A szavanna bivaly vagy szudni bivaly
A szavanna- vagy kpeny bivaly, a „Hatalmas t” llatcsoport egyik tagja, az elefnt, a rinocrosz, az oroszln s a leoprddal egytt. Ezek az egykoron a vadszok szmra npszer trfek tovbbra is megragadjk az emberek kpzelett.
Fizikai jellemzk
Rossz hrnvre tettek szert, mely azoknak az embereknek ksznhet, akik kapcsolatba lptek velk. Ha megsebezik vagy bekertik ket, kiszmthatatlanok s veszlyesek tudnak lenni, Noha ismert tny, hogy tmadtak meg embereket s gyakran vdoljk ket tudatos vadsggal, ltalban szeldek, ha bkn hagyjk ket.
Csak egyfajta bivaly l Afrikban, de kt alfaja ltezik: a hatalmas szavanna bivaly s a sokkal kisebb, erdei bivaly. Az erdei alfajtjt csak Kzp- s Nyugat-Afrikban tallhatjuk meg.
 |
Szavanna bivaly
|
A szavanna bivaly hatalmas, tehnszer llat. Eltr nemcsak a mretkben, de szarvai alakjban s sznben is. A felnttek ltalban sttszrkk vagy feketk, a fiatal egyedek pedig vrsesbarnk. A kisebb, erdei bivaly, felntt korban is megrzi vrs sznt, br Uganda nyugati rszn rengeteg szavanna bivaly vrs vagy faknarancssrga, mintsem fekete. A felnttek vesztenek a szrkbl, ahogy idsdnek.
Mind a hm, mind pedig a nstny bivalyok, nehz, vastag szarvakkal rendelkeznek, melyek kzvetlenl a fejbl nnek ki, vagy lefele kanyarodnak, majd felfel. A szarvak flelmetes fegyverek a ragadozk ellen s ezzel csinlnak maguknak helyet a csordban. A hmek a szarvaikat hasznljk a dominancirt folytatott harcukban.
Elfordulsi helye
Mind a szavanna, mind pedig az erdei bivaly vz kzelben l. ltalban a bivalyok fellelhetk a szavanna szaki s dli rszn, valamint az eserd alfldjein.
 |
Hov lettek a tbbiek? |
Viselkedse
A bivalyok lhetnek tbb szz egyedet szmll csordkban, de akr tbb ezres csoportba is tmrlhetnek Serengetiben az ess vszakban. A nstnyek s sarjadkaik teszik ki a csorda nagy rszt. A hmek idejk nagy rszt az "agglegny csoportokban" tltik. Ezek kt tpusak: azok, amelyek 4 s 7 v kztti hmeket tartalmaznak, s azok amelyek 12 vnl idsebbeket. Az idsebb bikk jobb szeretnek egyedl lenni. A hmek nem rik el a teljes testslyukat egszen 10 ves korukig. Ez utn viszont, test llapotuk s slyuk elkezd cskkenni, valsznleg, mert elhasznldnak a fogaik.
A hallsuk s a ltsuk arnylag gyenge, de a szaglsuk jl fejlett. Noha javarszt csendesek, az llatok mgis kommuniklnak egyms kztt. A przsi idszakban morognak, s rekedten bgnek. A veszlyben lv borj gyszosan bg, gy hvja a csorda tagjait a vdelmre.
 |
Relaxljunk! |
A nstnyek az els borjaikat 4-5 ves korukban szlik. ltalban ktvente egyszer ellenek. Noha borjak szlethetnek v kzben is, ltalban az ess vszakban szletik a legtbb borj. Ilyenkor a f tpanyagtartalma magasabb, ami segti a nstnyeket vemhessgk alatt. A nstny s borja kztt hihetetlenl ers s hosszantart a kapcsolat. Akr egy vig is szoptatjk a borjakat, akik, ez alatt az id alatt, teljesen az anyjukra vannak utalva. A nstnyek ltalban a csordban maradnak, de a hmek 4 ves koruk utn elhagyjk azt.
trendje
trendje nagyrszt fbl ll. Az afrikai bivaly javarszt jszaka tpllkozik, mert gy tnik, elg nehezen tudja szablyozni testhmrsklett. A bivalyok szmt egy csoportban, jobban meghatrozza az lelemforrs, mint a zskmnyols. Friss, zld tpllk hinyban, a bivalyok gyorsan vesztenek a slyukbl, ms szavannai pats llatokkal szemben.
Ragadozk s fenyeget tnyezk
Az szak-Afrikban tallhat nemzeti parkokon kvl, a bivalyok gyakran kerlnek konfliktusba az emberekkel. Kertseket trnek szt, termseket esznek meg s szarvasmarha betegsgeket terjesztenek a haszonllatok kztt. Noha szak-Afrika sok rszben mg nagyszmban fordulnak el, nhny helyen teljesen ki lettek irtva vagy szmuk nagyon lecskkent.
|