Tarka asztrild
Lersa: A nstnyfeje szrke, torka fehres, begye vilgosszrke, sttebb keresztcskokkal. Alul olyan, mint a hm, de fakbb, az als test kzepe barnsfehr, csre vrs, a fels kva hegye fekete. Hossza 120-135 mm.

Elterjeds: Dl- s Kelet-Afrika; 13 alfaja ismert.
lhely: szraz boztosok, sr cserjsek, elhanyagolt, mvelt terletek, mindig vzkzelben.
Fszekalj: 2-6 fehr tojs.
Kotlsi id: 12-13 nap, mindkt nem kotlik, de jszaka csak a toj l a tojsokon, a hm a fszekben alszik.
Kireplsi id: 18-21 nap; a fikkat mindkt szl eteti.
tlagos lettartam: 6 v.
A nemek megklnbztetse: toj: fakbb tollazat, szrke fej, a narancssrga szrnytkr hinyzik.
Fiatal egyedek: mint a toj, de sttebb ht, a cskozat s pttyk hinyoznak, szpiaszn csr.
Mret: 12,5 cm.
Vonz kllem madr, szervezete meglehetsen ellenll, de a hidegebb hnapok sorn clszer fttt helyisgbe kltztetni. A hm neke kellemes, dallamos.Ms fajokkal szemben ltalban agresszven viselkedik, ezrt egy rptetben csak egy prt tartsunk. Sok idt tlt a talajon, ahol rovarokra, pkokra vadszik, vagy magokat szemezget. Kis, boltozatos fszket pt, csak ritkn hasznljk fel a felknlt, fbl kszlt fszekodt. A szlk mg helyes trend esetn is gyakran kidobjk a fszekbl a fikkat a 23. nap krnykn. Ezt csak gy tudjuk elkerlni, ha sokfle rovart s apr magvakat (frts kles, f- s gyommagvak) bztostunk szmukra, s remnykednk a sikerben. Amint a fikk nllv vlnak, klntsk el a szlktl, s csak egy pr madr maradjon a rptetben vagy kalitkban.
trend: mint a barnaht aranyverb esetben (a Madarak mencsoportban).
M. M. Vriends - Dszmadrkalauz
Tarka aztrild
Pytilia melba (nmet neve: Buntastrild)
Lersa: A nstnyfeje szrke, torka fehres, begye vilgosszrke, sttebb keresztcskokkal. Alul olyan, mint a hm, de fakbb, az als test kzepe barnsfehr, csre vrs, a fels kva hegye fekete. Hossza 120-135 mm.
Hazja: Kelet-Afrika a Vitu- s a Viktria-ttl Natalig, Dlnyugat-Afrika Loangtl Damara-fldig.
E nagy elterjedsi terletn 13 alfaja l. ltalban szraz szavannk s boztos terletek lakja, a zrt erdsget kerli. Kellemes neke van, ennek ellenre a hallgatagabb dszpintyek kz tartozik. A kltsi idben prosval l, utna azonban ms asztrildfajokkal egytt kutat tpllk utn.
Laza, rendletlenl sszehordott fszkt tvises bokorba, alacsony fra, de magasabb Acacia fajokra is 0,5-5 m magassgban pti. Importlt tartka asztrildok sokszor igen rossz egszsgi llapotban rkeznek, kezdetben teht nagyon knyesek, s nagy az elhullsi szzalk. Gondos pols mellett azonban a megmaradt llomny ellenllv vlik, de az alacsonyabb hmrskletre mindig rzknyek maradnak. A 20-22 OC mindig meglegyen.
Klts: bokrokkal jl beltetett, tgas volierben hamarosan klteni kezdenek, de teljes sikerrl alig van adatunk (Siroki Zoltn). A kikelt fikkat nhny napos korukban elevenen kidobjk vagy nem etetik.
Harton Jzsefnek (Bcsalms) sikerlt 1973-ban a tenysztse. Tenyszprja Hollandibl szrmazott. Madarait egy tgas kerti volierben helyezte el, amely egy bels madrszobhoz csatlakozott. A kt helyisgben kb. 50 exta volt egytt (gangeszi ppaszemes madr, kk cukormadr, pillagpinty, amarant, helenapinty, kkapinty stb.). A rpdt sr buxusbokrokkal teleptette be. Az v folyamn hromszor kltttek s 5 fikt neveltek fel. Fszkket mindig a legeldugottabb helyre ptettk. A kvl durva fszlakbl kszlt fszket bell tollakkal bleltk ki. A fszeknek hossz, szk bebjnylsa volt. A tojsok szma 4-5, a fikk 17-18 napos korukban repltek ki. 4 hetes korukban megindult a kisznezds s tovbbi 25 nap mlva be is fejezdtt. A fikk felnevelshez friss hangyatojst, kemnyre ftt tyktojst s aprra vgott, ftt lisztkukacot kaptak, termszetesen sok zldeledelt is.
A tarka asztrild nagy helyen bkessgben l laktrsaival, de sajt fajval sszefrhetetlen, s a kkapintyet sem szenvedheti. Az nllv vlt fiatalokat tancsos az regektl elklnteni. A szlk felvltva kotlanak, a fikkat mindkt szl eteti a fszekben, de kirepls utn csak a hm eteti.
A tarka asztrild nagyon kedves, szeld, bizalmas termszet madrnak bizonyult.
Siroki Zoltn – Dszmadarak a laksban
http://csincsilla.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1072859
|