Nílusi krokodil
Hatalmas testű hüllő.
Testének alakja a fürge gyíkéhoz hasonló. Ivadékaik is akkorák, mint a nálunk élő legnagyobb gyíkok.
A krokodilok hosszú életük alatt átlagban 4-6 méteres óriásokká nőnek, de előfordul közöttük 10 méteres is.
Testfelépítés
Testüket pikkelyek, szarupajzsok és csontos pajzsok fedik. Ezek páncélt alkotnak rajtuk, ezért nevezik a krokodilokat páncélos hüllőknek.
A testtömege 750 kg is lehet.
Elterjedési terület
Afrika melegvizű folyópartjain, a tavaknál, víz alatti mélyedésekben él. Majdnem mindenhol megtalálható Afrikában Észak-Egyiptomtól le egészen Dél-Afrikáig. Csak Észak-Afrika hűvösebb vidékein és a vízben szegény Szaharában nem fordul elő.
Hosszabb esős időszakok alatt, amikor a folyók kiáradnak mederükből, a krokodilok gyakran régi lakóhelyüktől messzire elvándorolnak, és csak akkor térnek vissza, ha a vízszint ismét lecsökken.
Életmód
A vizet csak sütkérezés vagy tojásrakás idejére hagyják el.
Ragadozók. Alkonyatkor és éjszaka vadásznak. A nagyobb zsákmányt általában többen veszik körül, és széttépik.
Táplálkozás
Halakkal, kisebb-nagyobb emlősállatokkal, mocsári és vízi madarakkal táplálkoznak.
A nílusi krokodil meglesi a parton szomjukat oltó óvatlan állatokat. Zsákmányai elsősorban gnuk, gazellák, bivalyok, vadkutyák, oroszlánok és olykor emberek.
A krokodil nem tud rágni, a nagyobb falatokat egészben nyeli le.
Nagy étkűek, de a koplalást is hónapokig bírják.
Szaporodás
A nílusi krokodil 6-7 évesen válik ivaréretté. A párzási időszak általában júliusban van. A nőstény földbe kapart gödörbe rakja 20-100, lúd tojás nagyságú, mészhéjú tojását, és a kiköltést a Nap melegére bízza.
A tojások száma 30-70 is lehet. Az anyaállat az ivadékok kikelése közben a "fészek" közelében tartózkodik. Őrzi tojásait.
A kis krokodilok 3 hónap alatt fejlődnek ki. A kis krokodilok röviddel kibúvásuk előtt, még a tojásban, elkezdenek vartyogni. A nőstény ekkor odasiet, és a kikelő kis állatkákat a vízhez vezeti.
|