Dgkesely
A nemzetsg ngy faja Dl-Eurpt, Afrika egsz szrazulatt, nyugati Kzp-zsit s El-Indit lakja.A kesely csaldjnak sszes tagja kzt egy sincsen, amely oly nagy hrre tett volna szert, mint a dgkesely, amelyet srgi idk ta ismernek s lertak.
A rgi egyiptomiak s zsidk mint a szli szeretet pldakpt nnepeltk. Csaldjnak minden ismert fajtl hollszer alakjval, tovbb hossz, elg hegyes szrnyai, hossz, lpcszetes farka s tollazatnak minsge rvn klnbzik. A csr igen hosszra nylt. A ds tollazat nagy s hossz tollakbl ll, amelyek a tarkn s hts nyakon mg inkbb meghosszabbodnak, de egyttal el is keskenyednek s kihegyesednek. Az arc s fej csupasz. Uralkod szne piszkosfehr, amely a nyak- s fels melltjkon tbb-kevsbb sttsrgba jtszik, a hton s hason pedig tisztbb szn; az elsrend evezk feketk, a vlltollak szrksek. A szem vrsbarna, vagy vilgos rcsrga, a csr a hegyn szarukk, egybknt, mint a fej csupasz rszei s a begy foltja, lnk narancssrga, a torokbr kiss vilgosabb, a lbak lilapirosak. Replse nmileg a glykra emlkeztet, de a saskeselyre is, csakhogy sokkal lassabban repl, mint ez. Egy ugrssal elhagyja a fldet, azutn gyorsan, szrnymozgs nlkl szll tova. Ha szp id van, mindjobban felemelkedik, nha, becsls szerint, 1000–1200 m magas lgrtegekbe.

A dgkesely ppen nem vlogats. Mindent megeszik, ami ehet. Rendesen azt tartjk, br helytelenl, hogy dg a ftpllka; de a dgkesely sokkal ignytelenebb. Termszetesen minden dgn megjelenik s megksrli, amennyiben gyenge eri megengedik, hogy belle falatozzk. A mellett egsz Afrikban, st mr Spanyolorszgban is, az emberi rlk szolgltatja legfbb tpllkt.
A dgkesely – holl- vagy trkkesely, fehr dgkesely, egyiptomi kesely – Magyarorszg terletn mindig igen ritka madr volt, amely csakis a Kazn-szorosban fordult el vrl-vre. Ritka fszkel volt ezenkvl a fogarasi havasokban, ahol Czynk figyelt meg egy prt s a Retyezton, ahol az 1840-es vekben klttt egy zben. A Kazn-szoros vidkrl s Mehdia krnykrl elg sok adatunk van. 1847-ben Baldamus tallt egy fszket, 1877 jlius elejn Hodek ngy fszkel prt llaptott meg, s mg 1913-ban is biztosan fszkelt itt Szemere Lszl s Szlvy Tibor megllaptsa szerint. Azta jabb hr nincs rla.
A dgkesely vonul madr s nem kborol oly messzire, mint rokonai, gy a tulajdonkppeni fszkelterleten kvl alig fordul el msutt. Nhny lelhely ismeretes Erdlybl s az Alduna vidkrl, gy klnsen a deliblti homoksivatagrl, ahol Chernel I. s Almsy Gy. lttk azt a kt pldnyt, amely a Madrtani Intzetbe kerlt. Az Intzet harmadik pldnyt Szemere Lszl gyjttte 1913-ban a Kazn-szorosban.
Tojst egyetlen nyilvnos gyjtemnynk sem tudta megszerezni.
Gazdasgi jelentsge nincsen, mint termszeti ritkasg vdend, br alig hihet, hogy valaha is elvetdik egy pldny Csonka-Magyarorszgba.
A sapks dgkesely (Neophron monachus Temm.)
[Rgi neve: N. pileatus.]
A dgkeselyhz Kzp- s Nyugat-Afrikban e kzeli rokona csatlakozik. Jellegei: kiss rvidebb csre, szlesebb szrnyai, rvidebb csapott vg farka, a hts nyak s tark gyapjas tollazata, a csupasz rszek cseklyebb kiterjedse, mivel csak fejteteje, pofi s elnyaka csupaszok. Tollazatnak uralkod szne egynem stt fldbarna; a hts fej s nyak lgy, brsonyos tollai szrksbarnk, a begyet fed rvid tollak piszkosfehrek, a bels combokon vilgosabb fehrek, a kzevezk barnafeketk, a kormnytollak feketebarnk. Szeme barna, a csr szarukk, hegyn sttebb, a viaszhrtya lnk violaszn, a csupasz fej kkesvrs, torkn kiss vilgosabb, a lb vilgos lomszrke.
Kzp- s Dl-Afrikban a sapks dgkeselyt gyszlvn mindentt megtalljuk, ellenben szak-Afrikban ppoly kevss, mint zsiban s Eurpban. letmdjban majdnem tkletesen msa a dgkeselynek.
http://mek.niif.hu/03400/03408/html/1544.html
http://www.origo.hu/tudomany/elovilag/20080527-dogevok-tragediaja-10-even-belul-kipusztulhat-a-keselyu-indiabol.html
|