Szivrvnyos boa
A szivrvnyos boa (Epicrates cenchria) a kgyk alrendjbe s az riskgyflk(Boidae) csaldjba tartoz szrazfldi kgyfaj. A boaflk legkisebb faja, 120–160, kivteles esetben 180 centimter hosszsg lehet.
Elfordulsa
Kzp-Amerika, a Karib-trsg s Dl-Amerika szaki, valamint kzps terletn honos,Patagnia s a nyugati partvidk rvid szakaszt leszmtva Dl-Amerikban mindenhol feltnik. lhelyt eserdk, szraz erdk, hegyvidki kderdk, valamint fves szavannk is alkothatjk. lettere vltozatos, tengerszinten s viszonylag nagy magassgban, eserdkben s fves trsgeken is elfordulnak. ltalban falakk, a fagak kzt karcs testkkel jl mozognak, de a talajon is. A nagy elterjedsi terlet s az elszigetelt lhelyek kilenc vagy tz alfaj kialakulst tettk lehetv. (Az irodalom nem egysges ebben.)
Alfajai
Megjelense
Teste ltalban karcs, de az egyes vltozatok alakja eltrhet. Feje keskeny, a fejtet kzepn, valamint a szemeken stt, hosszanti vonal fut vgig. Szjuk krl a hrzkel szerv gdrei sorakoznak.
A legtbb alfaj hti mintzata narancsvrs, barns alapon stt gyrkbl, flkrkbl ll. Ez all kivtelek a panamai s kolumbiai pldnyok, ezek egyszn barnk. A testoldal gyrit ms nven szemfoltoknak is nevezik. Ezek a fiatal pldnyokon a legfeltnbbek, de sznk mindig stt.
Fnyes fellet pikkelyei ltszlag simk, azonban mikroszkopikus mret barzdk (brlcek) tallhatak rajtuk, amelyek szneire bontjk a rjuk vetl fnyt, ahogy az llat mozog. Pikkelyeinek ezen tulajdonsgrl kapta nevt. A legsznpompsabb alfaj a brazliai szivrvnyos boa.
A fiatalok szne minden alfajnl sokkal lnkebb, mint a kifejlett pldnyok.
tlagos testhossza 1,5-2 mter.
Aktivits, tpllkozs
Fknt jszaka aktv. Madarakkal s kisebb emlskkel tpllkozik, ldozatukat szortssal lik meg. Szemk igen nagy, mert esetenknt a ltsukat is hasznljk vadszatkor.
Szaporods
Hrom ves korukra vlnak ivarrett. Elevenszl, ivadkai magzatburkon bell fejldnek az anya testben, s szletsk pillanatban bjnak ki a burokbl. 10-30 ivadka lehet.
Terrriumi tarts
Az sszes szivrvnyos-boa alfaj tartsa nagyjbl megegyezik, gy ezek az adatok ltalnosthatak az sszes alfajra.
Egy kifejlett pr szmra elegend egy 100-120cm x 50-60cm x 40-50cm-es terrrium, amit az llat eredeti lhelynek megfelelen rendezznk be.
Aljzatnak hasznlhatunk virgfldet, virgfld-homok keverket, esetleg fakrget. Mindenkppen alaktsunk ki bvhely(ek)et.
A nappali hmrskletet 28-30C-ra lltsuk be, gy, hogy a terrriumnak legyenek hvsebb, illetve melegebb rszei. A melegebb terleteken a hmrsklet 30-30C is lehet. A pratartalom szintn fontos tnyez: 75-80% az idelis pratartalom. Ezt naponknti prstssal tudjuk elrni. Az jszakai hmrskletet lecskkenthetjk 22-25C-ra is. Ajnlott, de nem felttlen szksges UV-A, illetve UV-B izzk (csvek) hasznlata.
Friss vzrl mindig gondoskodni kell! A vizet helyezzk egy akkora vizes-tlba (ez lehet pl. manyag cserp-altt), amelyben az llat knyelmesen el tud fekdni.
A szivrvnyos bok kisebb emlskkel (egerek, patknyok), valamint madarakkal tpllkoznak. Nagyon j tvggyal rendelkeznek, s elg hzkonyak is. A fiatalabb llatokat etessk hetente 2-szer, mg az ivarretteket elg hetente, kthetente.
Szaports
A nemek megklnbztetse kls jegyek alapjn igen nehz, biztos megklnbztetst csak az n. szexl plca adhat.
A sikeres szaportshoz egy nagyobb hingadozs szksges: a nyri hnapokban ajnlatos az n. pihen idszak bevezetse - vilgts, pratartalom fokozatos cskkentse - majd az sz bekszntvel ezen tnyezk fokozatos nvelse. Ezek betartsa mellett j esly van r, hogy llataink szaporodni fognak. (elfordulhat, hogy ez a procedra nem felttlenl szksges) A przsi idszak alatt (kb. 2-3 hnap) a hmek nem fogadjk el a tpllkot.
Przs utn a nstnyt fokozatosan etessk, br az utols 1-2 hnapban mr nem vesz fel tpllkot. Kb. 5-6 hnappal a przs utn vilgra hozza (tlagosan 10-15 db) ivadkait. A kis bok 35-40 cm-esek.
A kikelt, fiatal llatokat tarthatjuk egytt, egy szleikhez hasonl terrriumban. (ltalban nem jellemz rjuk a kannibalizmus) Az els vedls utn megprblkozhatunk az etetssel, szops egr formjban.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Sziv%C3%A1rv%C3%A1nyos_boa
|