Tarka asztrild
Leírása: A nőstényfeje szürke, torka fehéres, begye világosszürke, sötétebb keresztcsíkokkal. Alul olyan, mint a hím, de fakóbb, az alsó test közepe barnásfehér, csőre vörös, a felső káva hegye fekete. Hossza 120-135 mm.
Elterjedés: Dél- és Kelet-Afrika; 13 alfaja ismert.
Élőhely: száraz bozótosok, sűrű cserjések, elhanyagolt, művelt területek, mindig vízközelben.
Fészekalj: 2-6 fehér tojás.
Kotlási idő: 12-13 nap, mindkét nem kotlik, de éjszaka csak a tojó ül a tojásokon, a hím a fészekben alszik.
Kirepülési idő: 18-21 nap; a fiókákat mindkét szülő eteti.
Átlagos élettartam: 6 év.
A nemek megkülönböztetése: tojó: fakóbb tollazat, szürke fej, a narancssárga szárnytükör hiányzik.
Fiatal egyedek: mint a tojó, de sötétebb hát, a csíkozat és pöttyök hiányoznak, szépiaszínű csőr.
Méret: 12,5 cm.
Vonzó küllemű madár, szervezete meglehetősen ellenálló, de a hidegebb hónapok során célszerű fűtött helyiségbe költöztetni. A hím éneke kellemes, dallamos.Más fajokkal szemben általában agresszíven viselkedik, ezért egy röptetőben csak egy párt tartsunk. Sok időt tölt a talajon, ahol rovarokra, pókokra vadászik, vagy magokat szemezget. Kis, boltozatos fészket épít, csak ritkán használják fel a felkínált, fából készült fészekodút. A szülők még helyes étrend esetén is gyakran kidobják a fészekből a fiókákat a 23. nap környékén. Ezt csak úgy tudjuk elkerülni, ha sokféle rovart és apró magvakat (fürtös köles, fű- és gyommagvak) bíztosítunk számukra, és reménykedünk a sikerben. Amint a fiókák önállóvá válnak, különítsük el a szülőktől, és csak egy pár madár maradjon a röptetőben vagy kalitkában.
Étrend: mint a barnahátú aranyveréb esetében (a Madarak menücsoportban).
M. M. Vriends - Díszmadárkalauz
Tarka aztrild
Pytilia melba (német neve: Buntastrild)
Leírása: A nőstényfeje szürke, torka fehéres, begye világosszürke, sötétebb keresztcsíkokkal. Alul olyan, mint a hím, de fakóbb, az alsó test közepe barnásfehér, csőre vörös, a felső káva hegye fekete. Hossza 120-135 mm.
Hazája: Kelet-Afrika a Vitu- és a Viktória-tótól Natalig, Délnyugat-Afrika Loangtól Damara-földig.
E nagy elterjedési területén 13 alfaja él. Általában száraz szavannák és bozótos területek lakója, a zárt erdőséget kerüli. Kellemes éneke van, ennek ellenére a hallgatagabb díszpintyek közé tartozik. A költési időben párosával él, utána azonban más asztrildfajokkal együtt kutat táplálék után.
Laza, rendületlenül összehordott fészkét tövises bokorba, alacsony fára, de magasabb Acacia fajokra is 0,5-5 m magasságban építi. Importált tartka asztrildok sokszor igen rossz egészségi állapotban érkeznek, kezdetben tehát nagyon kényesek, és nagy az elhullási százalék. Gondos ápolás mellett azonban a megmaradt állomány ellenállóvá válik, de az alacsonyabb hőmérsékletre mindig érzéknyek maradnak. A 20-22 OC mindig meglegyen.
Költés: bokrokkal jól beültetett, tágas volierben hamarosan költeni kezdenek, de teljes sikerről alig van adatunk (Siroki Zoltán). A kikelt fiókákat néhány napos korukban elevenen kidobják vagy nem etetik.
Harton Józsefnek (Bácsalmás) sikerült 1973-ban a tenyésztése. Tenyészpárja Hollandiából származott. Madarait egy tágas kerti volierben helyezte el, amely egy belső madárszobához csatlakozott. A két helyiségben kb. 50 exóta volt együtt (gangeszi pápaszemes madár, kék cukormadár, pillagópinty, amarant, helenapinty, kákapinty stb.). A röpdét sűrű buxusbokrokkal telepítette be. Az év folyamán háromszor költöttek és 5 fiókát neveltek fel. Fészküket mindig a legeldugottabb helyre építették. A kívül durva fűszálakból készült fészket belül tollakkal bélelték ki. A fészeknek hosszú, szűk bebújónyílása volt. A tojások száma 4-5, a fiókák 17-18 napos korukban repültek ki. 4 hetes korukban megindult a kiszíneződés és további 25 nap múlva be is fejeződött. A fiókák felneveléséhez friss hangyatojást, keményre főtt tyúktojást és apróra vágott, főtt lisztkukacot kaptak, természetesen sok zöldeledelt is.
A tarka asztrild nagy helyen békességben él lakótársaival, de saját fajával összeférhetetlen, s a kákapintyet sem szenvedheti. Az önállóvá vált fiatalokat tanácsos az öregektől elkülöníteni. A szülők felváltva kotlanak, a fiókákat mindkét szülő eteti a fészekben, de kirepülés után csak a hím eteti.
A tarka asztrild nagyon kedves, szelíd, bizalmas természetű madárnak bizonyult.
Siroki Zoltán – Díszmadarak a lakásban
http://csincsilla.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1072859
|