Kobrk
A kobrkrl rengeteg mendemonda kering, kevs olyan kgy l a vilgon, amelyet annyira flreismernnk az emberek, mint a kobrkat. Meglehetsen agresszv s veszlyes kgyknak hiszik ket, mely valsznleg abbl addik, hogy a megriasztott kobra els reakcija a nyakpajzs hirtelen kifesztse egy hangos fujtats ksretben. Valban, els pillanatban elgg ijesztnek tnik ez a viselkeds, de ha bkn hagyjuk az llatot, az megprbl mihamarabb egy bks, vdett helyre siklani. Ritkn vdekeznek harapssal.
A valdi kobrk (Naja-nemzetsg fajai) kizrlag Afrika s zsia sivatagos, flsivatagos, trpusi ill. szubtrpusi terletein fordulnak el. Rendszertani besorolsuk a mai llspont szerint a kvetkez: Taxonmia
Testalkat s megjelens:
Ezen kgyk sznezete s testalkata viszonylag vltozatos. Az afrikai fajok sznesebbek s valamelyest karcsbbak az zsiai fajoknl. Az zsiaiak alapszne tbbnyire a barna valamely rnyalata, a vilgos aranyszntl egszen a feketig. Testkn ltalban vilgos, esetleg egszen fehr keresztsvok hzdnak keresztben, de elfordulnak teljesen egyszn pldnyok is. Tarkmintzatuk rendkvl vltozatos, lehet nhny folt, hullmos vonalak, szv alak, monokli, fell nyitott gyr, ppaszem, de akr teljesen hinyozhat is (ez ltalban a szigeti kisebb fajokra jellemz), nyelvk ltalban pirosas. Testalkatuk vaskos, fejk robosztus, fleg a hm pldnyok, farokrpjuk ersebb, csuklyjuk jval nagyobb s ltvnyosabb, (inkbb szles mint hossz) mint afrikai trsaik. A nemek kllemre jobban eltrnek egymstl. Az afrikai fajok ezzel szemben jval vlasztkosabban sznezettek s mintzottak. Vannak kztk lazac pirosak, citromsrgk, rozsdabarnk, korom feketk, homoksznek lils rnyalat vastag keresztsvokkal, barnk fekete fejjel s sr fekete gyrkkel. Tarkmintzatuk azonban szegnyesebb, tbbnyire nincs is nekik, vagy csak valamifle szablytalan alak gyr fedezhet fel rajtuk. Csuklyjuk viszonylag keskeny, de ltalban elgg hosszan lenylik. Testalkatuk ltalban karcsbb s akadnak kztk meglehetsen hossz test fajok is (Naja melanoleuca, Naja haje, Naja nigricollis).
Mreg appartus:
A kobrk proteroglypha, vagyis a barzds, ell mregfogas kgyk kz tartoznak. Mregfogaik viszonylag rvidek (3-6 mm), csak kis mrtkben mozgathatak s kls vkn egy barzda fut vgig, mely kvlrl teljesen zrt, ezrt ezekben a fogakban is egy bels csatornban folyik a mreg, csakgy, mint a csves mregfog kgyk esetben. Koponyacsontjaik finom szerkezetek, maxillare csontjuk hossz, s a mregfogakon tl, fog fogakat is hordoz, ellenttben a solenoglypha mrgeskgykkal, melyeknl ez a csont megrvidlt, nagymrtkben mozgathat s csak a csves mregfog helyezkedik el rajta. Nmely kobra (zsiaiak s afrikaiak vegyesen) kpes "kpni" a mrgt. Ezek mregkampi kevsb vesek, rvidebbek, vaskosabbak s a mreg kivezet nylsa a fogcscshoz kzelebb helyezkedik el, mint a nem kpkd trsaiknl.
Szaporods:
Minden valdi kobra, tojsokkal szaporodik, melyek szma elgg vltoz fajtl s az anyallat nagysgtl fggen lehet csupn 4-6, de akr 30-40 darab is egy fszekaljban. ltalnos szably, hogy a nagy termet fajok tbb tojst raknak, mint a kisebbek. Tojsaikat leginkbb valamilyen nyirkos regbe tojjk, s az zsiai fajok nmely nstnye kikelskig tojsaival marad. A nstnyek tojsaikat a przs utn 60-80 nap mlva rakjk le, kelsi idejk a hmrsklettl fggen kb. 50-70 nap krl mozog. A kicsinyek fajtl fggen 15-25 cm-es testhosszal jnnek vilgra, s 2-3 hetes korukban, a tojsbl magukkal hozott szikanyag felszvdst kveten kezdenek tpllkozni.
A mreg hatsa:
Mindegyik fajuk hallos marsra kpes! Mrgk ltalban postsynapticus neurotoxin-t tartalmaz, de az jabb vizsglatok kimutattk, hogy sok fajuk termel haemo-cytotoxikus mrget. Afrikban a kt kpkd fajnak (Naja mossambica, Naja nigricollis) van szvetroncsol mrge, zsiban pl. a monoklis kobrnak (Naja kaouthia). Mrgk nem tartozik a legersebb mrgek kz, hiszen hatsfokuk messze elmarad az ausztrl elapidae-k mrgnek hatsa mgtt, de azrt mg gy is rendkvl veszlyes, tekintve, hogy 1g Naja naja mreg kb. 10000 kg sszsly embert (kb. 140 felntt ember) kpes meglni (†Benke Zoltn, 1997). Vizsglatok szerint az Afrikban l fokfldi vagy srga kobrnak van kztk a legersebb mrge.
Viselkedsk:
Viselkedsket tekintve, nem tartoznak a kezelhetetlen kgyk kz, hiszen a terrriumban tartott pldnyok, mg a felntten vadon befogottak is, viszonylag hamar megcsendesednek, fleg ha megfelel bvhely ll rendelkezskre. Igaz, tpllskor ajnlatos az egyes pldnyokat klnvlasztani, hiszen ilyenkor szinte minden mozg dologra felfigyelnek. Knny ket farkuknl fogva egyik helyrl a msikra thelyezni, gy, hogy kzben hasukat nha a fldre rintjk, gy elkerlhetjk, hogy sajt testkn akarjanak a keznkig felkszni. Tapasztalataim szerint az zsiai fajok inkbb nappal aktvak, mg az afrikaiak kztt tbb jszaka mozg fajt tallunk. Az egy terrriumban tartott llatok jl megfrnek egymssal, br nha elfordul, hogy valamitl megriadva egymssal szemben magasra gaskodva, egymsra fujtatnak. ltalban nyugodtak, s vagy sszetekeredve fekszenek a fldn vagy egy fagon, vagy ha hesek, akkor rkon keresztl mszklnak tpllkot keresve, s minden lyukba, repedsbe beszimatolnak, esetleg mg a talajt is feltrjk. Ha jl vannak lakva, szvesen stkreznek a napon vagy terrriumban a melegt lmpa alatt. A termszetben ember kzeledtre sebesen elsiklanak, csak sarokba szortva mutatjk jellegzetes viselkedsformjukat, a nyakpajzs kifesztst.
Remlem, ezutn a pr mondatos kis bemutat utn, nhny embernek sikerlt eldntenie magban, hogy a kobrk mgsem az rk vadsg s veszly szimblumai, sokkal inkbb rdekes s megismersre vr csodlatos llnyek.
http://web.tvnetwork.hu/elapidae/elaphome.html
|