Afrika mrskelt- s forr-vi vidkeinek egyik legveszedelmesebb faja a puffog vipera, vagy ahogy a brok nevezik: puffadder. Msfl mterre is megn, de az ilyen nagy pldnyok mr ritkasgszmba mennek. Az itt ismertetend faj egyetlen olyan tagja a Bitis nemzetsgnek, melynek orrlyukai az orr hegye mgtt fekszenek s flfel irnyulnak. Ms elklnt blyegei, hogy fels orrpajzsai egyszeren ormsak s ppen gy nincsenek rajtuk tskk vagy ms hasonl kpzdmnyek, mint a szemldktjkon. Nem tvednk, ha a legcsnybb kgyk kz soroljuk, viszont azonban ez inkbb csak az alakjra vonatkozik. Bizonyra igaza van annak – mondja Gnther –, aki a viperkat „varangyos kgyk”-nak nevezi, klnsen akkor, ha ezt az elnevezst a puffog vipera alapjn adta. Ez a dlledtszem, lapos- s szlesfej, idomtalanul vastag kgy valban nagyon emlkeztet a varangyra. Csaknem hromszglet, vagy helyesebben egyenltlen oldal ngyszghz hasonlthat feje lesen klnl el a nyaktl, azonban az utbbi sem karcs, hanem szintn vaskos, a trzs pedig hirtelen vastagszik vagy szlesedik meg s rendkvl tekintlyes kerlet, tmetszetben pedig olyan lapos s szgletein lekerektett hromszghz hasonlthat, melynek alapjt a has alkotja; a farok pedig, amely a trzsnek egyenes, azaz les tmenet nlkli fokozatos folytatsa, tompa, egyik rszn laptott kphoz hasonlthat, amidn a laptott hely a hasoldalnak felel meg. A fejet s trzset hasonl alak s csak nagysgra nzve klnbz, zsindelyforma pikkelyek fdik, melyek a trzsn 31–33 hosszanti sorban rendezdtek, a szemek s fels ajakpajzsok kztt pedig 3–4 sort alkotnak.
Szne s rajzolata bizonyos mrtkig vltoz, de nem feltnen, klnsen, ha figyelembe vesszk, hogy vedls utn minden kgy lnkebb szn. Az alapszn rviddel a vedls utn kellemes lnk homoksrga, mely ksbb tbb vagy kevsbb megsttedik s kzvetlenl a kvetkez vedls eltt piszkos szrksbarnv vlik. Harntul az arcorr ells rszn, a szemeken t, egy sttbarna vagy fekets, ell vilgosan beszegett sv hzdik; kzvetlenl erre, csaknem egyik szemtl a msikig elr, lantformj vilgos rajzolat alaprsze kvetkezik, amely szeld hajlssal a szemektl a halntktjkig vonul s mindkt oldalon lefel hajolva a szjszglet fel tart, szrai kztt egy sttszn teret zrva be. A nyakon hrom sor rajzolat kezddik, melyek kzl a kzpsk hegye htrafel irnyul, mg a kt oldali sor szge lefel nylik. Ezek kz klnbz alak svok s foltok iktatdnak be. A szgrajzok rendszerint lnk vilgossrga vagy srgsfehr sznek s mindkt oldal feketvel vannak hatrolva, minthogy pedig a foltokat is hasonl szegly veszi krl s a szeglyek a svoknl szlesebbek is lehetnek, a legklnflbb vltozatok llhatnak el, amelyek azonban jelentktelenek, mert klnben mind a szn, mint a rajzolat is, lnyeges vonsaiban azonos marad.
A puffog vipera a 17 szaki szlessgtl kezdve, melyet szak fel csak Dl-Marokkban lp t, egsz Afrika terletn gyakori.
Nevt lnk sziszegsrl kapta, amelyet mindig hallat, valahnyszor nyugtalantjk, vagy ami ezzel egyet jelent, felmrgestik. Ily alkalmakkor testt ktszeresre fujja fl, fejt 30 cm-re emeli fl a fld fl, ellenfelnek minden mozdulatt izz szemekkel kveti s lesi az alkalmas pillanatot a tmadsra.
Fritsch, a kivl utaz, a kvetkez sorokat rja a puffog viperrl: „Dl-Afrikban a tulajdonkppeni Fokfldn ritka, annl gyakoribb azonban a keleti tartomnyokban, s a leggyakoribb a szabad- (vagy rgi br-) llamokban, vagy tovbb Afrika belsejben. Lomhasga ltal tnik ki, nagyon lassan mozog s csak amikor tmad, ront r villmgyorsan ldozatra, amely alkalommal tbb-kevsbb a tengelye krl szokott forogni. Az emberek lltsa szerint oly magasra fel tud ugrani, hogy elri a lovn l lovast. Nappal csendesen meghzdik a boztban vagy a f kztt, csak jjel mozog s az egerek miatt a laksok krnykt is flkeresi, ahol nem ritkn bajt is okoz. Transvaalban egy asszony a sttben a hz ajtaja eltt fekv puffog viperra lpett, amely megharapta, s a rkvetkez napon meg is halt. A majorsgra s a vadszkutykra is veszedelmes, mert ha szmra a bokrok fedezetet biztostanak, hathatsan vdekezik is. Bloemfontainben egy rnak kt kutyjt marta meg, amelyek egyike mr tz perc alatt, msika pedig nhny ra alatt belepusztult a harapsba”.
Tpllkra nzve aligha klnbzik a tbbi vipertl. Valsznleg egerekre, patknyokra, fldi mkusokra s ms kis rgcslkra vadszik s nha-nha egy-egy gyantlanul kzeled madarat is elfog. Fogsgban tartott pldnyok tanusga szerint ms kgykat, egyltalban hllket s bkkat nem eszik. Ezzel szemben azonban Nolte C. a kvetkezket rja: „vilgi rokonaitl eltren, gy ltszik, jl is szik, amire mr orrlyukai helyzetbl is kvetkeztetni lehet. Azt is hallottam, hogy ftpllka bkkbl llana. Egy meglt pldnyt megvizsglva, annak gyomrban egsz csom apr barna kullancsot talltam”. Hesse P. ezt rja: „A puffog vipera Bananban, az als Kongonl a homokos talajon szeret tartzkodni; egy pldnyt kzvetlenl laksom kzelben ltem meg; ennek kt patkny volt a gyomrban s tapasztalataim szerint ezekbl a rgcslkbl telik ki legfontosabb tpllka”.
A puffog vipert a busmannok szorgalmasan fogdossk, mert belle nyerik a nylmrget. Az llatok megfogsnl btran s gyesen jrnak el, vatosan kzelednek a pihen llat fel, majd lbukat hirtelen nyakszirtjre teszik, lenyomjk a fldre s fejt egy vgssal hirtelen lemetszik, azutn kinyomkodjk a mregmirigyek tartalmt s az gy nyert folyadkot valami ragads nvnyi anyaggal keverik ssze, amely arra szolgl, hogy seglyvel a mrget oda lehessen ersteni a nyl hegyre.

A dhs puffog vipera flelmet gerjeszt ltvny. „Egy alkalommal – mondja Drayson – lttam egy rendkvl dhs nstny llatot. A kafferek fikival egytt ztk ki rejtekbl, egy ledlt fatrzs all s nyilvn szndkban volt ersen vdekezni. A kafferek elhatroztk, hogy az egsz familit megsemmistik, de fltek hozznylni a veszedelmes lnyekhez. ppen akkor rkeztem a helysznre, amikor a felfedezs utn tancstalanul ott lltak s elksztettem ket a tmadsra; nagy kveket hozattam oda velk s ezekkel megkezdtk a harcot. Nhny perc alatt mind az anya, mind fiki elpusztultak s el is gettk ket, nehogy a bennszlttek valamelyike meztelen lbval rlpjen egyiknek a fejre s gy mrgezze meg magt”.
A puffog vipera a fogsgot jl viseli, mert ignyeit nem nehz kielgteni. Meleg ketrecben, melynek alja homokkal vagy kisebb kavicsokkal van beszrva, mindig jl rzi magt s ha tpllkot adunk be neki, rendesen nem vr sok az elfogyasztsval. Ezrt minden llatkertben, ahol csak kgykat tartanak, ott talljuk. Fogsa veszedelmes mregfogai dacra se okoz nagy gondot; a bennszlttek rendesen nyakszirtjnl fogva ragadjk meg, vagy megfogsa eltt vills ggal szortjk oda a fldhz. Sztkldse ppen olyan knny, mint brmely ms kgy. A fogsgban nyugodtan viselkedik s ha nem ingerlik, nem is tmad s a harapst sem ksrli meg. A ketrecbe tett zskmnyt csak akkor tmadja meg, ha hes, viszont ha elz nap evett, akkor mg azt is eltri, hogy a hzinyl jtszdjon vele, a nlkl, hogy veszedelmes fegyvereit hasznln. Nemcsak tartzkod, de lusta is; olykor 2–3 ht is eltelik, amg elhatrozza magt az evsre. Ha azonban hes, rgtn megharapja ldozatt s a lenyelssel sem vr sokig.
Lustasga s tartzkod viselkedse folytn tpllkozsa igen rdekes ltvnyossgot nyujt. A hzinylnak vagy a tengeri malacnak sejtelme sincs az t fenyeget veszedelemrl. A kgy kvncsian kzeledik felje, ami rthet is, hiszen mg sohasem ltott ilyen llatot. Az ldozat megszagolja ellensgt, mert mg az sincs tisztban a helyezettel. A kgy flemeli hromszglet fejt, nyakt htragrbti s veszedelmesen szp tmad llsba helyezkedik. A hzinyl jra szagolgatja s minthogy mg mindig nem sejti a veszlyt, kzeledik a kgy fel. A puffog vipera nyelvt ltgeti s megrinti vele a hzinyl bajuszt, az pedig mg mindig gyanutlanul s kvncsian szemlli ellensgt, amely pedig most mr mind izgatottabb s izgatottabb lesz. Leengedi a fejt hogy j llsba helyezkedjk, bordit a fldnek feszti s izgalmasan dolgozik szznl tbb lbprjval. A hzinyl fleit hegyezi s bajszt mozgatja, flreugrik, de jra megnyugszik s mikor ltja, hogy a kgy ismt nem mozdul, taln mg falatozik is kzben, majd jtszani kezd, rugrik a kgy htra s gy ltszik teljesen jl rzi magt a ketrecben. Ez gy tarthat rk hosszig s minl tovbb tart a jtk, annl merszebb lesz a nyl s annl elevenebb a kgy. Vgl is az utbbi elhatrozta, hogy hes s kzeledik a nyl fel, amely bevrja, st kzeledik is. A kgy villmgyorsan lki elre a fejt, majd jra htrakapja s jra elre, ekkor kittja a torkt, 2 cm hossz mregfogai flemelkednek s azokat belevgja az ldozat testbe. A hzinyl hallos sikoltst hallat. A kgy gyorsan visszahzdik, nyugodtan lefekteti fejt a fldre s szemeit lesen rmeresztve ldozatra, vrja annak kimlst. A hzinyl mg hallat nhny hangot, de flei nemsokra lehanyatlanak, szemhjait lecsukja, egy nhnyszor mg a fejt is megmozgatja, aztn oldalfordul s ezzel egytt eszmlett is elvesztette. Alig tartott nhny msodpercig, mg a mrges cspp megtette a hatst.
A kasszavakgy (Bitis gabonica A. Dum.)
Mg nagyobb s esetlenebb az elbbi fajnl. Orrlyukai fltt egy-egy szarvszer, flll pikkelyt visel, szemei s fels ajakpajzsai kztt pedig 4–5 pikkelysora van. Trzst 33–41 pikkelysor fdi. A kasszava kgy vagy gabuni vipera Libritl Damarafldig egsz Nyugat-Afrikban el van terjedve s az egyenlttl dlre Kelet-Afrikban is honos. Sznrl Vosseler a kvetkezket rja: „Ezen a kgyn legelszr brnek egyedlll rajzolata s szne ltik szembe. Htt csaknem geometriai vonalakkal hatrolt, fehr, srga s vrses vagy barna s brsonyfekete foltok dsztik, amelyek legpompsabbak kzvetlenl a vedls utn. Knnyen megbocstjuk a test csnya alakjt, ha a ht finom, sznyegszer rajzt nzzk. Amennyire feltn a szne a szmra idegen krnyezetben, ppgy eltnik a rendes afrikai vrs talajon, illetleg annak egyenetlensgei s rnyalatai kztt. Ezt az igazi fldn lak kgyt rszint ez a sznbeli alkalmazkods, rszint pedig az esetlen, szles test, lapos has s kiszlesedett, lapos fej jellemzik.
„A kasszavakgy lnyrl mr az a mdszer is nyujt nmi felvilgostst, ahogyan a feketk fogjk s szlltjk. [Meg kell jegyeznnk, hogy Vosseler ezt a fajt is „Puffotter”, azaz puffog vipera nven nevezi.] Mg ugyanis a bennszlttek a legkisebb kamleontl is szinte babonsan flnek s minden ms kgyt agyonvgnak, addig ezt legtbbszr a kezkkel ragadjk meg, nyakra erdei indkbl vagy egy alkalmilag lehntott hncsdarabbl hurkot erstenek s przon vonszoljk maguk utn, mint az akaratoskod ebet. Nyakt sokszor nagyobb biztonsg okrt vills ggal szortjk le a fldre. tkzben a nehz kgyt a vonszols akadlyozza meg a harapsban, de ehhez tbbnyire nagyon buta is. Nem ismerek msik kgyt, amely annyira unott temperamentum volna s oly kevss ingerlkeny, mint ez. Szerencsre a lustasg igazi mintakpe! Mert a mi a gyakorisgt s rendkvli vdekezkszsgt illeti, ha ehhez harciasabb termszet is jrulna, igen veszedelmesnek kellene mondanunk. Magatartsa egynenknt is klnbz lehet, de rendszerint sokkal apatikusabbak, mint a Brehm ltal oly tallan jellemzett Bitis arietans. Sok fogsgban tartott pldnyom mg hosszas ingerls utn sem harapott be az elbe tartott trgyba.
„Brehm szerint a puffog viperk a fogsgban knnyebben elfogadjk a tpllkot a tbbi viperknl. Ezt az lltst azonban a B. gabonica esetben korltoznunk kell. Minthogy az rlkkben ms apr rgcslkval vegyesen patknyszrt is talltam, az els kt pldnyt megksreltem patknnyal etetni. A patknyok azonban mg 6 hnap mulva is ltek, st meg is klykztek. Ksbb sem ettek s minthogy a viperk ltalban sokig tudnak koplalni s vzre is kevsre van szksgk, fel is hagytam etetsi prbimmal.”
Vosseler csak egy olyan pldnyrl tud, amely venknt evett a fogsgban s az is csak akkor, miutn a hamburgi „Institut fr Schiffs- und Tropenkrankheiten”-ben erszakkal etettk. Ez a pldny Mayer kzlse szerint Kelet-Uzambarbl szrmazott s tvgynak visszatrsvel lnkebb lett ugyan, de egyttal kellemetlenebb is.
„vente, a fogsgban tett tapasztalatok szerint, a szoksos elzmnyek utn, egyszer vedlik. Olykor levedlett bre mellett kihullott mregfogait is ott talljuk. Lehetsges teht, hogy meghatrozott idnknt fogait is jakkal ptolja. A hasznlatban lev hegyes, 2.5 cm hossz mregfoga mgtt rendesen mg kt ptfogat visel. Leginkbb mjus–jniusban vedlik, ritkbban azonban decemberben. Fiait elevenen hozza a vilgra. Oktberben egy felboncolt nstny pldnyban teljesen kifejldtt s lnken mozg embrikat talltam. A B. gabonica legjobban szeret a hegyi patakok kzelben, a vlgyeket bort f kztt s az serdtl fdtt hegyhtak lejtssgein tartzkodni.
„A „dawa” – azaz a mrgezs ellenszernek – hatkonysgban a ngerek szentl hisznek. Hogy ez mibl ll, nem tudom, mert nagyon titokban tartjk s nem olyan knny megszerezni. Valszn, hogy ez esetben is egy, a dlafrikai nger trzsekhez hasonl, hossz s fradsgos immunizlsrl van sz.
„gy vljk, kevss ismeretes, hogy a B. gabonica mrgt ers felindultsgban vagy fjdalmban a fekete szemveges kgyhoz (Naia nigricollis Reinh.)hasonlan messzire ki tudja fecskendezni s egy cspp belle elg, hogy az ember szemben g fjdalmat s tmenetileg homlyos ltst okozzon. Ennek enyhtsre s gygytsra a ngerek friss asszonytejet hasznlnak, amellyel a mreg ltal rt szemet kimossk. A kutyk e kgy, de klnsen a Naiakifecskendezett mrge lltlag tartsan megvaktja.”
Nyugat-Afrikban Libritl Gabunig van elterjedve a B. gabonica-hoz hasonlan szp, de valamivel elmosdbb szn s valamivel kisebb szarvasorr vipera (Bitis nasicornis Shaw).
http://mek.niif.hu/03400/03408/html/1848.html
http://canadahun.com/forum/showthread.php?p=1367864