Kgyszkesely
Rendszertani besorolsa
Lbnak sajtos felptse s kromoszmaszerkezete alapjn a kgyszkeselyt nll csaldba soroljk, de csrnek alkata s nszreplse mgis a vgmadralkatak tbbi tagjhoz hasonlv teszi. Egyes korbbi vlemnyek kzeli rokonsgban ll az jvilgikarimkkal vagy az vilgi darvakkal s tzokokkal - ennek oka azonban valsznleg csak a hasonl szrazfldi letmdbl add konvergens morfolgiai hasonlsg. Br napjainkban a csaldnak csak egyetlen faja l, fosszilis leletek tovbbi 2 faj egykori meglti bizonytjk. Ezek rvidebb lbak voltak; maradvnyaik a mai Franciaorszgoligocn s miocn kori ledkeibl kerltek el, mintegy 20 milli vvel ezeltt lhettek.
Elfordulsa
Afrika kzps s dli rszn l, nylt szavannkon s fves pusztkon is megtallhat, nem kedveli a magas fvet s az erdket.
Megjelense
Hossza 125-150 centimter, testtmege 3,4-4 kg. Lba glyaszer, hossz, piros csddel, szrnyfesztvolsga 2,1 m. Nyakszirtjn hossz fekete dsztollak vannak. Csupasz arca, hossz nyaka s hossz, ers lbai vannak. Szrnyai vge s csdje fekete, a madr tbbi rszt kkesszrke szn tollak bortjk, hasoldala fehres. Kamps csre s az azt krlvev viaszhrtya vilgosszrke szn. A sze krli csupasz arcbr vrs.
A fiatalok az regekhez hasonlak, de tollazatuk barnsabb rnyalat; a fehr als szrnyfedk s als farkfedk szrkn harntcskozottak; csupasz arcfoltjuk inkbb halvny narancssrgs. Szemk barna, de nmelyik reg pldnynl elbb szrke majd srga lesz.
Tarkjnak ritkn ll, megnylt, fekete tollai egy 19. szzadbeli titkr pennjra hasonltanak - innen ered msik elnevezse, a „titkrmadr".
letmdja
Br a kgyszkesely ideje nagy rszt a talajon tlti, amellett kitnen repl, gyakran glyamdra krz, elrenyjtott nyakkal s htranyjtott hossz lbbal. Nszreplse is ltvnyos. Ekzben ingaszeren hintzva, hullmvonalban repl: felfel lendletesen elreldul, majd a hullmvonal cscsn finoman lefel fordul, s meredek plyn zuhan al - aztn jra felfel lendl, s megismtli a mveletet. Mindezt mly korrog hanggal ksri. Rptkben kt meghosszabbodott kzps faroktolluk messze tlnylik lbukon.
A tbbi ragadozmadrtl eltr vadszati stratgit fejlesztett ki, stlva, futva keresi ldozatt, a megtalls utn rlp, vagy szrnyival leszortja, csrvel li meg vagy addig rugdossa, amg el nem pusztulnak. Ezzel a mdszerrel veszlyes kgykat, kobrkat s viperkat is elpusztt. A kgykon kvl rgcslkat, madarakat, gykokat, bkkat s rovarokat is zskmnyol.
Szaporodsa
A kgyszkesely territorilis s monogm faj. Egy-egy pr territriuma 20-200 km lehet, melynek kiterjedtsge a rgi tpllk-elltottsgnak a fggvnye. A nagyobb produktivitsa terleteken a prok helyhez ktttek, ezzel szemben a vltoz termkenysg terleteken csupn mint nomd ltogatk jelennek meg az adott lhely produktivitsa cscsidejben. jszaknknt egy alacsony fa tetejn vagy a fszkkn pihennek, rendszerint a territriumuk kzepn. Fszkt lapos tetej fkra pti, sokszor egy alacsony, tsks akcia tetejre. Egy vagy hrom zldesfehr hj tojst rak, melyeket 42-46 nap alatt klt ki, s a fikk tovbbi 65-106 napig maradnak a fszken. Tipikus fszekalja hrom fikbl ll, de ritkn tudja felnevelni mind a hrmat. A tpllkhiny sokszor hezshez vezet, s ebbe ltalban a legfiatalabb fika pusztul el leghamarabb. Mivel a kgyszkesely nem kpes karmaiban vinni a zskmnyt, a begybe szedve szlltja azt, s a fiki szmra a fszekben visszaklendezi. Eleinte az llati eredet tpllkot feldarabolva adja az apr fikk csrbe, vagy visszaklendezett, flig emsztett folyadkkal eteti ket, de nhny ht elteltvel a fikk mr kpesek elnyelni a kiklendezett tpllkot.
A fszekptsben mindkt szl rszt vesz, a tojsokon is felvltva lnek, s egytt gondozzk a fikkat. Amg egyikk tpllk utn jr, a msik a fszekre vigyz. Ezek a madarak rendszeresen isznak is, ha a vz rendelkezsre ll, s a fikkat a begykben szlltott vzzel itatjk.
A kltsre rendszerint az ess idszakban kerl sor. Amennyiben a tpllk-elltottsg bsges, msodik, st nha harmadik kltsre is sor kerl, kztk mindssze nhny ht sznetet tartva. Ez a fajta termkenysg, amit csak fokoz a vltoz fszekaljmret, a kgyszkeselyt az afrikai szavannk egyik legproduktvabb ragadoz madarv teszi. llomnya egyelre stabil az egsz elterjedsi terletn, mely rszben kiterjedt vdett terletekre esik. Br egyes helyekrl a humn populci terjeszkedse miatt eltnt, msutt az erdirtsok helyn keletkezett boztosokban j lhelyeket foglalt el.
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%ADgy%C3%A1szkesely%C5%B1
|