Kenguru
2011.07.16. 00:07
A kenguru Ausztrliban s Ppua j-Guinea egyes terletein shonos. A legtbb faj azonban csak Ausztrliban tallhat. Tbb mint hatvanfle kenguru ltezik, s ezek mind szoros rokonsgban vannak egymssal. A klnbz fajok nagyon eltrnek egymstl mretben is, testslyban is: vannak olyanok, amelyek alig 50 dekagrammosak, msok a 90 kilogrammot is elrik.
Minden kengurufaj a nagylbak (macropodidae), az n. valdi kenguruk fcsaldjba tartozik. Ezek kztt van az igazi kenguru, a trpe wallaby-kenguru, az ris szrkekenguru, a pademelon (a trpe wallaby-kenguru egyik fajtja), a faksz kenguru s az erdei kenguru. Ezeket a fajokat Ppua j-Guineban is megtallhatjuk. A patknykenguru-csald (potoroidea) viszont csak Ausztrliban l; idetartozik pldul a potoroo, a bettong s a patknykenguru. Klnbz fajtj kenguruk lnek Ausztrlia ms-ms terletein: a hvsebb klmj eserdkben, a sivatagos pusztkon vagy a trpusi vezetben.

kurtafark kenguru/ quokka/
A kenguruk nvnyev llatok: nvnyekkel tpllkoznak, de megeszik a gombkat is. jszakai llatok, de nmelyik kora reggel vagy ks dlutn is aktv. Klnbz kengurufajok lnek a klnbz termszeti krnyezetben. A patknykenguruk fszket raknak, a faksz kenguruk a fkon lnek; a nagyobb test fajok fk alatt, barlangokban, sziklahasadkokban hzzk meg magukat.
Klnbz mret kenguruk vannak, de kzs vonsuk, hogy igen ers s hossz a hts lbuk, s ezeket hasznljk helyvltoztatsra. A legtbb kenguru a fldn l, s jellegzetes ugrndozsuk minden ms llattl megklnbzteti ket. A farkuk tulajdonkppen az tdik vgtagjuk, amely ugrskor egyenslyoz szerepet tlt be.

mocsri kenguru
A nstny kenguruknak ell ersznyk van, bell ngy emlbimbval. Szlets utn a kis kenguru, a joey, ide mszik be, s itt nvekszik, amg nll letvitelre nem lesz kpes. A legtbb kengurunak nincs meghatrozott tenyszciklusa; egsz vben kpesek szaporodni, s mivel nagyon szapork, a kengurullomny kpes t v alatt akr megngyszerezdni is, ha adottak a szksges felttelek, a vz s a tpllk.

A trpekenguru v. Derby- kenguru
A trpekenguru - mint neve is mutatja - kistest kengurufaj. A hmek testhossza 52-68 cm, llva mintegy 45 cm magasak. A nstnyek valamivel kisebb termetek, 52-63 cm testhosszsgak. Testtmegk 4-9 kg kztt lehet. Nagy flk s hossz farkuk van. Hts lbuk erteljes, az ugrlva trtn kzlekedshez alkalmazkodott. Szrzetk rvid, tmtt, nagyrszt stt szrke, a hton, a nyakon s a vgtagokon barns-vrs rnyalattal, a hasoldalon pedig vilgos szn. Mivel a kenguruk ersznyesek, gy termszetesen a trpekenguru nstnynek hasn is erszny van, ebben neveli klykt.

Dl- illetve dlnyugat-Ausztrliban, valamint nhny kzeli szigeten l. Boztosokban, szraz erdkben fordulnak el, ahol a nappalokat a sr rszeken pihenve tltik, jszaknknt pedig a nyltabb, fves terleteket keresik fel tpllkozs cljbl. j-Zlandra az 1800-as vekben teleptettk be.
A trpekenguru jszakai letmd llat, stteds eltt nem hagyja el a nvnyzettel srn bentt terleteket. Alapveten magnyosan lnek, de territriumokat nem rzik szigoran. Az egyedek kztti harcol ritkk, ilyenkor tbbnyire a mells vgtagjaikkal karoljk t a msik pldny fejt vagy nyakt, de a tbbi kenguruhoz hasonlan a hts lbaikkal is rgjk egymst, mikzben a farkukra tmaszkodva egyenslyoznak. Ragadozik a dingk s a nagymret ragadoz madarak, de egyes helyeken a beteleptett rkk is veszlyt jelenthetnek rjuk.
A Derby-kenguruk kizrlagos nvnyevk, fleg fflkkel tpllkoznak. Als llkapcsuk kpes elre-htra elmozdulni rgs kzben, ezzel nvelve a tpllk sszezzst. Tpllkozskor mind a ngy lbukra ereszkedve legelnek.
A trpekenguruk szaporodsa szezonlis, az utdok janur vge s mrcius kztt jnnek a vilgra. 30-40 napos vemhessg utn ltalban egy klyk szletik. Az jszlttek - mint minden ersznyesnl - nagyon fejletlenek, anyjuk ersznybe msznak, ahonnan az els hnapokban el sem bjnak. 8-9 hnapos korukig szopnak, utna mr nem jrnak vissza az ersznybe. A nstnyek 9 hnapos korukban, a hmek 2 vesen vlnak ivarrett. lettartamuk elri a 14 vet.
A trpekenguruk szaporodsnak rdekes jelensge az embrionlis diapauza, melynek eredmnye a ksleltetett szlets. Ez a jelensg azt jelenti, hogy a zigta a megtermkenytst kveten nem indul azonnal fejldsnek, csak nyron fejldik ki belle az embri.
http://sumika.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1090430
|