grnyszer llat, a zorilla vagy ms nven a cskos grny (Ictonyx striatus). Ez a kb.1,5 kg sly, hosszanti fekete-fehr cskozs jszg fleg rovarokkal, pkokkal s skorpikkal tpllkozik. Igen nevezetes tulajdonsga, hogy veszly esetn igen bzs, mar vgblvladkot permetez ellenfelre, ami a szembe jutva ideiglenes vaksgot is okozhat.

A zorilla nvdelmi fegyvere a bzs,mar hats vgblvladk.
http://www.vadasz.info.hu/afrika/kisemlos/kisemlosok.html
|