Gyémántpinty
2011.07.16. 00:18
Elterjedés: Kelet- és Délkelet-Ausztrália.
Élőhely: szavannák, törpe eukaliptusszal tarkított, bozótos vidékek.
Fészekalj: 4-6 fehér tojás.
Kotlási idő: 11-13 nap, feltehetően csak a tojó kotlik, de éjjel a hím is a fészekben alszik.
Kirepülési idő: 21-25 nap.
Átlagos élettartam: 8 év.
A nemek megkülönböztetése: tojó: korallrózsaszín csőr, a csőr tövétől kiinduló kantár barnás.
Fiatal egyedek: fakóbb tollazat, a hason alig kivehető csíkok, fekete csőr.
Méret: 11,5 cm.
Ez az ausztráliai faj már az első telepesek figyelmét felkeltette, még 1790-ből is maradtak fenn gyémántpintyet ábrázoló festmények.
Könnyű fogságban tartani, ellenálló madár, szaporítani azonban nem egyszerű. Alvó kuckóként kedveli a szalmával bélelt fészekodút, de hideg vagy rossz időben is ebbe fészkeli be magát. Ha nem kínálunk fel neki elegendő választási lehetőséget, hajlamos a röptető más madarainak fészkében letáborozni, ami néha katasztrófális következményekkel jár. Egyáltalán nem verekedős típus, inkább határozott kiállásunak mondanánk.
Tenyészidőszakban kapjon rengeteg friss és száraz fűmagot. Ha a pázsitfüveket zölden gyűjtjük be, és laza, jól szellőző textilzacskóban megszáríthatjuk, a magot könnyen kirázhatjuk belőlük, és elraktározhatjuk ínséges időkre.
A hím szenvedélyesen udvarol, a tojó előtt eljárt tánca és komédiázása rendkívül szórakoztató. Az idősebb madarak szűk kalitkába egy kedvűvé válhatnak, és unalmukban addig esznek, míg el nem híznak.
Színváltozatok: A recesszív sárga mutáció esetében a normál (vad) színű egyed látványos, vörös farktöve narancssárgára változik. Ezenkívül létezik még nemhez kötött fawn (bézs színű) mutáció, illetve sárga/fawn heterozigóta.
Étrend: gyári pinty-magkeverék, fű- és gyommagvakkal kiegészítve (a magzó növényt állítsuk egy üveg vízbe, a palackot pedig a röptető vagy kalitka alján rögzítsük). Ezenkívül kapjon zöldséget (spenót, endívia, tyúkhúr), lágyeleséget és főtt tojást, apró rovarokat (hangyabáb, darabolt lisztkukac, televény féreg, nyűvek, pókok - a madarak egy része nem fogadja el az ilyesmit), és gyümölcs legyeket (muslinca). Rendszeresen adjunk neki szépiacsontot, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó táplálék kiegészítőt vagy zúzott kagylóhéjat, némi porá tört faszenet, a tenyészidőszakban pedig hetente kétszer vízbe áztatott kenyeret.
http://csincsilla.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=791793
|